Scenariusz zajęcia z hospitacji diagnozującej

22.06.2004

TEMAT: Gdzie miś może spędzić bezpieczne wesołe wakacje?

PROWADZĄCA: Iwona Fuśnik
Grupa: pięciolatki

Cele:

• dz. potrafi rozwiązywać problemy w sposób twórczy,
• wypowiada się swobodnie na podany temat,
• potrafi współpracować w zespole,
• rozumie tekst pisany i potrafi go połączyć z ilustracją,
• prawidłowo stosują liczebniki porządkowe

Metody:

• oglądowa
• podająca
• problemowa
• praktycznego działania

Pomoce dydaktyczne:

• list obrazkowo-wyrazowy,
• worki z rekwizytami,
• obrazki,
• podpisy,
• zagadki,
• puzzle,

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1.List misia do dzieci (wyrazowo-obrazkowy)

• dz. odczytuje list
• dz. wyrażają chęć pomocy misiowi

2.Dzieci dobierają się w zespoły według posiadanego koloru

•każdy zespół dostaje worek, w którym znajdują się rekwizyty. Na podstawie tych przedmiotów wnioskują dokąd mogą pojechać. Muszą odrzucić przedmioty nie pasujące do wyjazdu i uzasadnić dlaczego,
•grupa ustala gdzie wyjeżdża na wakacje,
•dz. przekonują misia, że ich propozycja jest ciekawsza niż kolegów z innych zespołów,

Miejsca wyjazdu:

1.Jezioro- rekwizyty (okulary, krem do opalania, łopatka, wiaderko, ręcznik, klapki, maska, płetwy, farby, świeczka, mikroskop)
2.Góry-rekwizyty (plecak, buty, ciupaga, lornetka, termos, kurtka, okulary, tort, koło ratunkowe, globus, kwiaty)
3.Wieś-rekwizyty (piłka do grania, hulajnoga, konewka, grabie, szpadel, skakanka, płyn, przeciw komarom, ziarno dla zwierząt, szmatka, solniczka,)

3.Prezentacje zespołów

• dz. przekonują misia do wyjazdu, uzasadniają, dlaczego ma jechać właśnie w to miejsce.

Miś marudzi:

Jezioro

– co będę robił nad jeziorem jak będzie ciągle padał deszcz?
– co będę robił jak będzie silny wiatr?
– a, co będzie, jeśli tam nie będzie telewizora?
– a, co mam zrobić jak zmarznę?
– a, co jeśli zachoruję?

Góry

– a co będzie, jeśli spadnie śnieg?
– a jeśli będzie burza to będę się bał i co wtedy?
– ale tam jest wysoko to przecież mogę spaść z góry,
– a jak spotkam psa to, co będzie?

Wieś

– a jak mnie krowa ugryzie
– a jak mi każą wydoić krowę, a ja tego nie potrafię
– a jak będę głodny
– a jak się będę nudził
– a jak mnie kurki podziobią?

4.Zabawa ruchowa
• dz. ilustrują ruchem jazdę na rowerze, wiosłowanie, skakanie na skakance, grę w kometkę, itp.
5.Wakacyjny plecak.
Dz. dobierają podpisy do obrazków.
6.Czym miś pojedzie na wakacje?
Dz. rozwiązują zagadki, wyraz który jest rozwiązaniem dzielą na sylaby, podają ilość sylab.
7.Muzyka z ptaszkami.
dz. zastanawiają się, gdzie się znajdują. Miś nie może sobie przypomnieć, który bohater z bajki miał w lesie przygodę. Dzieci pomagają misiowi.

• czy wolno samemu chodzić po lesie?
• czy Kapturek posłuchał swojej mamy?
• czy wy postąpilibyście jak dziewczynka?
• czy wolno rozmawiać z nieznajomymi?

8.Podróz kapci na wakacje.
Dz. ustawiają swoje kapcie para za parą. Kolejną określają, którą parą są ich kapcie.
9.Wakacyjne puzzle.
Każde dziecko otrzymuje puzzlowy obrazek, właściwie go układa, nakleja na kartce i koloruje.




Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: