Śniegowa kula: zapoznanie z figurą geometryczną przestrzenną – kulą

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego
przeprowadzonego w grupie czterolatków, w dniu 12 stycznia 2011 r. przez Barbarę Błaż

Temat: Śniegowa kula – zapoznanie z figurą geometryczną przestrzenną kulą.

Cele ogólne:

zapoznanie z pojęciem oraz figurą geometryczną przestrzenną – kulą.

Cele operacyjne:

– zna obraz figury przestrzennej  kuli,

– odróżnia koło od kuli,

– dostrzega różnice między kołem a kulą,

–  potrafi wymienić przedmioty o kształcie koła i kuli,

– toczy kule z plasteliny.

Metody:

–         słowna (objaśnienia),

–         czynna (zadań stawianych do wykonania),

–         oglądowa (pokaz zadania).

Forma: grupowa jednolita.

Pomoce: różnego rodzaju piłki,  obręcze, krążki, gazety, przedmioty o kształcie kuli: globus, pomarańcza, balon, koralik, klocki, przedmioty w kształcie koła: zakrętka od słoika, koło od samochodu, serso, talerzyk, moneta, plastelina, podkładki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. Zabawa integrująca „Witam wszystkich, którzy…”

Wykonywanie powitania zgodnie z instrukcją słowną nauczyciela:

  • Witam tych, którzy wcześnie dzisiaj wstali (machanie prawą ręką);
  • Witam tych, którzy przyszli rano do przedszkola (machanie lewą ręką);
  • Witam tych, którzy są uśmiechnięci (machanie obydwoma rękami);
  • Witam tych, którzy są smutni (klaskanie w ręce nad głową);
  • Zapraszamy do zabawy nasze główki (kiwanie głową oraz głaskanie po głowie);
  • Zapraszamy do zabawy nasze ręce (klaskanie);
  • Zapraszamy do zabawy nasze nogi (podskoki).
  1. Rozwiązywanie zagadki.

Toczę, toczę się wesoło,
I do wszystkich macham w koło,
Początku nie mam ani końca,
Podobne jestem do słońca,
Wszyscy mnie doskonale znacie,
Myślę, że gotową odpowiedź już macie! (koło)

  1. Zabawa dydaktyczna – „Szukamy ukrytych  w sali figur geometrycznych”. Wyszukiwanie w sali przedmiotów w kształcie koła.
  1. Słuchanie wiersza:

“Śnieżki”.
Czas się bawić w śnieżki
Ulep Jasiu ulep śnieżno – białą kulę.
Są na śniegu dzieci rzucą kulą –  niech leci.
Jedna kula poleciała za kołnierz Michała.
Michał znalazł za kołnierzem topniejący śnieg.
Dla rozgrzewki skoczył, sam kulę utoczył.
Rzucił śnieżną kulę, trafił w kaptur Julę.
Śmiech dzwoni, śnieg świeci weselą się dzieci.
A to wszystko dała zima śnieżnobiała.


  1. Rozmowa na temat treści wiersza.
  1. Zapoznanie z pojęciem kula; porównywanie figury płaskiej – koła z figurą przestrzenną – kulą.
  1. Rozpoznawanie wśród zgromadzonych przedmiotów tych, które mają kształt kuli.
  2. Plastelinowe kule  – praca indywidualna przy stolikach.



Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: