Scenariusz zajęcia z obszaru edukacji proekologicznej. “Marzenia lasu” w oparciu o teatrzyk pt. “Czy Agata kocha się w kwiatach?”

flawers

Cele:

Dziecko:

  • wymienia niebezpieczeństwa grożące lasom ze strony człowieka,
  • właściwie zachowuje się w lesie,
  • nazywa chronione gatunki kwiatów ( np. konwalia majowa, sasanka, zawilec, krokus)

Metody:

  • czynne:zadań stawianych dziecku,
  • słowne: przekaz żywym słowem utworu, rozmowa,
  • drama.

Formy pracy: z całą grupą, zespołowa

Środki dydaktyczne: kukiełki, scenka teatralna, obrazki kwiatów ( sasanka, krokus, zawilec, konwalia majowa, fiołek, stokrotka), obrazki zwierząt leśnych, nagranie śpiewu ptaków, odtwarzacz CD.

Przebieg zajęcia

  1. Podanie dzieciom celu zajęcia kryteriów sukcesu. Zachęcenie do obejrzenia teatrzyku pt. “Czy Agata kocha się w kwiatach?” M. Kownackiej

                    Agatka:      Jestem sobie Agatka,

                                        bardzo kocham się w kwiatkach.

Gdzie tylko zakwitnie kwiatuszek,



ja go zerwać muszę.

Zerwę, co tylko spotkam.

O, tu …krokus, tu …stokrotka.

Tu jest … fiołek, tu … sasanka,

Zerwę, wplotę je do wianka.

Tu … konwalia, tu … zawilec,

Zerwę, będę miała tyle.

Och, wiewiórka?

   Wiewiórka:        Wiewióreczka hop- sa -sa

po lesie sobie hasa.

Posuwiście i gładko

poskacz ze mną Agatko.

   Agatka:        Hop – sa- sa dookoła,

przeszkadzają mi zioła.

Buch ten wieniec na trawę,

z wiewióreczką się pobawię.

 Razem:           Hop- wiewiórko, hyc – z Agatką,

Hop-sa- sa z prawa , z lewa,

słonko świeci, szumią drzewa.

Wróżka:         Jestem leśna wróżka,

wędruję po leśnych dróżkach.

Mam włosy z leśnych porostów

i las kocham po prostu.

Hej! A któż to w lesie zerwał i rzucił kwiaty?

Czy wiecie, czyja to sprawka? ( Agaty)

A to się popisała.

Przyszła do lasu i połamała kwiaty.

Czy można pochwalić te czyny Agaty?

2. Rozmowa z dziećmi na temat teatrzyku. Co robiła w lesie Agatka? Jakie rosły tam kwiaty? Czy można pochwalić zachowanie dziewczynki?

3. Wyjaśniamy dzieciom potrzebę ochrony niektórych gatunków kwiatów przed całkowitym wyginięciem. Wspólnie oglądamy obrazki i nazywamy gatunki kwiatów, które są pod ochroną.

4. Recytacja wiersza pt. “O co prosi las” W. Badalskiej.

Szumi las, szumi gaj,

szumi w lesie rzeczka,

przyjechała z miasta

wesoła wycieczka.

Ktoś gwiżdże, ktoś śpiewa,

ktoś goni zające,

ktoś głośno pohukuje,

budzi echo śpiące.

Na gałązce brzozy

ptaszek się kołysze.

Kochana wycieczko,

prosimy o ciszę.

5. Dzieci przedstawiają prośby lasu.

6. Zabawa z elementem dramy. Dzieci spacerują po sali – lesie przy dźwiękach śpiewu ptaków. Gdy milknie śpiew zatrzymują się i naśladują zwierzęta leśne pokazane na obrazkach np. lis, wiewiórka, niedźwiedź itp.

7. Praca w zespołach. Prosimy dzieci, by wykonały znaki do następujących haseł:

  • Nie hałasuj!
  • Nie śmieć!
  • Nie pal ogniska!
  • Zakaz wjazdu pojazdów.
  • Uwaga na zwierzęta.

8.  Omawiamy z dziećmi znaczenia każdego znaku i ustalamy zasady właściwego zachowania się w lesie.

9. Podsumowanie zajęć. W jaki sposób dzieci mogą zostać strażnikami przyrody?

 



Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: