Smakowita gimnastyka dla języka z Misiem Haribo

autorem artykułu jest ekspert Akademii Misia Haribo, psycholog – logopeda Krystyna Zielińska

Nauka prawidłowej wymowy u dzieci, wymaga regularnej gimnastyki aparatu mowy. Aby przedszkolaki chętnie wykonywały ćwiczenia logopedyczne, warto nadać im formę zabawy, na przykład z wykorzystaniem żelków Haribo w kształcie przeróżnych zwierzątek.

Mowa to jedna z najistotniejszych form aktywności człowieka, umożliwiająca kontakt z otoczeniem oraz wyrażanie uczuć i myśli. O jakości komunikacji decyduje nie tylko zasób słów jakim dysponujemy, ale również ich prawidłowa wymowa. Właśnie dlatego – szczególnie w pierwszych latach życia dziecka – jego opiekunowie powinni przywiązywać dużą wagę do usprawniania narządów artykulacji poprzez ćwiczenia logopedyczne. Ich skuteczność zależy od regularnego powtarzania, warto więc wpleść je w atrakcyjną dla dzieci zabawę. Wykorzystując żelki Haribo w kształcie rozmaitych zwierzątek możemy zaproponować najmłodszym smakowitą gimnastykę dla podniebienia i języka oraz stworzyć okazję do poznawania świata przyrody.

Owocowa farma Misia Haribo
Na owocowej farmie Jelly Farm, mieszkają zwierzątka, których naśladowanie pomaga doskonalić ruchy języka i artykulację głosek. Poprośmy dziecko, by kolejno wybierało zwierzątka z zagrody i nazywało je, a następnie postarało się je naśladować wykonując następujące ćwiczenia:

 • piesek – kiedy piesek jest zmęczony, np. po długim biegu, oddycha wysuwając język. Poprośmy dziecko, żeby spróbowało udać zmęczonego pieska i wysunęło język jak najdalej na brodę, tak jakby chciało dotknąć nim aż do szyi.
 • kotek – każdy kotek lubi mleczko. Pijąc je używa wyłącznie języczka. Niech dziecko spróbuje naśladować spragnionego kotka, zwinie rączki w „miseczkę” i wydobędzie z niej mleko językiem. Po skończonej uczcie trzeba się jeszcze oblizać wykonując kolisty ruch językiem wokół warg.
 • świnka – każdy przedszkolak wie, jak „chrumka” świnka. Czy każdy potrafi jednak zwinąć usta w taki sposób, żeby przypominały jej ryjek? Jeżeli zadanie okaże się zbyt proste dla dzielnych maluchów możemy poprosić, by położyły na górnej wardze żelka Haribo Wummis – w kształcie dżdżownicy – i robiąc „świnkowy pyszczek” utrzymały go jak najdłużej.
 • kurka i kogucik – mowa tych zwierzątek: „ko-ko” i „kukuryku” powtarzana przez maluchy to doskonała gimnastyka dla języka. Może jej towarzyszyć ćwiczenie warg, w którym zadaniem dzieci jest zjedzenie rozsypanych na talerzyku żelków Haribio Złote Misie, tak jak kurka – przy użyciu dzióbka i bez pomocy rąk.
 • krówka – ten mieszkaniec zagrody słynie nie tylko z tego, że daje nam pyszne mleko, ale również ze względu na to, że ma bardzo długi język. Poprośmy przedszkolaka, aby sprawdził przed lustrem, jak długi jest jego język. Czy potrafi dotknąć nim do noska lub końca brody?
 • owieczka – to miłe zwierzątko o puszystej sierści bardzo lubi biegać po łące. Niech przedszkolak wyobrazi sobie, że jego język jest rozbrykaną owieczką na łące, którą jest buzia. Kiedy owieczka wykonuje podskoki, język energicznie dotyka podniebienia, następnie hasa po buzi odbijając się raz od lewego, a raz od prawego policzka.

Smakowite ZOO
Po zapoznaniu się z mieszkańcami farmy, Miś Haribo zaprasza przedszkolaki na wyprawę do owocowego ogrodu zoologicznego. Napotkane tam żelkowe zwierzątka Haribo ZOO, stanowią kolejną inspirację do ćwiczeń aparatu mowy, połączonych z pouczającą zabawą:

 • żyrafa – to zwierze o bardzo długiej szyi, która pozwala dosięgnąć listków z najwyższych gałęzi drzew. Poprośmy dziecko, by wyobraziło sobie, że jego język to szyja żyrafy – niech otworzy szeroko buzię i wyciągnie język jak najdalej do góry.
 • słoń – ma długą torbę, która pozwala mu wszędzie dosięgnąć. Spytajmy przedszkolaka, czy kiedy jego język zamieni się w trąbę, dosięgnie nim do ostatniego zęba na górze i na dole, zarówno z prawej jak i z lewej strony. Po tym eksperymencie warto sprawdzić, czy język zachowuje się jak trąba słonia również, kiedy maluch wysunie go z buzi. W tym teście pomocne będą rozsypane na talerzyku żelki Haribo Złote Misie, które pomogą sprawdzić, z jakiej największej odległości maluch dosięgnie językiem owocowego smakołyku.
 • lew – jego ryk jest tak głośny, że słuchać go w całej dżungli, a to dlatego, że bardzo szeroko otwiera paszczę. Jeżeli przedszkolak otworzy buzie najszerzej jak potrafi, jednocześnie wydając dźwięk niczym prawdziwy lew, z pewnością zaryczy tak głośno, jak król zwierząt.
 • krokodyl – w swojej wielkiej paszczy ma bardzo dużo zębów. Oblizanie ich wszystkich po krokodylim posiłku to nie lada wyzwanie. Przedszkolaki z pewnością sobie z nim poradzą oblizując zęby od wewnętrznej i zewnętrznej strony, najpierw z zamkniętymi, a później z otwartymi ustami.
 • papuga – to ptak, który powtarza to, co usłyszy. Przedszkolak może wcielić się w rolę papugi i powtarzać za rodzicem lub nauczycielem wprawki słowne takie jak: W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, Stół z powyłamywanymi nogami itp.
 • niedźwiadek – jest wielkim łakomczuchem, którego ulubionym przysmakiem jest miód. Kiedy podczas jedzenia ubrudzi sobie pyszczek, aby go wyczyścić, musi się dokładnie oblizać. Niech maluch wyobrazi sobie, że jest takim właśnie misiem i kilkakrotnie obliże usta kolistym ruchem, rozpoczynając raz z prawej, a raz z lewej strony. Zadanie może powtarzać za każdym razem, kiedy zje coś smacznego, np. swoje ulubione żelki Haribo.

Kolorowa dżdżownica
W ćwiczeniu aparatu mowy pomocne są podłużne żelki, takie jak np. Haribo Wummis w kształcie dżdżownic. Poprośmy przedszkolaka, by włożył do ust końcówkę żelka, a następnie bez użycia rączek wciągnął dżdżownicę do buzi. Kiedy już cała zniknie w swojej norce, niech dziecko spróbuje przepychać ją językiem najpierw do jednego a potem do drugiego policzka, schować żelka pod język, by następnie dotknąć nim do podniebienia.

Po każdym prawidłowo wykonanym ćwiczeniu możemy nagrodzić malucha żelkiem Haribo w kształcie bohatera danego ćwiczenia. Zanim owocowe smakołyki znikną w wyćwiczonej buzi, warto zapytać przedszkolaka, co wie na temat zwierząt z owocowej zagrody i smakowitej dżungli: czym się żywią, gdzie mieszkają, co dają ludziom itp.Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: