Konspekt zajęć dydaktyczno – wychowawczych
dla dzieci przedszkolnych w wieku 3 i 4 lat
Prowadząca: Bożena Solarz
Grupa: integracyjna
Temat kompleksowy: Pojedziemy na wakacje
Temat dnia: Wakacje nad morzem
Cel główny:
- rozwijanie wrażliwości muzycznej oraz umiejętności muzyczno – ruchowych z wykorzystaniem zabaw wg. C. Orffa
Cele operacyjne:
- dziecko odgadnie z czym związane są przedmioty zgromadzone przez nauczyciela
- dziecko opisze na podstawie ilustracji wygląd morza i plaży
- dziecko potrafi dostosować tempo poruszania się do innych w zabawie „Jedziemy nad morze”
- dziecko wie jaki odgłos wydaje morze, potrafi go naśladować
- dziecko umie dostosować siłę i tempo poruszania rękami do tempa muzyki podczas zabawy „Szumi morze”
- dziecko potrafi współpracować z grupą podczas zabawy „Szumi morze”
- dziecko zna i potrafi opisać wygląd muszelek
- dziecko umie naśladować prosty rytm
- dziecko potrafi samo wymyślić prosty rytm
- dziecko potrafi poprawnie wykonać pracę plastyczną przy użyciu kredek świecowych i farby
- dziecko umie zadbać o porządek na swoim stanowisku pracy
Metody:
słowna, czynna, oglądowa
Formy:
zbiorowa, indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
Zabawki do pisaku, dmuchane rękawki do pływania, muszelki, ręcznik, olejek do opalania, klapki, ilustracja morza i plaży, folia malarska, muzyka relaksacyjna „Odgłosy morza”, papierowy statek, muszelki (po 2 dla każdego dziecka), duże kartki papieru, kredki świecowe, niebieska farba.
Przebieg zajęć:
ETAP ZAJĘĆ
|
SPOSÓB REALIZACJI
|
1. Powitanie – „Mało nas do pieczenia chleba” |
- Nauczyciel wraz z dziećmi śpiewa przyśpiewkę, dobierając po jednym dziecku i tworząc krąg.
|
2.Oglądanie przedmiotów z nad morza |
- Dzieci siedzą w kole na dywanie. N. prezentuje na środku różne przedmioty: zabawki do piasku, klapki, ręcznik, muszelki, olejek do opalania, dmuchane rękawki do pływania.
- Dzieci wymieniają nazwy zgromadzonych przedmiotów, określają do czego służą, odgadują, z jakim miejscem są związane.
|
3. Prezentacja i opis ilustracji morza i plaży |
- Dzieci opisują wygląd morza i plaży na podstawie ilustracji używając przymiotników
|
4. Zabawa muzyczno – ruchowa – „Jedziemy nad morze” |
- Dzieci ustawiają się jedno za drugim tworząc „pociąg”. Wraz z n. śpiewają piosenkę „Jedzie pociąg z daleka” (Jedzie pociąg z daleka, ani chwili nie czeka, ani chwili nie czeka i nad morze ucieka”) oraz wędrują dokoła dywanu. Przy każdym powtórzeniu dziecko prowadzące idzie na koniec pociągu i prowadzi kolejne. N. zwraca uwagę by „pociąg” nie rozerwał się
|
5. Zabawa muzyczno ruchowa – „Szumi morze” |
- N. oznajmia, że cała grupa dojechała nad morze i posłucha teraz jak ono pięknie szumi. Dz. imitują odgłos i falowanie morza przy użyciu folii malarskiej trzymanej za fragment przez każde dziecko stojące dookoła (jak chusty Klanza). W tle gra muzyka relaksacyjna „Odgłosy morza”. Dz. dostosowują tempo poruszania chustą do tempa muzyki i wskazań nauczyciela, tworzą większe i mniejsze fale
- N. kładzie na środek foli papierowy stateczek, dzieci tak poruszają folią by „dopłynął” po kolei do każdego dziecka
|
6. Zabawa muzyczna – „Grające muszelki” |
- Dzieci siadają w kole, n. objaśnia, że morze wyrzuciło na brzeg muszelki i rozsypuje garść muszelek na środek dywanu. Każde dziecko ma wziąć sobie 2 muszelki
- Dz. oglądają kształt, kolor, fakturę swoich muszelek, wypowiadają się na ich temat
- Dz. próbują same wymyślić jak można grać na muszelkach, prezentują swoje pomysły
- N. prezentuje prosty rytm uderzając muszelką o muszelkę. Dz. powtarzają rytm za nauczycielem. N. stopniowo komplikuje rytm
- Dzieci same prezentują wymyślony przez siebie rytm pozostałe powtarzają
|
7. Praca plastyczna – „Morze” |
- N. objaśnia wykonanie pracy, zwraca uwagę na zachowanie porządku na stanowisku pracy
- Dz. kredkami świecowymi kolorują kontury muszelek. Następnie zamalowują całą kartkę niebieską farbą. Podczas pracy towarzyszy im muzyka relaksacyjna „Odgłosy morza”
- Prezentacja wykonanych prac, czynności porządkowe
|
Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: