Święta, święta i po świętach

Okres świąteczny mamy wprawdzie za sobą , ale chciałam jeszcze przedstawić ciekawe, wartościowe sposoby na wykorzystanie tych dni o szczególnym nastroju . Następne Święta przecież znów za rok

W naszym przedszkolu „Niezapominajka” w Gliwicach już końcem listopada rozpoczęły się wielkie przygotowania . W całym przedszkolu pojawiły się wspaniałe świąteczne dekoracje . 5XII w tej choinkowej scenerii zjawił się Mikołaj w asyście aniołka i diabełka. Na ich wizytę dzieci cierpliwie czekały . Wcześniej nauczyły się wielu piosenek . Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze .Dzieci przywitały gościa piosenką . Nawiązała się wymiana zdań . Mikołaj przygotował zimowe zagadki dla dzieci – a one to uwielbiają. Aniołek nagradzał prawidłowe odpowiedzi , wyczarował dla nas również śnieg w przedszkolu , mimo że nie było go za oknem . to okazało się największą atrakcją dla dzieci. Na koniec po zapewnieniach dzieci że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu , Mikołaj obdarował je oczywiście prezentami.

Wizyta Mikołaja zapoczątkowała dalsze imprezy tematycznie związane ze świętami .

Zaraz po Mikołajkach rozpoczął się „ kiermasz świąteczny”. Wystawiliśmy na sprzedaż w pięknej scenerii wiele ciekawych atrakcyjnych towarów wykonanych przez dzieci z „Niezapominajki” oraz z świetlicy znajdującej się przy naszym przedszkolu. Oto kilka ciekawszych pomysłów. Kartki świąteczne wykonane wieloma technikami przez dzieci z wszystkich grup. Dzieci starsze (z świetlicy) wraz ze swoją panią przygotowały lampiony świąteczne czyli słoiczki o ciekawych kształtach ozdabiane farbami do malowania na szkle . Inną atrakcją były witrażyki namalowane tak ostatnio cieszącymi się wielką popularnością „ Wesołymi żelkami” . Aniołki z masy solnej , świeczniki , postacie z szopki pomalowane różnokolorowymi lakierami do paznokci to propozycje grupy „ Muchomorki”. Jedna z naszych pań wraz z kilkoma mamami zajęła się komponowaniem ślicznych stroików świątecznych, które szybko znajdowały nabywców. Któż by nie zjadł w czasie świąt pysznych pierników ? I na to była u nas rada . 6- latki zajęły się pod dyskretnym okiem swojej pani wypiekami pierników o ciekawych kształtach , nie zapomniały o polukrowaniu i ozdobieniu. Takie bajkowe pierniczki dobrze prezentowały się na talerzach malowanych ręcznie w motywy świąteczne . Trzeba zaznaczyć ze w tej roli odzyskały nowe oblicze stare białe talerze , które gdzieś zalegały w naszych domach. W sprzedawaniu towarów bardzo chętnie pomagały dzieci w wieku szkolnym z świetlicy znajdującej się w naszym przedszkolu. Wkładały w to wiele zapału , reklamowały towary również wykonane przez nie

Kiermasz cieszył się wielką popularnością dlatego czas jego trwania został przedłużony. Zebrane pieniążki zostały przeznaczone na zakup magnetofonu tak bardzo nam potrzebnego.. W trakcie trwania kiermaszu został ogłoszony konkurs rodzinny nt „ Ozdoba choinkowa”. Mający na celu zintegrowanie środowiska rodzinnego dzieci. Zachęceni rodzice wykonywali w domu wraz ze swoimi pociechami ozdoby choinkowe , przynosząc gotowe efekty pracy. Pomysłowość i technika wykonania przeszła nasze oczekiwania jak i również odzew na nasz konkurs. Prace były wystawione anonimowo, by uniknąć sugerowania się nazwiskiem. Ponumerowane, zostały rozwieszone na dwóch wielkich choinkach zdobiących hol przedszkola. W czasie trwania kiermaszu głosowano na najciekawszą , najbardziej pomysłową ozdobę. Do specjalnej urny wrzucano głosy . Dla zwycięskich rodzin przewidziano super nagrody ,które wręczone zostały w trakcie uroczystego rozwiązania innego konkursu plastycznego międzyprzedszkolnego. „ Choinka moich marzeń ”to wyzwanie plastyczne dla naszych przedszkolaków oraz dzieci z trzech innych placówek. Wszystkie prace wykonane były na bardzo wysokim poziomie .Wszystkie dzieci , których prace zgłoszono do konkursu zostały zaproszone do „ Niezapominajki” na wspólne kolędowanie , oraz uroczyste ogłoszenie wyników . Żadne dziecko nie wyszło od nas rozczarowane. Oprócz sześciu nagród każdy uczestnik został obdarowany pamiątkowym dyplomem , słodyczami. Konkurs miał na celu podtrzymanie współpracy z placówkami znajdującymi się w okolicy .

Święta zbliżały się coraz bardziej a świąteczny nastrój bardzo sprzyja integracji różnych środowisk. Wykorzystałyśmy to zapraszając rodziców na „ Jasełka – spotkania opłatkowe’. Dzieci 4- letnie przygotowywały niespodziankę od dłuższego czasu . Nauczyły się teksu inscenizacji „ Do Jezuska przyszły dzieci” , pomogły w zrobieniu szopki , samodzielnie malowały , układały słomę na daszku, przynosiły pluszowe zwierzątka do ustawienia w szopce . Jako prezent dla rodziców każde z dyskretną pomocą pani zrobiło aniołki z prawdziwym włosem anielskim. Spotkaliśmy się w odświętnych nastrojach. Rodzice po obejrzeniu inscenizacji miło spędzili czas na kolędowaniu i zabawach ze swoimi dziećmi.

Już po świętach , w nowym roku wyruszyliśmy z tą samą inscenizacją do pobliskiej Szkoły Podstawowej . Dla dzieci było to bardzo ciekawe , nowe przeżycie . Szybko zintegrowały się z dziećmi z szkolnej zerówki ,na pląsach i tańcach integracyjnych zaczerpniętych z pedagogiki zabawy ( materiały z KLANZY) szybko minął nam czas. Obiecaliśmy sobie więcej takich spotkań.

Takim akcentem zakończyliśmy w naszym przedszkolu „Niezapominajka” okres świąteczny . Mam nadzieję że rodzice jak i dzieci tych uroczych chwil długo nie zapomną .

Agnieszka Gut.

Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: