Przedszkole Miejskie Nr 17 w Toruniu
Grupa wiekowa: 5-latki
Data: 12.04.2012 r.
Współautorstwo: Małgorzata Nowaczyk
Monika Monikowska
Prowadząca zajęcie: Monika Monikowska
SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Blok tematyczny: „Wiosenne świętowanie”
Blok integralny: „Wiosenne inspiracje” – aktywne słuchanie muzyki do utworu „Taniec pastuszków” z Suity „Dziadek do orzechów” – P. Czajkowskiego inspiracją do pracy plastycznej
Cele operacyjne:
Dzieci powinny:
– Odważnie i spontanicznie wyrażać swoje myśli i skojarzenia
– Rozwijać wyobraźnię i inwencję twórczą, plastyczną, muzyczną
– Rozwijać umiejętność ekspresji muzycznej z wykorzystaniem niekonwencjonalnych
instrumentów muzycznych
– Rozwijać wrażliwość na dźwięk i ciszę w muzyce
– Kształcić umiejętność ekspresji własnego ciała i sprawnie poruszać się w przestrzeni
– Współpracować z grupą, pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas zabaw.
Metody:
czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
słowne: żywego słowa, rozmowa, objaśnienia
oglądowe: obserwacja, pokaz, udostępnianie utworów muzycznych
inne: pedagogika zabawy, aktywne słuchanie muzyki
Środki dydaktyczne: folie plastikowe, płyty CD z utworem „Taniec pastuszków” z Suity „Dziadek do orzechów” – P. Czajkowskiego oraz odgłosami natury, 2 kontury motyla wykonane z brystolu, klej, pastele, pałeczka w formie motyla, papierowe wicherki, magnetofon
Przebieg zajęcia
1. „Iskierka wyobraźni” – zabawa integracyjna
Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka składa ręce w taki sposób jakby chowała coś w dłoniach i mówi: „Mam tutaj coś niezwykłego, czym pragnę się z Wami podzielić. Jest to iskierka wyobraźni. Puszczam ją w krąg, niech powróci do mych rąk”. Nauczycielka przekazuje iskierkę dziecku siedzącemu po lewej stronie poprzez uścisk dłoni. Dziecko uścisk przekazuje dalej. Gdy iskierka dotrze z powrotem do nauczycielki, ta prosi dzieci, by ją schowały do kieszeni, aby się nikomu nie zgubiła, gdyż będzie dzisiaj potrzebna.
- 2. „Z czym Ci się kojarzy wiosna?” – rundka skojarzeń
Dzieci wskazywane kolejno przez nauczyciela trzymającego w ręku pałeczkę w formie motyla wypowiadają się na temat wiosny oraz tego z czym im się ona kojarzy.
- 3. „Spacer do lasu” – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa
W tle słychać odgłosy ptaków (nauczyciel dyskretnie włącza cicho magnetofon). Nauczycielka mówi: „Ojej, chyba słyszę jakiegoś ptaszka. Czy wy też go słyszycie? Posłuchajcie uważnie. Gdzie można spotkać ptaki? (czekamy na odpowiedź: w lesie) To może i my wybierzmy się do lasu, ale pamiętajcie musimy być bardzo cicho, by nie wypłoszyć ptaków”.
Dzieci swobodnie poruszają się po sali i nasłuchują skąd dociera cichy śpiew ptaków. Co jakiś czas przystają w różnym miejscu sali i rozglądają się w ich poszukiwaniu. Śpiew staje się stopniowo coraz bardziej wyraźny (n-ka dyskretnie podgłaśnia odgłosy). Nauczycielka mówi: „Zobaczcie jaka piękna polana, to stąd słychać tak piękny śpiew. Dotarliśmy na miejsce i wreszcie będziemy mogli odpocząć i wsłuchać się w śpiew ptaków. Ale co to, śmieci? Ktoś porozrzucał worki i reklamówki. Dzieci, czy w lesie można śmiecić? (Nie) Dlaczego nie? (Dzieci podają swoje propozycje). To chodźcie, zrobimy tu porządek i pozbieramy te reklamówki”.
- 4. „Co można zrobić z reklamówki? ” – eksplorowanie materiałem
Po spacerze wszyscy siadają na polanie z reklamówką w ręku. Nauczycielka mówi: „Moja iskierka wyobraźni podpowiada mi, żeby nie wyrzucać tych reklamówek, bo mogą się nam one do czegoś przydać. Do czego mogą nam posłużyć reklamówki? Co można z nich zrobić?”
Dzieci wyrażają swoje pomysły i wypróbowują je.
- 5. „Niezwykły balon” – ćwiczenia oddechowe
Dzieci biorą głęboki wdech i kilkakrotnie wolno wydychają powietrze do reklamówki tworząc balon, skręcają na dole i sprawdzają jak balon opada w dół. Mogą również starać się utrzymać balon w powietrzu dmuchając na niego strumieniem powietrza niczym na piórko.
- 6. „Workowa orkiestra” – instrumentacja utworu „Taniec pastuszków” z Suity „Dziadek do orzechów” – P. Czajkowskiego
Za pierwszym razem dzieci grają wg własnej inwencji twórczej, za drugim razem nauczyciel staje się dyrygentem i kieruje swoją orkiestrą. Dzieci podzielone są na trzy grupy: pierwsza zgniata reklamówkę, druga puka palcami w reklamówkę, trzecia idzie w miejscu po reklamówce i wygrywają rytm.
- 7. „Wiosenny taniec” – zabawa rytmiczno-taneczna z wykorzystaniem reklamówek
Każde dziecko indywidualnie porusza się w dowolny sposób w rytm muzyki – improwizacja ruchowa będąca ilustracją słuchanej muzyki – „Taniec pastuszków” P. Czajkowskiego.
- 8. „Motyl” – wyklejanie konturów motyla foliami plastikowymi (praca w grupach)
Nauczyciel sugeruje, by reklamówek jednak nie wyrzucać do żółtego kontenera, bo można z nich zrobić jeszcze artystyczny użytek – dzieci wykonują wspólnie wyklejankę z kolorowych reklamówek. Skrzydła wylepiają foliami, zaś głowę i tułów ozdabiają pastelami. Na koniec oglądają swoje prace.
Literatura:
1. A. Blek, „Przedszkole przyjazne dzieciom”
2. L. Szydłowska, K. Blek, Program autorski „Podróże w zaczarowany świat muzyki”
3. J. Garniewicz „Rozwój i kształtowanie wyobraźni dziecka”
4. B. Dymara (red.) – “Dziecko w świecie muzyki”
5. M. Bogdanowicz, B. Kisiel, M. Przasnyska – “Metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka”