Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej dla dzieci trzyletnich

Temat: Chcemy być zdrowi, jedzmy warzywa. Sałatka warzywna.

Cele ogólne:

· Rozróżnianie i nazywanie popularnych warzyw (marchew, ogórek, cebula, por, seler, ziemniaki).
· Uświadamianie dzieciom znaczenia warzyw dla zdrowia.
· Zachęcanie do spożywania warzyw i owoców.
· Wyrabianie u dzieci zmysłu smaku i dotyku.
· Kształtowanie nawyku odpowiedniego posługiwania się łyżką, serwetką.
· Kształtowanie nawyku dbania o czystość osobista i ład w otoczeniu.

Cele operacyjne:

· Rozróżnia i nazywa niektóre warzywa.
· Wie, co należy jeść aby być zdrowym.
· Potrafi wymienić warzywa potrzebne do przygotowania sałatki.
· Rozumie potrzebę mycia rąk przed posiłkami i jest w tym zakresie samodzielne.
· Umie kulturalnie zachować się podczas posiłku.

Metody:

· Słowna- rozmowa
· Czynne- zadań stawianych dziecku
· Oglądowa- pokaz, obserwacja

Środki dydaktyczne:

· warzywa
· deska, miseczki, talerzyki, łyżki, serwetki
· emblematy z narysowanymi warzywami dla każdego dziecka
· skrzynka z wyciętym otworem
· płyta z muzyką do wykorzystania w zabawie ruchowej
· wiersz Joanny Papuzińskiej pt: „Sałatka”Przebieg zajęcia:

1. Powitanie- zabawa integracyjna- dzieci wraz z nauczycielką siedzą w kole i śpiewają na melodię „Panie Janie” jednocześnie pokazując gestami: „Witaj (imię dziecka), jak się masz? Wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy. Bądź wśród nas”.

2. Rozpoznawanie i opisywanie warzyw za pomącą zmysłu dotyku i wzroku np.: „To jest marchew. Marchew jest twarda.” „To jest ogórek, on jest zielony” itp. Następnie kolejno podchodzą do specjalnie przygotowanej skrzynki z wyciętym otworem, wewnątrz której znajdują się różne warzywa i za pomocą dotyku rozpoznają je.

3. Zabawa badawcza- warzywa umieszczone są na talerzyku i pokrojone w kostkę ( marchew i ogórek). Dzieci z zawiązanymi oczami częstują się i nazywają warzywo, które spróbowały.

4. Zabawa rytmiczno ruchowa „ Tańczące warzywa”. Dzieci z przypiętymi emblematami przedstawiającymi znane im warzywa maszerują po sali w różnych kierunkach. W momencie kiedy słyszą znaną piosenkę „Urodziny marchewki” szybko dobierają się parami zgodnie z emblematami (marchewka-marchewka, cebula-cebula itd.) i tańczą w kółeczkach.

5. Recytacja przez nauczycielkę wiersza J. Papuzińskiej „Sałatka”.

Już się jesień rozminęła z latem
Przyszła pora na kolacje pstrokate
Synowie i córki!
Siekajcie ogórki
selery i pory,
marchew, pomidory
w drobniusieńką kratkę
Zrobimy sałatkę.

Rozmowa na temat wiersza, wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów: pstrokate, drobniusieńka, rozminąć się. Uświadomienie dzieciom, dlaczego warzywa są potrzebne w codziennym jadłospisie, dlaczego zapobiegają chorobom.

6. Dzieci dokładnie myją ręce. W miseczkach znajdują się pokrojone warzywa. Pod kontrolą nauczycielki wrzucają je do miski jednocześnie rozpoznając je i nazywając. Po uporządkowaniu miejsc pracy, otrzymują na talerzykach sałatkę i ją degustują.

Opracowała
mgr Emilia Rubaj
Przedszkole Miejskie nr1
w Rawie MazowieckiejByć może zainteresują Cię również inne nasze materiały: