Scenariusz zajecia otwartego dla rodziców-wprwadzenie litery g, G na podstawie wyrazu “garnek”

Opracowanie: Anna Bączyk, Małgorzata Wacławska – Miejskie Przedszkole nr 4 w Zambrowie

Hasło programowe: Czytanie wyrazów, zdań i krótkich tekstów powiązane z wprowadzeniem liter małych i dużych, drukowanych i pisanych

Temat:

„Goście w glinianym garnku” – wprowadzenie litery G,g na podst. wyrazu „garnek”

Cel ogólny – doskonalenie umiejętności czytania w zakresie poznanych liter

Cele operacyjne:

– dzieci znają literę G, g , rozpoznają ją wśród innych liter,
– sprawnie dzielą wyrazy na sylaby i głoski, wiedzą jakimi kolorami nakrywek zaznaczać samogłoski i spółgłoski,
– potrafią tworzyć wyrazy z rozsypanki sylabowej i rozwiązywać rebusy,
– czytają sylaby, wyrazy, zdania z nową literą,

Metody: słowna – rozmowa, ćwiczenia ortofoniczne i słownikowe

oglądowa – pokaz i obserwacja
czynna – zadania stawiane dzieciom do wykonania, ćwiczenia utrwalające

Formy: zbiorowa jednolita, indywidualna

Pomoce: gliniany garnek, sylwety zwierząt, obrazki, sylaby- kwiatki, wyrazy z g w nagłosie, śródgłosie i wygłosie, rebusy, karta pracy dla każdego dziecka

Przebieg zajęcia:

1. Wprowadzenie – prezentacja bajki „Gościach w glinianym garnku”

„Pewnego dnia wybrał się dziadek na targ, żeby sprzedać gliniane garnki. Droga wiodła przez las, przez pole. Nagle wóz wjechał na kamień, przekręcił się i na drogę stoczył się jeden gliniany garnek. Dziadek tego nie zauważył i pojechał dalej. Leżał sobie tak garnek na drodze i leżał aż zaczęli odwiedzać go dziwni goście.

Dziadek wracał z targu patrzy a tu jego garnek na drodze. Na szczęście nikt go nie rozjechał. Dziadek zszedł z wozu, podchodzi, wyciąga rękę aby go podnieść. I nagle co to, słyszy dobiegające z garnka różne głosy. Przestraszył się i cofnął. Zaczął nasłuchiwać.”

– Czy wy jesteście ciekawe, jacy goście zamieszkali w garnku?
– Prosimy aby chętne dzieci podchodziły wybrały jedno zwierzątko i kolegom przedstawiło jego głos. Pozostałe dzieci muszą rozpoznać kto ukrył się w garnku? ( żaba, wrona, myszka, bocian, koza)

2. Analiza i synteza wyrazu podstawowego

– Podzielcie wyraz „garnek” na sylaby, na głoski. Zaznaczcie ile jest głosek w tym wyrazie, podzielcie na samogłoski i spółgłoski za pomocą nakrywek.
– Zamieńcie nakrywki znanymi już literkami

3. Prezentacja nowej litery małej i wielkiej, pisane i drukowanej

– omówienie kształtu,
– pisanie ręką w powietrzu i na dywanie

4. Wyszukiwanie wyrazów z g w nagłosie, śródgłosie i wygłosie

Na tablicy umieszczone są chmurki:

g……… ……g……. ………..g

Dzieci umieszczają odpowiednie obrazki przedmiotów lub podają propozycje wyrazów.

Wybierają jakiś obrazek i wykonują następujące zadania: ułóż zdanie z wyrazem – górnik, podaj wyraz rymujący się – grzyby, podaj zdrobnienie – groch, podziel na sylaby – gniazdo, itp.

5. Czytanie głoski g w połączeniu z samogłoskami: tworzenie sylab otwartych i zamkniętych.

6. Układanie wyrazów z rozsypanki sylabowej – sylaby przygotowane w formie kwiatków: gło – wa, go – ryl, no – ga, gó – ry

7.Tworzenie wyrazów: waga, gumka, grabie ( na tablicy umieszczone obrazki tych przedmiotów ) poprzez zaprowadzenie liter na właściwe miejsce: a g w a, m a u g k, r b g e a i

8. Rozwiązywanie rebusów

9. Wyszukiwanie na wizytówkach dzieci imion z nową literą.

10. . Zabawa ruchowa „Zbieramy kółeczka”

Po sali rozsypane są kółeczka w kolorze żółtym i zielonym. Dzieci chodzą po sali, jak najciszej. Nauczycielka wymawia różne wyrazy, jeżeli w wyrazie będzie głoska „g” dzieci biorą po jednym kółeczku żółtym, jeżeli nie będzie w wyrazie głoski „g” dzieci biorą po jednym kołeczku zielonym. Następnie, dzieci przeliczą uzbierane kółeczka
i porównują, których mają więcej, których mniej.

11. Praca indywidualna przy stolikach

Dzieci otrzymują kartkę z rozsypanką liter małych i wielkich. Ich zadaniem jest zaznaczyć innym kolorem litery małe i wielkie : p,P – zielono; b,B – niebiesko; d,D – żółto; g,G – brązowo

Ocena pracy dzieci przez rodziców.

12. Zabawa integracyjna wspólnie z rodzicami , przy muzyce „ Na pożegnanie”

Stańmy wszyscy razem w kole,
Złączmy swoje ręce,
Zatańczymy, zaśpiewamy jak w naszej piosence.
Raz w prawo, raz w lewo i w przód i w tył
Byś zawsze pamiętał żeś z nami był

13 Zakończenie zajęcia.




Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: