WALENTYNKI W NASZYM PRZEDSZKOLU
scenariusz imprezy integracyjnej dla grup w naszym przedszkolu
Miejskie Przedszkole nr 7 w Knurowie
Prowadzące: mgr Gabriela Cieślik, mgr Regina Powiecka
Treści programowe :
- kształtowanie umiejętności społecznych dzieci : porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w sytuacjach zadaniowych (1.3)
- wspomaganie rozwoju mowy (3.3)
- wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosuje w poznawaniu siebie i swojego otoczenia (4.1)
- wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec (8.1)
- wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne (9.1)
Cele ogólne :
– kultywowanie tradycji walentynkowej;
– zachęcenie dzieci do okazywania uczuć innym osobom ( kolegom, koleżankom, rodzicom i bliskim)
– nawiązywanie kontaktów interpersonalnych w czasie wspólnych zabaw;
– rozwijanie u dzieci poczucia przynależności do społeczności przedszkolnej.
Cele operacyjne:
– zna tradycje Walentynkowe, oraz wie co to jest Walentynka;
– potrafi rozpoznać swoje uczucia i dostrzega je u innych;
– umie wyrazić swoje uczucia;
– potrafi współpracować z rówieśnikami;
– komunikuje się w grupie za pomocą słów, mimiki i gestów.
Metody :
czynna – zadań stawianych do wykonania;
słowna – rozmowa, objaśnienia, instrukcje;
oglądowa – pokaz, obserwacja.
Formy :
zbiorowa, praca w małych zespołach.
Pomoce :
ciekawostki n/t dnia św. Walentego, szablony serduszek walentynkowych wyciętych z brystolu, płyty i kasety z nagranymi piosenkami, zagadki bajkowe, puzzle bajkowe, materiały potrzebne do prac plastycznych, upominki dla każdego dziecka.
Przebieg:
- Powitanie piosenką ,, Czy gruby, czy chudy…”.
- Wysłuchanie wiersza ,,Walentynki”.
W dniu świętego Walentego
nic nie może dziać się złego,
nikt nie może się dziś złościć,
bo dziś nadszedł dzień miłości…
Mamy dzisiaj Walentynki
święto chłopca i dziewczynki.
Takich co to się kochają
no i sobie też ufają.
Nawet słoniki porcelanowe
kotki, żyrafy całe pluszowe,
dziś wysyłają swe Walentynki…
Ja wrzucam moją do Twojej skrzynki
śląc w niej całusy takie gorące,
jakby wyssało je całe słońce !
Złap je i spróbuj domyślić się,
kto tak szalenie pokochał Cię ?
- Pogadanka n/t zwyczaju walentynkowego, historii i tradycji obchodzenia ,,Dnia św. Walentego’’ –patrona zakochanych, w którym to dniu ludzie wysyłają do ukochanych ,,walentynki”- czyli wierszyki, wyznania czy drobne upominki; rozmowa n/t okazywania miłości osobom (komu i w jaki sposób?)
- Kogo kochamy ?
- Jak okazujemy miłość ?
- Zabawa ruchowa z wykorzystaniem serca przy piosence ,, Mam serduszko” (na melodię piosenki ,,Mam chusteczkę”).
Mam serduszko, wielkie serce,
spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię,
rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię
Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko
Tobie podaruję !
Dana moja dana,
Moja ukochana.(2 x)
- Konkursy ODSZUKAJ DRUGIEJ POŁÓWKI
– Na dywanie nauczycielka rozkłada połówki serc (serca są różnej wielkości i poprzecinane w różny sposób). Zadaniem dzieci jest dopasować serca tak, żeby pasowały do siebie.
- Zagadki KTO KOGO KOCHA ? KTO KOGO LUBI ?
- Jak nazywa się bajka, w której występuje braciszek i siostrzyczka, którzy zgubili się w lesie i trafili do chatki Baby Jagi ?
- Kto obudził Królewnę Śnieżkę ?
- W jaki sposób Kopciuszek został Królewną ?
- Kto jest ukochaną Shreka ?
- Kto ożenił się z Calineczką ?
- Wymień przyjaciół Kubusia Puchatka ?
- Puzzle ZAKOCHANE PARY I PRZYJACIELE
– Układanie w parach puzzli do rozwiązanych zagadek i naklejanie ich na przygotowane kartony.
- Zabawa przy piosence ,,Nie chcę Cię znać?”-naśladowanie ruchem treści piosenki.
- Ozdabianie Walentynek wg pomysłów i inwencji dzieci z wykorzystaniem przygotowanych materiałów plastycznych-praca w zespołach kilku osobowych. W tym czasie pozostałe dzieci bawią się z serduszkiem przy piosence,, Mam serduszko”.
- Oglądanie wykonanych prac oraz tych, które dzieci wykonały na konkurs: ,,Kocha, lubi, szanuje… Miłość niejedno ma imię” .Wręczenie dzieciom biorącym udział w konkursie dyplomów i drobnych upominków.
- Podziękowanie wszystkim dzieciom za udział w dzisiejszych zabawach i zachęcenie do wykonania Walentynek dla swoich bliskich po powrocie do sal.