Wieczór z bajką

Dobry nauczyciel wie, że współpraca z rodzicami przynieść może wspaniałe rezultaty. Często wystarczy im podsunąć pomysł, delikatnie zasugerować możliwości ich dzieci, a efekty bywają zaskakujące. Tak było i w tym przypadku.

Jedną z propozycji wdrażanej przez nasze przedszkole innowacji „Maria Konopnicka uczy, bawi wychowuje” był udział dzieci w wieczorach poezji. Literatura dziecięca stanowi cenną pomoc przy realizacji treści programowych, a utwory poetki, która jest patronką naszego przedszkola, są nam szczególnie bliskie sercu.

Po konsultacji z dyrektorką, która zaakceptowała pomysł, zrodził się plan „Wieczoru z bajką”. Obejmował on wszystkie dzieci /bez względu na wiek/ i oczywiście ich rodziców.

W połowie grudnia na tablicy ogłoszeń umieściłam zaproszenie – apel takiej treści:

RODZICE !!!!!!!
Nasze dzieci mają swoje ulubione, bajki, wiersze, ukochanych bohaterów, wspaniale recytują……….
W związku z tym grupa ,,Zuchy’’ zaprasza wszystkie dzieci wraz z rodzicami na:

WIECZÓR Z BAJKĄ
w dniu 20.02. o godz.17.00 do naszego przedszkola.
Dla wszystkich dzieci biorących udział przygotujemy nagrody i dyplomy. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w zabawie.
Prosimy zgłaszać uczestnictwo do 25.01.[niezdecydowanym rodzicom służymy pomocą i możliwością skorzystania z biblioteki przedszkola].

Odległy termin dawał im czas na spokojne zastanowienie i dyskusję z własną pociechą tym bardziej, że regulamin zabawy stawiał przed nimi określone wymagania:

REGULAMIN

1.W ,,WIECZORZE Z BAJKĄ’’ mogą wystąpić duety;dziecko + rodzic
dziecko + rodzeństwo

2.Forma sceniczna dowolna ; wiersz, bajka opowiadana, inscenizacja ….
3.Prezentacja wybranego utworu literackiego nie może przekroczyć czasu 7 minut.
4.Jury oceniać będzie ;

-oryginalność interpretacji utworu
-przygotowaną oprawę scenograficzną [stroje, rekwizyty]

5.Termin zgłoszeń upływa dnia 25.01.

Przygotowania:

Zaraz po „Sylwestrze” zaczęły napływać do mnie zgłoszenia. Wszystkie skrzętnie notowałam, ponieważ od ilości uczestników zależały dalsze przygotowania.

Przywiozłam z domu stary bujany fotel na którym usiąść mógł tylko opowiadacz bajek lub wierszyków. Dzieci na dużych formatach papieru namalowały piękne ilustracje swoich ulubionych bajek. I tak powoli sala zmieniała swoje oblicze – rodzice z zaciekawieniem zaglądali codziennie komentując prace swoich dzieci.

Popołudniami biegałam po mieście w poszukiwaniu sponsorów, bo przecież obiecałam nagrody. Nie było to łatwe zadanie, ale dotarłam do hurtowni, kierowników dużych sklepów, którzy rozumieli moją prośbę. Przez dwa tygodnie zwoziłam podarowane „fanty”, które sprawiedliwie dzieliłam według wartości i atrakcyjności, aby każdy uczestnik „wieczoru” był zadowolony. Hurtownia, gdzie zaopatruje się nasze przedszkole w przeddzień spotkania dowiozła dodatkowo dwie skrzynie pełne owoców cytrusowych.

Koleżanka z którą współpracowałam w grupie w tym czasie pracowała nad scenografią i przygotowaniem całej sali na przyjście gości.

Zostało już tylko przygotować dyplomy, nagrody i medale – mąż trochę narzekał, że znowu trzeba dokupić kolorowy tusz, ale chętnie mi pomagał.

Zbliżał się ustalony termin i tak nadszedł „ten” dzień.

Był zimowy mroźny wieczór, za oknami padał śnieg, a do przedszkola przyjeżdżali i przychodzili rodzice z dziećmi – czasami całe rodziny.

Wszyscy po cichutku siadali przy stolikach, gdzie na białych obrusach, obok zapalonych świec stały talerze ze smakołykami i owocami. Oświetlony był tylko bajkowy kącik.

W tak kameralnym nastroju rozpoczął się „Wieczór z bajką”

Scenariusz: Scenariusz spotkania dzieci i rodziców w przedszkolu

„ WIECZÓR Z BAJKĄ

Cele:

– wzmacnianie więzi uczuciowych dzieci i rodziców,
– wyzwalanie energii w ramach twórczości słownej i ekspresji ruchowej,
– pogłębianie przeżyć i zachowań własnych oraz innych ludzi.

Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z nagraniem „ Witajcie w naszej bajce” (piosenki p. Kleksa), czarodziejski worek z przedmiotami z bajek (rybka, żaba, wilk,), trzy kolorowe woreczki lub piłki, dyplomy, medale, nagrody.

Przebieg spotkania:

1. Dzieci zapraszają rodziców do tańca. Na przerwę w muzyce opuszczają partnera i witają się z inną osobą dorosłą, podając prawe dłonie. Dzieci mówią swoje imiona, a dorośli np.: „Jestem mamą Łukasza”.
2. Wszyscy siadają przy stolikach, gdzie na białych obrusach obok zapalonych świec stoją talerze ze smakołykami i owocami.

W kąciku bajkowym na starym bujanym fotelu biorąc na kolana dzieci-lalki siada nauczycielka inscenizując wiersz M. Konopnickiej pt.: „Czytanie” ( z książki „Co słonko widziało str.30). Swój występ kończy słowami:

– Patronka naszego przedszkola bardzo lubiła opowiadać bajki, wiele ich sama napisała, bo bardzo dzieci kochała.

Tak samo bardzo kochają swoje dzieci rodzice, którzy dzisiaj przyszli ze swoimi pociechami, by wspólnie bawić się z bajkami.
Zasady zabawy wszyscy znamy więc teraz sędziów wybieramy.

3. Sędziów wybieramy rzucając do publiczności kolejno trzy piłeczki (lub bezpieczniej trzy woreczki), kto je złapie siada na ustawionych dla jury miejscach.
4. Prezentacja utworów przygotowanych przez dzieci z pomocą wybranej przez siebie osoby z rodziny – kolejność według zgłoszeń.
5. Po prezentacji na wydzielonej części sali zamienionej na scenę (dekoracje, nastrojowe oświetlenie), jury udaje się na naradę. Wszyscy oczekujący na wyniki bawią się dalej, śpiewając wspólnie piosenkę „Czy to bajka, czy nie bajka…”.
6. Dzieci rozwiązują zagadki bajkowe :

· Tylko cal wysokości miała, dlatego też na imię miała … (Calineczka).
· Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała (Czerwony Kapturek).
· Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotkali chatkę zrobioną z pierniczka (Jaś i Małgosia).
· Jaka to dziewczynka ma pracy bardzo wiele, a na pięknym balu gubi pantofelek (Kopciuszek).
· W jakiej bajce spotkasz dziadka z długą brodą, chałupę starą i sieć nad wodą (O rybaku i złotej rybce).

Wszystkie trafne odpowiedzi są nagradzane brawami.

7. Dzieci kolejno wyjmują z czarodziejskiego worka przedmioty. Rodzice maja za zadanie odgadnąć z jaką bajką kojarzy się dany przedmiot (pantofelek, wilk, rybka, żaba, miś).

Dobre odpowiedzi nagradzane są medalami „Znawca bajek”.

8 . Ogłoszenie werdyktu jury – p. Dyrektor wręcza dyplomy i nagrody.
9 . Pożegnanie – taniec w kręgu z piosenką „Zaczarowana bajka” – po każdej zwrotce wymiana pożegnalnych uścisków z sąsiadami.
Przebieg:

Mali aktorzy z udziałem swego rodzeństwa lub rodziców prezentowali wybrane przez siebie utwory poetyckie różnych autorów.
Dla wielu z nich był to pierwszy publiczny występ, emocji nie brakowało, ale dużo bardziej od nich byli podekscytowani rodzice.
Wiele wieczorów spędzili na przygotowanie rekwizytów i scenografii do występów. Wcześniej konsultowali z nauczycielami, ich rozmieszczenie, możliwości przyczepienia dekoracji …
Jury było bardzo przyjazne – w ich opinii, każdy mały artysta zasłużył na uznanie, dlatego też wszyscy otrzymali nagrody i zajęli pierwsze miejsca.

Moje refleksje:

Takie spotkanie ze sztuką dziecięcą było dla każdego z uczestników szansą na odbiór i uzewnętrznienie własnych doświadczeń.
Podczas przedstawienia dziecko przejmowało rolę granej postaci, opracowując ruchem, gestem, mimika, mową kogoś innego.

W czasie przygotowań do występu poprzez wzmocnienie motywacji, wzrastał poziom funkcjonowania w wielu sferach – pamięć słuchowa, ruchowa, słowna. Dziecko doskonaliło mowę /słownictwo, artykulację /, percepcję słuchową oraz koordynację wzrokowo – ruchową.

Udział w spotkaniu dawał dzieciom poczucie pełniejszej wartości, dostarczał prawdziwej rozrywki i rozwijał predyspozycje twórcze.

Rodzice byli bardzo dumni i pełni podziwu dla swoich pociech, które wykazały ogromną kulturę zachowania. Dyskretnie filmowali przebieg spotkania i robili zdjęcia. Później w rozmowach bardzo nam dziękowali za tak mile spędzony wieczór.

Jedna z matek powiedziała „…na taki wieczór chciałabym przychodzić co tydzień”.

Najbardziej ucieszyła mnie reakcja koleżanek, które na początku sceptycznie odnosiły się do mojego pomysłu, później jednak obserwując zachowanie rodziców i dzieci zaangażowały się wszystkie.

Grono pedagogiczne postanowiło, że „Wieczór z bajką” stanie się tradycją naszego przedszkola. Zyskaliśmy wśród rodziców wielu sympatyków, którzy chętnie deklarowali swoją pomoc w organizowaniu następnych tego typu imprez.

Opracowała:
mgr Balbina Grunsiok
Nauczyciel
Publicznego Przedszkola Nr 5
im. M. Konopnickiej
W Kluczborku
bineczka@tlen.pByć może zainteresują Cię również inne nasze materiały: