SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW ( ZAJĘCIE WARSZTATOWE)
- Osoba prowadząca: Marta Nowajczyk- Piela
- Grupa: III „ Smoki”
- Miejsce: sala rytmiczna i sala przedszkolna, Przedszkole nr 61 w Warszawie.
- Temat kompleksowy: „ Jesień w sadzie i ogrodzie”
- Temat zajęcia: „ Zdrowe i pożywne sałatki owocowe i warzywne”- zajęcie warsztatowe dla rodziców i dzieci.
- Metody pracy: słowna, poglądowa, praktycznego działania dzieci i rodziców, improwizacji ruchowej.
- Formy pracy: zajęcia z całą grupą- z dziećmi i ich rodzicami, praca indywidualna, zabawy muzyczne i ruchowe, zabawy w parach, praca zespołowa.
- Cele zajęcia:
- Cele ogólne:
– włączenie rodziców do aktywnej współpracy w zorganizowanych zabawach
– integracja wszystkich rodziców i dzieci
– stwarzanie wspólnego środowiska edukacyjno- społecznego poprzez uczestnictwo rodziców w zajęciach
– zachęcanie do zgodnej współpracy rodziców i dzieci podczas wykonywania sałatek
– stwarzanie radosnej atmosfery.
- Cele szczegółowe:
– nauka zdobywania samodzielności
– wdrażanie do zgodnego, wspólnego działania
– utrwalenie nazw i wyglądu większości warzyw i owoców
– rozwijanie wyobraźni dziecięcej poprzez rozbudzanie ekspresji ruchowej dzieci
– wdrażanie do prawidłowego i bezpiecznego posługiwania się nożem
– przestrzeganie higieny i estetyki przy sporządzaniu sałatek
– wdrażanie do zachowania porządku na stole
- Pomoce dydaktyczne: płyta z muzyką: „ Klauza- Muzyka i ruch dla każdego”, losy opisujące sposób tańczenia, znaczki przedstawiające różne owoce, worek nieprzezroczystego materiału, owoce i warzywa, podpisy( owoce i warzywa), przygotowane do zagadek smakowych kawałki owoców i warzyw, kolorowe znaczki przydzielające do stanowisk pracy, warzywa i owoce na sałatki, podkładki do krojenia, plastikowe noże, salaterki.
- Przebieg zajęcia:
– powitanie gości i dzieci
– zaproszenie do wspólnej zabawy przy piosence ( najpierw śpiewają dzieci dla rodziców, następnie rodzice dla dzieci) – „ Witajcie rodzice….”, „Witajcie dzieci….”
– zabawa” Powitanie”- maszerowanie w rytm muzyki, gdy muzyka milknie witają się nasze ręce, następnie :kolana, nosy, głowy, policzki, plecy, łokcie itp.
– Zabawa „ Imię i gest” – uczestnicy zabawy po kolei mówią swoje imię i wykonują jakiś gest, a pozostali powtarzają imię i gest
– rodzice i dzieci dobierają się w pary i tańczą do muzyki, gdy muzyka milknie wybrane dziecko losuje karteczkę a rodzic odczytuje sposób tańczenia, np.: tańczymy jak baletnice, słonie, roboty, kaczki, wesołe przedszkolaki, węże itp.
– zabawa „ Zmiana miejsc”- stoimy w kole, zmieniają miejsca osoby, które lubią jeść: truskawki, banany, rzodkiewki, pora, cebulę, czosnek, oliwki itp.
– losowanie znaczków różnych owoców ( rodzice i dzieci )
– siadamy w kole na krzesełkach
– zabawa : „ Sałatka owocowa”
– „ Zaczarowany woreczek”- chętne dzieci rozpoznają po dotyku wybrane owoce i warzywa ( rozdzielanie ich do dwóch zbiorów, napisy do globalnego odczytywania : owoce, warzywa)
– wyróżnianie przez dzieci głoski w nagłosie wyrazu ( nazwy owocu lub warzywa), podział na sylaby
– utworzenie dwóch zbiorów ( owoców i warzyw)
– przeliczanie elementów zbiorów
– zagadki smakowe dla rodziców ( wybrane dzieci swoim rodzicom podają kawałki warzyw i owoców, rodzice odgadują nazwy po smaku)
– przedstawienie tematu pracy ( cztery stanowiska przy których wykonujemy poszczególne sałatki)
– przypomnienie dzieciom o bezpiecznym posługiwaniu się nożem
– mycie rąk
– losowanie przez dzieci kolorowych znaczków przydzielających do odpowiedniego stanowiska pracy ( rodzice pracują razem ze swoimi dziećmi)
– omówienie poszczególnych sałatek
– robienie sałatek w wyznaczonych grupach – współpraca dzieci i rodziców
– zakończenie pracy, mycie rąk, porządki
– poczęstunek
– prace porządkowe w sali
– podziękowanie za wspólna zabawę i pożegnanie gości.
Marta Nowajczyk-Piela
Przedszkole nr 61
ul. Lelechowska 7
02-351 Warszawa