Wszyscy sprzątamy świat!

Nie masz pomysłu na weekend? Już 14 września, w piątek, rusza międzynarodowa akcja „Sprzątanie Świata”. To doskonała okazja, by wraz z rodziną, dziećmi i przyjaciółmi zorganizować wspólny eko-weekend, który może okazać się początkiem wielkiej przygody z ekologią.

Większość z nas „Sprzątanie Świata” – międzynarodową kampanię odbywającą się w trzeci weekend września – kojarzy ze sprzątaniem lasów i terenów zielonych. My proponujemy wyjść poza schemat i zacząć sprzątanie świata od swojego najbliższego otoczenia. Podpowiadamy, jak kreatywnie i z pomysłem wziąć udział w tym globalnym wydarzeniu.

W grupie raźniej
Zaproś sąsiadów wraz z dziećmi do wspólnego sprzątania pobliskiego placu zabaw, parku czy terenów rekreacyjnych. Aby zaangażować jak najwięcej osób, przygotuj razem ze swoimi pociechami kolorowe, rzucające się w oczy plakaty informujące o waszej akcji. W ramach wspólnego sprzątania możecie też odnowić albo pomalować huśtawki, drabinki, czy odrapane trzepaki. Warto pomyśleć o przeorganizowaniu niewykorzystanych pomieszczeń, jak suszarnia w bloku, czy niezagospodarowany strych w domu. Wystarczy je posprzątać i odświeżyć, by niskim kosztem zapewnić waszym pociechom bezpieczne miejsce zabaw.

Nauka przez zabawę
Połącz akcję „Sprzątanie Świata” z zabawą tak, aby klasyczne zbieranie śmieci w lesie nie było dla dzieci nudne. Ogłoś konkurs na najlepszego „Sprzątacza” –  osoba, która podczas rodzinnego spaceru zbierze najwięcej odpadów, otrzyma drobny upominek. Idealnym zwieńczeniem wyprawy będzie zorganizowanie ogniska z pieczeniem kiełbasek – oczywiście w miejscu  wyznaczonym do tego celu przez nadleśniczego. W domu możesz zorganizować dla rodziny i przyjaciół zabawę w eko-kalambury, gdzie do odegrania lub narysowania będą hasła związane z ekologią. Dzieci bardzo lubią wymyślać różne historie. Możesz to wykorzystać do zabawy i razem z nimi wymyślić opowiadanie, np. o losach wyrzuconych do lasu przedmiotów: lewym bucie, starej zabawce, plastikowej torbie czy o misiu z naderwanym uchem. Ważne, aby wasza historia miała morał – nie wolno śmiecić. Dobrym pomysłem będzie też wizyta na stronie internetowej Akademii Misia Haribo. Ten ogólnopolski program edukacyjno-społeczny już od pięciu lat pomaga rodzicom, opiekunom przedszkolnym i nauczycielom w kreatywnym wychowywaniu najmłodszych. Znajdziesz tam m.in. porady ekspertów i scenariusze zajęć, które zainspirują cię do nowych zabaw z dziećmi.

Segregujemy
Jak podaje Ernst & Young w raporcie „Kluczowe wyzwania w gospodarce odpadami komunalnymi w krajach UE-11”, średnia produkcja odpadów na mieszkańca Polski wynosi 316 kg. Przy takich liczbach jednorazowy udział w akcji sprzątania świata to za mało. Co możemy zrobić, żeby mniej śmiecić? Wspólnie z naszymi dziećmi poszukajmy sposobów na ograniczenie ilości odpadów, które sami wytwarzamy każdego dnia. Zacznijmy od segregacji śmieci. Wyznaczmy wspólnie z dzieckiem miejsce (np. karton, kosz), do którego będziemy wyrzucać określone odpady, czyli makulaturę (niebieski pojemnik), plastik (żółty) i szkło (biały lub zielony). Pojemniki na odpady nie muszą koniecznie być kolorowe, wystarczy, że odpowiednio je oznaczymy, np. rysunkami czy naklejkami. Teraz pozostaje już tylko konsekwentnie uzupełniać je przeczytanymi gazetami, pudełkami po detergentach, czy niepotrzebnymi opakowaniami po napojach i żywności.

Giełda staroci
Jeśli Twoje dzieci są w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym,
z pewnością masz w domu sporo zabawek, które maluchom już się znudziły. Nie wyrzucaj ich, a zorganizuj giełdę, podczas której twoje pociechy wymienią się z dzieciakami z sąsiedztwa swoimi „skarbami”. W ten sposób zmniejszasz ilość produkowanych odpadów, ale też uczysz dziecko, że zamiast wyrzucać rzeczy, które nie są mu już potrzebne, lepiej zastanowić się, czy nie posłużą one komuś innemu. Równie dobrym pomysłem będzie zorganizowanie giełdy ubrań, gier komputerowych, przeczytanych książek, czy płyt z muzyką, której już nie słuchasz. Wszystko po to, żeby przedmiotów nie wyrzucać, ale dać im „drugie życie”.
Artykuł powstał we współpracy z Renatą Stępień – ekspertem Rady Programowej Akademii Misia Haribo, specjalistką ds. zrównoważonego rozwoju w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.
Akademia Misia Haribo – ogólnopolski program edukacyjno-społeczny dla przedszkoli i szkół. Powstał z myślą o dzieciach, ale też o rodzicach i wychowawcach, którzy chcą rozwiać wszelkie wątpliwości związane z nauczaniem i wychowaniem najmłodszych. Celem realizowanego od 2007 roku projektu jest edukacja poprzez zabawę. Priorytetem tegorocznej edycji Akademii Misia Haribo jest budowanie świadomości ekologicznej u najmłodszych. W przedszkolach akcja przebiega pod hasłem „Oszczędzamy energię z Misiem Haribo”, w szkołach zaś jest to krótkie hasło „Zgaś światło!”. Projekt wspiera Rada Programowa, w skład której wchodzą m.in. psycholodzy, lekarze oraz pedagodzy. Patronem honorowym Akademii Misia Haribo jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: