Zabawy klasyfikacyjne: „Wiewiórki robią zapasy na zimę”

Grupa wiekowa: 4- latki

Treści programowe: Aktywność poznawcza: Nasza edukacja matematyczna; Rozwijanie umiejętności szeregowania i klasyfikowania

Cele:

–         dziecko dzieli owoce drzew na podzbiory: kasztanów, orzechów, żołędzi

–         dziecko rozpoznaje i nazywa owoce drzew: kasztanowce- kasztany, dęby- żołędzie, orzech- orzechy

–         dziecko prawidłowo określa kierunki w przestrzeni: przed siebie, za siebie, w bok

–         dziecko kładzie odpowiednią liczbę kasztanów, żołędzi, orzechów na tekturowym talerzyku

–         dziecko rozwija logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie zagadek

 

Metody:–         słowne: zagadki, objaśnienia

–         oglądowe: pokaz, obserwacja

–         czynnościowe: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń

 

Formy organizacyjne:

–         indywidualna

–         zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: 3 wiewiórki (maskotki lub wykonane z brystolu), orzechy, żołędzie, kasztany, duże obręcze, płyta CD ze skoczną piosenką, papierowe talerzyki z narysowanymi: orzechami, kasztanami, żołędziami, zagadki

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 

  1. Wprowadzenie w temat zajęcia: nauczyciel przedstawia dzieciom 3 wiewiórki (Ruda Kitka, Rudasek, Puszysta Kitka). Każda z wiewiórek lubi jeść co innego. Ruda Kitka lubi kasztany, Rudasek orzechy, a Puszysta Kitka żołędzie.
  2. Uświadomienie celu zajęć- nauczyciel informuje, że pomogą zebrać wiewiórkom zapasy na zimę, takie jakie lubią.
  3. Podział zbioru na podzbiory- nauczyciel kładzie 3 duże obręcze, a przy nich wiewiórki ( pluszowe maskotki lub wykonane z brystolu, każda z nich ma przyczepioną karteczkę z narysowanym owocem). Dzieci dzielą owoce drzew na zbiory: kasztanów, żołędzi, orzechów do odpowiedniej obręczy.
  4. Zabawa ruchowa: „Wiewiórki”- każde dziecko dostaje po jednym orzechu i podskakuje z nim w rączkach przy skocznej muzyce. Gdy muzyka umilknie każde dziecko zatrzymuje się i kładzie orzech w określonym miejscu: przed sobą, za sobą lub z boku.
  5. Zabawa: „Śniadanie dla wiewiórki”. Każde dziecko dostaje miseczkę z kasztanami, orzechami i żołędziami oraz 3 tekturowe talerzyki z narysowanymi na nich owocami leśnymi (na jednym kasztan, na drugim orzech, na trzecim żołądź). Zadaniem dzieci jest położyć na talerzyku odpowiednią liczbę kasztanów, orzechów, żołędzi.
  6. Podsumowanie i ocena zajęcia- rozwiązywanie zagadek dotyczących leśnych owoców:

Spadłem nagle z drzewa

Leżę na trawniku

W brązowej koszulce

W zielonym płaszczyku. KASZTAN

 

Na dębach ogromnych

W czapeczkach wygodnych,

Kulki małe siedzą-

Dziki je wnet zjedzą.  ŻOŁĘDZIE

 

Włoskie czy laskowe-

Smaczne są i zdrowe.  ORZECHY

 

Opracowanie: mgr  Anna Kasprzak

Przedszkole nr 20 w Bydgoszczy

 

 

 Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: