SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
Temat: „Wiosna wokół nas” – zajęcia z zastosowaniem kinezjologii edukacyjnej Dennisona.
Cele ogólne:
- rozróżnianie cech charakterystycznych czterech pór roku;
- rozróżnianie figury geometryczne;
- znajomość liczenia w zakresie 6;
Cele szczegółowe:
- zna cechy charakterystyczne wiosny;
- rozróżnia podstawowe figury geometryczne;
- potrafi liczyć w zakresie 6;
- potrafi radośnie bawić się;
Metody:
- czynna;
Formy:
- grupowa;
- zbiorowa;
- indywidualna;
Środki dydaktyczne:
- ilustracje przedstawiające cztery pory roku;
- ilustracje związane z wiosną: żaba, bocian, motyl, kwiatek;
- figury geometryczne;
- balony w czterech kolorach: czerwony, żółty, niebieski, zielony;
- brystol, kredki świecowe, kredy kolorowe;
- kostka do gry;
- płyta z nagraniem „Wiosny Vivaldiego”;
- woda i kubeczki jednorazowe;
Przebieg zajęcia:
- Wspólne powitanie gości.
- Dzieci rzucają kostką i zdejmują z tablicy tyle figur geometrycznych, ile oczek wyrzucą. Rzucają kostką dotąd, aż odsłoni się cały obrazek. W trakcie zabawy nazywają figury geometryczne.
- Swobodne wypowiedzi na temat obrazków.
- Słuchamy zagadki:
Jaka pora roku ze snu budzi przyrodę,
bukiet kwiatów ma w rękach,
zieloną ma sukienkę,
lekko stąpa po trawie,
z motylkiem się bawi?
- Dzieci kładą się na dywanie i wykonują ruchy naprzemienne, naśladując jazdę na rowerze w rytm wiersza recytowanego przez nauczyciela wiersza:
Raz, dwa, trzy, cztery,
zapraszamy na rowery,
pięć, sześć, siedem, osiem,
kto dogoni nas na szosie,
dziewięć, no a potem dziesięć,
chcemy pierwsi być na mecie.
- Dzieci losują ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny: żabka, motyl, bocian, kwiatek.
- Wiosna obdarza dzieci tęczowymi kroplami deszczu – kolorowymi balonami. Dzieci łapią je przy muzyce „Wiosna Vivaldiego”.
- Dzieci odpoczywają, naśladują odgłosy:
- pada deszcz – uderzamy palcami w balon cicho i lekko;
- coraz mocniej pada deszcz – mocno uderzamy w balon;
- wieje wiatr – pocieramy palcami o balon;
- ćwiczenie oddechowe – dmuchamy na balon;
- W krainie kolorowych balonów, dobieramy się w grupy i rysujemy „Wiosenny obrazek”. Towarzyszy nam muzyka relaksacyjna.
10. Omówienie prac i podziękowanie za wspólną zabawę.
Barbara Szczepanik
P. S nr 4 Trzebinia