Wycieczka do Włoch – scenariusz zajęcia otwartego

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO Z RODZICAMI

 

TEMAT: Wycieczka do Włoch

GRUPA: 4-latki

PROWADZĄCA: Joanna Chodzidło

 

CELE OGÓLNE

– przyswajanie podstawowych wiadomości na temat Włoch

CELE SZCZEGÓŁOWE

– używa zwrotów na powitanie i pożegnanie w języku włoskim

– poszerza zasób słownictwa (gondola, gondolier, wulkan, lawa)

– zna niektóre zabytki włoskie

– wie na czym polega erupcja wulkanu

– zna przysmaki kuchni włoskiej

– zna zapis swojego imienia

– przelicza za pomocą liczników głównych

– układa wieżę z klocków

– potrafi odwzorować układ, zapamiętuje go

– nazywa kolory

– uczestniczy we wspólnej zabawie

– potrafi złożyć łódkę z papieru

 

FORMY: grupowa, indywidualna

METODY PRACY: pedagogika zabawy, obserwacja i pokaz, zabawowo-naśladowcza, słowna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zdjęcia Krzywej Wieży w Pizie, Wenecji, Wulkany, makieta wulkanu, ocet, soda, piasek, plakietki z imieniem, płyta CD, klocki, miska z wodą, garnek z sznurówkami, kartki z bloku

 

PRZEBIEG:

  1. Przywitanie w języku włoskim z przybyłymi gośćmi
  2. Rozmowa z dziećmi:

– w jakim kraju mieszkamy?

– w jakim mieście mieszkamy?

3. Zaproszenie na wycieczkę do Włoch rozmowa z dziećmi:

– ile osób pojedzie (przeliczanie  wszystkich dzieci przez wybraną osobę)

– kto pojedzie z nami na wycieczkę? (wyszukiwanie wizytówek z imieniem, przyczepianie do tablicy)Lecimy do Włoch – zabawa „Samoloty” Klanza

4. Dolecieliśmy do Włoch a konkretnie do Wenecji; przekazanie dzieciom najciekawszych informacji o Wenecji, oglądanie      zdjęć, wyjaśnienie pojęcia „miasto na wodzie”, „gondoloa”, „Gondolier”;

5.Łódki z papieru – wykonanie łódki z pomocą rodzica według poleceń nauczyciela, puszczanie łódek na wodzie w    przygotowanych wcześniej miskach z wodą, ćwiczenia oddechowe

6. Zaproszenie dzieci do dalszego zwiedzania Włoch. Z Wenecji pociągiem (muzyka jedzie pociąg z daleka, dzieci ustawione w pociąg) wybieramy się do Pizy,  gdzie jest jeden z Cudów Świata Krzywa Wieża, przekazanie dzieciom najciekawszych informacji, opisywanie przez dzieci wyglądu Krzywej Wieży

7.Budowanie wieży z drewnianych kolorowych klocków. Dzieci zapamiętują kolejność ułożenia klocków następnie nauczyciel zakrywa swoją wieżę, zadaniem dzieci jest ułożenie swojej wieży zgodnie z wzorem podanym przez nauczyciela (np. klocek czerwony, zielony, niebieski), nazywanie kolorów klocków

8.Następnie „samochodem” (dzieci trzymają w rękach kolorowe krążki, naśladują odgłos) jedziemy do Sycylii, gdzie zobaczymy wulkan Etna. Przekazanie dzieciom najciekawszych informacji o Sycylii, opisywanie wyglądu wulkanu, wytłumaczenie pojęcia „wulkan”, „lawa”

9.Pokaz wybuchu wulkanu wykonany przez nauczyciela – makieta wulkanu

10.Mój wulkan – wykonanie doświadczenia wraz z rodzicami (do butelki po syropie wsypujemy sodę, czerwony barwnik, zalewamy octem)

11.Po wszystkich wyprawach jesteśmy trochę głodni. Zaproszenie do „restauracji” gdzie proponują pyszne, długie spaghetti. Praca w parze z rodzicem, wykonanie najdłuższego makaronu. Dziecko z garnka bierze sznurek, zanosi rodzicowi, aby ten związał dwa sznurki, wiążemy tak długo aż trwa muzyka bądź do skończenia sznurków, porównywanie długości „makaronów”

12.Włosi w karnawale lubią zabawę, zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy Veo, Veo

13.Podsumowanie minkami 🙂 , 🙁

– czy Wenecja jest we Włoszech

– czy Etna to wulkan

– czy Krzywa Wieża jest w Pizie

– czy Włosi lubią makaron

14. Podziękowanie i pożegnanie


 



Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: