System motywacyjny w grupie przedszkolnej

PROPOZYCJA WPROWADZENIA W GRUPIE SYSTEMU MOTYWACYJNEGO

Wprowadzenie systemu  motywacyjnego w grupie zaczęłam od zajęcia z wykorzystaniem burzy mózgów. Dzieci podawały swoje propozycje za co mogą otrzymać nagrodę. Wszystkie propozycje dzieci zapisywałam na arkuszu papieru. Po weryfikacji i uściśleniu propozycji opracowałam obrazkowy system motywacyjny (patrz niżej)

Proponowany grupowy system motywacji oparty jest o wzmocnienie pozytywne.

Mamy w grupie tablicę. Do której przyczepione są barwne koperty na nagrody  z imieniem dziecka. Dziecko gromadzi nagrody w kopertach.

Najpierw kółeczka, następnie serduszka, uśmiechy, ordery. Gdy zdobędzie już wszystkie nagrody, otrzymuje dyplom wzorowego przedszkolaka.

Dzieci same siebie oceniają i decydują komu należy się nagroda lub ja wcześniej mówię, że będą przydzielane nagrody np. kto wykona najładniejszą pracę ten otrzyma nagrodę, kto nie będzie rozmawiał w trakcie zabawy otrzyma nagrodę.

Wzmocnienia są zawsze sprawą indywidualną.  Czasami zwracam się bezpośrednio do dziecka. Pamiętaj możesz zdobyć nagrodę . Postaraj się!

Wdrażając ten system w swojej grupie przedszkolnej zauważyłam, że jest on bardzo skuteczny dzieci chętnie sprawdzały się w roli ,,zbieracza nagród”. Przeliczały swoje kółeczka, pokazywały je rodzicom, chwaliły się kto ma najwięcej. Naturalna potrzeba bycia docenionym, pochwalonym przez inne dzieci i nauczyciela sprawiła, że  prawie całkowicie zostały wyeliminowane zachowania niepożądane, wzajemne  przebywanie w takiej w grupie sprawia wiele radości i satysfakcji dzieciom i mi.

Może ktoś zechce wzorować się na moim pomyśle. Zapewniam, że naprawdę warto.Opracowała i wdrożyła : Anna Chilimonczyk

nauczycielka Przedszkola Publicznego Nr 6 w Bartoszycach

 

Za co mogę zdobyć nagrodę?

Bezpiecznie bawię się na podwórku

 W ciszy pracuję przy stoliku

Zachowuję się cicho

Uważnie słucham na zajęciach

Zgodnie się bawię i sprzątam zabawki

Jestem aktywny podczas zajęć

Kulturalnie zachowuję się w łazience i w toalecie

 

Szybko uczę się piosenek i ładnie śpiewam

Starannie wykonałem pracę plastyczną

Kulturalnie zachowuje się podczas posiłków

Jestem aktywny na ćwiczeniach

Przestrzegam zasad bezpieczeństwa w czasie spacerów i wyciecze

 Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: