Zajęcie otwarte dla rodziców

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

TEMAT: “ŚNIADANIE MISIA – NAUKA WIERSZA .
GRUPA WIEKOWA: 5 L 
PROWADZĄCA:
Konieczna Bożena

DATA: 25.05.2010r

  • CELE OPERACYJNE ZAJĘĆ
  • wie, jakie tereny zamieszkuje niedźwiedź brunatny
  • potrafi wymienić ulubione przysmaki niedźwiedzia
  • wie, ze niedźwiedzie zapadają w sen zimowy i wtedy przychodzą na świat młode
  • poprawnie wymawia wyrazy z glosami szumiącymi i syczącymi występujące w poznanym wierszu
  • samodzielnie recytuje wiersz

RODZAJ AKTYWNOŚCI:

  • Słowna
  • Czynna
  • Oglądowa

CZAS TRWANIA: 30 minut

REKWIZYTY:

pluszowy miś, obrazkami, ilustracje przedstawiające życie niedźwiedzi brunatnych opowiadanie

własne nauczycielki, obrazki odzwierciedlające treść wiersza

PRZEBIEG ZAJĘCIA

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA:

1. Przywitanie z pluszowym misiem – Luckiem – maskotką grupy.

To jest Lucek, mały miś,
wszystkie dzieci wita dziś
i   opowie wam ciekawie
o misiowej wyprawie.

2. Rozmowa na temat innych znanych misiów – wykorzystanie ilustracji (miś pluszowy, Kubuś

Puchatek, i inne)

3. Rozmowa przy ilustracji  – życie niedźwiedzia brunatnego.

– zapoznanie dzieci ze zwyczajami , środowiskiem występowania niedźwiedzi brunatnych.

4. Zabawa ruchowa  „W lesie”

5. Zabawa  fabularyzowana ćwicząca narządy mowy.
Dzisiaj wasze języczki będą misiem Uszatkiem, a wasza buzia jego domkiem. Miś obudził się

wcześnie rano – przeciągnął się i trochę poziewał.

Zrobił poranną gimnastykę – kilka podskoków (unoszenie języka na górny wałek dziąsłowy

przy szeroko otwartych ustach),

troszkę pobiegał (wypychanie językiem policzków).

Na śniadanie zjadł słodki miód (oblizywanie warg).

Potem umył ząbki (oblizywanie językiem górnych zębów po wewnętrznej stronie przy

zamkniętych, a następnie otwartych ustach).

Wyjrzał przez okno (wysuwanie szerokiego języka na zewnątrz jamy ustnej).

Zobaczył Zosię i Jacka. Przesłał im całuski (cmokanie ustami – naśladowanie posyłania

całusków).

6. Recytacja przez nauczyciela wiersza „Śniadanie misia”

7. Wyłanianie z treści wiersza wyrazów posiadające głoski szumiące.

8 .Nauka wiersza z wykorzystaniem (zakrywaniem) obrazków.

9. Samodzielna  recytacja wiersza przez chętne dzieci bez użycia ilustracji




Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: