Szlakiem toruńskich zegarów

Szlakiem toruńskich zegarów- propozycje tematów do pracy z dziećmi 6-letnimi w m-cu maju/czerwcu
Województwo kujawsko-pomorskie

„Szlakiem toruńskich zegarów”-
wycieczka piesza do centrum miasta ( I część zajęcia „Zegary słoneczne”):
– zapoznanie z historią powstania urządzeń odmierzających upływający czas, min: zegar słoneczny który mierzy czas w dzień. -zapoznanie z słonecznym zegarem w naszym mieście przy ul. Chopina/Rapackiego oraz z zegarem pionowym na ulicy św. Katarzyny, -budzenie zainteresowania zabytkami własnego miasta, nabywanie umiejętności odczytywania nazw ulic, placów i drogowskazów

„U zegarmistrza”- osłuchanie z piosenką zabawy ilustrujące treść piosenki
– zapoznanie z zanikającym już zawodem „zegarmistrza” , -rozumienie pojęcia : godzina, minuta, sekunda , -zapoznanie z rodzajem zegarów : ścienny, budzik, zegar z kukułką, elektroniczny, zegar na wieży ratuszowej lub kościelnej, -zaznajomienie z tekstem piosenki, zabawy ilustrujące treść piosenki- własna improwizacji ruchowa, nabywanie koordynacji ruchowej własnego ciała, -śpiewanie wspólne i indywidualne

„Ziemskie zegary „-zabawa dydaktyczna
-dzieci biorą aktywny udział w zabawach matematycznych: liczą, porównują, układają zadania z treścią -utrwalają cyfry w zakresie 1-10 oraz znaki matematyczne: +, =, – -zapoznanie z rodzajem zegarów w życiu człowieka: zegar słoneczny, cyfrowy… -wprowadzenie cyfr zegara 1-12 ,-zestaw ćw. gimnastycznych-ćw. metodą zadaniową ”Tik-tak „ pobudzanie rozwoju ruchowego dziecka, szczególnie usprawnianie motoryki małej i dużej

„Szlakiem toruńskich zegarów”- wycieczka piesza do centrum miasta ( I I część zajęcia -„Zegary na wieży kościelnej i ratuszowej”)
-zapoznanie dzieci z toruńskimi zegarami mechanicznymi na wieżach kościelnych i wieży ratuszowej”) -przybliżenie historii i ważnego znaczenia zegarów dla miasta dawno temu (wczesne zegary mechaniczne były zegarami wieżowymi, wybijały godziny i miały tylko jedną wskazówkę – godzinową. W Polsce pierwsze zegary mechaniczne (wskazujące i wybijające godziny) miały miasta: Wrocław i Toruń (1386 r.), Gniezno (1414 r.), a nieco później Gdańsk, Kraków i Warszawa. – obserwacja toruńskich zegarów:-zegar na wieży Ratusza Miejskiego
– Digitus Dei – (pol. Palec Boży) zegar na wieży katedralnej,
– zegar na wieży kościoła św. Katarzyny, -zegar na wieży dawnego zboru ewangelickiego św. Trójcy, -zegar na ul. Szerokiej (stylizowana konstrukcja z zegarem, której trójboczny rzut z trzema tarczami odpowiadają trzem zbiegającym się ulicom.)

Opr. Hanna SzmytkowskaByć może zainteresują Cię również inne nasze materiały: