Zabawy andrzejkowe

Wspólnie z koleżanką Mariolą Zdanowicz zorganizowałyśmy wieczór zabaw Andrzejkowych dla dzieci 6-letnich i ich rodziców.

Już na powitanie rodzice wrzucali grosiki do miski z wodą, by wszystkie wróżby się spełniły.
Dzieci witały rodziców wierszykiem: „ Żeby wróżby się spełniły wrzuć grosika mój miły”.

W pierwszej części programu nasze starszaki przygotowały występ dla swoich rodziców, podczas którego przybliżyły wszystkim zwyczaje związane z tradycją Świąt i Wróżb Andrzejkowych.

Dzieci recytowały przysłowia „ Na Św. Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”, „Noc Andrzeja Świętego przyniesie nam narzeczonego” oraz recytowały wiersze ludowe:

„ Oj dajże, oj babże,
Niech przyszłość się ukaże,
Czary mary wosku lanie,
Co ma stać się niech się stanie”

Po takim wstępie nie pozostało nic innego, jak nareszcie zacząć się bawić i wróżyć.

Pierwszym zadaniem rodziców było narysowanie portretu swojego dziecka za 20 lat. Rodzice najczęściej rysowali swoich synów jako długobrodych panów w garniturach i z teczkami. Natomiast rodzice dziewcząt jako piękne i smukłe kobiety.

Rodzice wzięli też udział w zabawach integrujących cała grupę. Był, więc taniec z balonikiem, tańce wszystkich zebranych w dużych kołach, zabawa „Figurki”.

W każdym balonie, który wykorzystany był do tańca w parach ukryta była wróżba dla rodzica na najbliższy rok: „ Już niedługo pójdziesz ze swoim dzieckiem na sanki”, „ Kupisz swojemu dziecku wymarzoną zabawkę”, „Przeczytasz swojemu dziecku na dobranoc ulubioną książkę”.Z kolei dzieci losowały z magicznego kapelusza karteczkę z zawodem, jaki będą wykonywały w przyszłości, poznawały imię swojego przyszłego męża/żony poprzez nakłuwanie serc z imionami szpilką, rzucały butami z lewej nogi za siebie, by sprawdzić, czy marzenia się sprawdzą.

Momentem kulminacyjnym było lanie wosku przez dziurkę od klucza. O pomoc poprosiłyśmy dwóch tatusiów o imieniu Andrzej, aby mieć pewność, że wróżby na pewno się spełnią. Wiele radości sprawiło dzieciom, iż wkrótce wyjadą na egzotyczną wycieczkę, rozegrają mecz na prawdziwym boisku, czy też przeprowadzą się do nowego domu z ogromnym basenem.

Na zakończenie odczytane zostały horoskopy z dat urodzin dzieci ( magiczne liczby), po to, by poznać ulubiony kolor, kamień szczęścia oraz cech charakteru dziecka.

Myślę, że imprezę Andrzejkową należy na stałe wpisać do Kalendarza Imprez Przedszkolnych. Dostarczyła ona wszystkim wiele radości i pozwoliła na chwilę oderwać się od wszelkich trosk i obowiązków.

Opracowała mgr Dorota Perkowska z Przedszkola nr 22 w Koszalinie.Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: