Scenariusz zajęcia: Opracowanie wzoru: 5E do piosenki: “Uciekaj myszko” Metodą Dobrego Startu M. Bogdanowicz – zabawy muzyczno-ruchowe

mouseTemat: Opracowanie wzoru: 5E do piosenki: “Uciekaj myszko” Metodą Dobrego Startu M. Bogdanowicz – zabawy muzyczno-ruchowe

Cel: – Poznanie tradycyjnej polskiej zabawy dziecięcej: “Uciekaj myszko”
– Doskonalenie koordynacji ruchowo-słuchowo-wzrokowej

Cel aktywności: – Dzieci uczestniczą w zabawie ruchowej ze śpiewem: “Uciekaj myszko”
– Nazywają przedmioty i czynności występujące w zabawie w języku polskim i angielskim
– Kreślą znak graficzny: 5E w rytm śpiewanej piosenki

Słownictwo:

kot – cat
mysz – mouse
ogon – tail
uszy – ears
wąsy – moustache
uciekać – run away

Wiek: 3-5 lat

Czas: 20-30 min.

Materiał: płyta CD z nagraniem, obrazek: “Kot i mysz”, karty ze wzorem, szarfy, po trzy
kredki ołówkowe, wstążka, tacki z kaszą, blok rysunkowy, węgiel rysunkowy,
karty ćwiczeń, naklejki, żółty ser

Przebieg:
Zajęcia wprowadzające
1. Zaproś dzieci do zabawy integracyjnej ze śpiewem: “Witaj”
2. Zaproś dzieci do zabawy ruchowej ze śpiewem: “Głowa, ramiona”
3. Poproś dzieci o rozłożenie na podłodze szarf – “mysich dziur”. Poleć dzieciom: wejdźcie do “dziury”,
stańcie obok “dziury”, chodźcie między “dziurami ”
4. Zaproponuj dzieciom obejrzenie obrazka: “Kot i mysz”. Zachęć do wypowiadania się na jego temat:
• Co robi myszka? Dlaczego ucieka przed kotem? Gdzie myszka może się schować, jeśli się czegoś przestraszy? Myszka ma ochotę zaprosić na ser dwie koleżanki. Ile byłoby myszy, gdyby                      doszły     jeszcze dwie? A ile by ich zostało, gdyby wszystkie udały się na spacer?
5. Zaproś dzieci do posłuchania piosenki: “Uciekaj myszko”, a następnie do odpowiedzi na pytania:
• Co ma zrobić myszka? Co się stanie, jeśli nie ucieknie do dziury? Jakiego koloru jest kot, który goni myszkę? Jakiego jeszcze koloru może być futerko kota? Czy lubicie koty? A czy myszy lubią    koty? Jak myślicie, dlaczego przed nimi uciekają? Jak myślicie, co znaczą słowa: “siedzieć jak mysz pod miotłą”?
• Nazwijcie elementy występujące w piosence w języku polskim i angielskim
6. Zaproś dzieci do ćwiczeń językowych:
• dokończcie: duża mysz – mała … (myszka), duży kot – mały … (kotek) – malutki … (koteczek)
• klaszcząc, dzielcie na sylaby słowa: mysz, kot, ser. Po ile sylab mają te wyrazy?
• posłuchajcie i odpowiedzcie, czy wyrazy w parach są takie same, czy różne: bury – mury, mury – mury, kury – góry
• jaką głoskę słyszycie na początku słowa: mysz, a jaką na początku słowa: kot?
Ćwiczenia ruchowe
7. Zaproponuj zabawę: “Kot i myszy”: dzieci – “myszki” z doczepionym ogonem z szarfy uciekają, dziecko –
“kotek” goni je, starając się zabrać im “ogonki”. “Myszki”, która ucieknie “do dziury” (w wyznaczone
miejsce), kotek nie może złapać. Następnie dzieci siadają “po turecku” i jak najszybciej “biegają” palcami
po podłodze, tak jak myszki.
Ćwiczenia ruchowo-słuchowe
8. Zaproś dzieci do tradycyjnej zabawy ruchowej ze śpiewem: “Uciekaj myszko”
9. Poproś dzieci, by przy stołach śpiewając piosenkę, rytmicznie stukały dłońmi o blat, palcami
wskazującymi jednocześnie, na przemian.
Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
10. Zaproś dzieci do zabaw ze wzorem:
• demonstracja wzoru: Jak nazywają się figury, z których składa się ten wzór? Która z nich jest na zewnątrz? Obejrzyjcie ponownie obrazek, o którym rozmawialiśmy na początku zajęć. Pokażcie   na nim to, co przypomina Wam wzór. Z ilu linii składa się trójkąt? (Nauczyciel demonstruje i objaśnia rysowanie wzoru. Następnie rysuje wzór z jednoczesnym śpiewaniem piosenki)
11. Zaproponuj wykonanie ćwiczeń:
• narysujcie wzór palcem na karcie z jego śladem
• powtórzcie to jeszcze raz, śpiewając piosenkę
• ułóżcie na stoliku wzór z trzech kredek i wstążki
• śpiewając piosenkę, rysujcie wzór palcem na tacce z kaszą
• śpiewajcie piosenkę i rysujcie wzór węglem rysunkowym na kartce z bloku
• wykonajcie zadania na karcie ćwiczeń
• wybierzcie po jednej ze swoich prac i umieśćcie je na wystawie
Zajęcia końcowe
12. Poproś dzieci, by zjadły po kawałeczku żółtego sera, a potem schowały się “do dziury” – przykryły się
kocykami i posiedziały tam przez chwilę cichutko – “jak mysz pod miotłą”.

Ewaluacja:
Dzieci:
• śpiewają piosenkę: “Uciekaj myszko”
• uczestniczą w zabawie ruchowej ze śpiewem: “Uciekaj myszko”
• nazywają bohaterów zabawy w języku polskim i angielskim
• kreślą znak graficzny w rytm śpiewanej piosenki

Sugestie:
• Młodszym dzieciom proponujemy skrócony przebieg poszczególnych zabaw
• Przeprowadzenie zajęć w formie warsztatów z rodzicami




Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: