Spotkanie z Mikołajem

Imię i nazwisko nauczyciela: Alicja Stećko

Temat zajęć: Spotkanie z Mikołajem

Grupa: 3-4-5-6-7 latki

Cele:

 • pielęgnowanie zwyczajów mikołajkowych,
 • stwarzanie okazji do okazywania pozytywnych uczuć (radość z otrzymywania prezentów),
 • utrwalenie wierszy,
 • prezentowanie umiejętności wokalnych podczas śpiewania piosenek,
 • doskonalenie umiejętności komunikowania się,
 • używanie form grzecznościowych.

Metody:

 • słowne,
 • zadaniowe,
 • aktywizujące.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyta z piosenką, dzwonki, strój św. Mikołaja, kredki, worek z prezentami, zimowo – świąteczna dekoracja sali.

Przebieg:

Dzieci siedzą po turecku w kręgu. Dzisiaj spotkają się z Mikołajem, do którego wcześniej napisały list i chcą by Mikołaj spełnił ich życzenia. 1. Piosenka na powitanie Mikołaja – zapoznanie dzieci z piosenką. Dzieci tworzą koło i trzymając się za ręce tańczą w rytm piosenki.
 2. Przybycie Świętego Mikołaja.
  Wszyscy obecni śpiewają piosenkę. Święty Mikołaj porusza się rytmicznie w takt piosenki, dzwoniąc dzwoneczkiem, oznajmiając w ten sposób swoje przybycie i zadowolenie z wykonywanej specjalnie dla niego piosenki.
 3. Rozdanie dzieciom świątecznych paczek. Mikołaj zadaje dzieciom pytania, wysłuchuje śpiewanych piosenek i recytowanych przez nie wierszyków, rozdaje prezenty oraz pozuje do zdjęć. Na zakończenie składa wszystkim dzieciom życzenia świąteczno – noworoczne i opuszcza salę z obietnicą ponownego przybycia za rok.
 4. Wspólne zabawy i tańce z Mikołajem.
 5. Pożegnanie Mikołaja piosenką.Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: