Opracowanie: mgr Anna Madeja, mgr Agnieszka Kwiatosz-Siczek
Przedszkole Integracyjne nr 5 w Świdniku
Scenariusz zajęć z zakresu ekologii dla dzieci 6-letnich
Temat: „Zdrowa ziemia”- rozmowa kierowana z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego
Cele:
– ukazanie niebezpieczeństw zagrażających środowisku przyrodniczemu z wyniku niewłaściwej gospodarki człowieka;
– poszukiwanie przez dzieci możliwości zapobiegania zagrożeniom;
– ukazanie następstw katastrofy ekologicznej;
– kształcenie umiejętności uogólnienia pojęcia „Ziemia”;
– utrwalenie rozumienia konieczności dbania o higienę układu nerwowego poprzez uprawianie ćwiczeń;
– budzenie zainteresowania otaczającym światem;
– poszerzanie zasobu słownictwa dzieci;
– rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego;
– uwrażliwienie na piękno przyrody poprzez pogłębianie przeżyć dziecięcych;
– budzenie wrażliwości na dobro i zło w postępowaniu człowieka;
– podejmowanie prac zespołowych;
Cele rewalidacyjne:
– usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowej i słuchowo-ruchowej;
– stymulowanie operacji myślowych – porównywania, wnioskowania, uogólniania;
Formy pracy:
– grupowa
Metody pracy:
– czynna – samodzielnych doświadczeń; zadań stawianych dzieciom
– słowna – rozmowa; wypowiedzi dzieci, piosenka-pląs
– oglądowa – ilustracje, obserwacja przedmiotów
Środki dydaktyczne:
duża kula ziemska, ilustracje do wiersza, sylwety zwierząt i roślin, gazety i opakowania po produktach,
kaseta z muzyką relaksacyjną oraz z el. metody P. Dennisona „Kinezjologiczne nutki”
Przebieg zajęcia | Uwagi |
I. zajęcia wstępne
Ćwiczenia kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona: naprzemienne leniwe ósemki, punkty na myślenie , pozycja Cooka |
– wytworzenie właściwej atmosfery, uaktywnienie dzieci;
– ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowo-słuchowej; |
II. zajęcia właściwe
1.Prezentacja wiersza „Nasz świat” Patrz na kominy z dymami jak smoła Spójrz ile śmieci rzuconych dokoła Popatrz na auta bez końca pędzące I nowe miasta na łąkach rosnące Oto nasz świat – chory w ruinie Musimy go chronić bo inaczej zginie
2. Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza: – Jak wygląda świat? – Co jest przyczyną choroby świata? – Gdzie mieszka zdrowie? 3. Ćwiczenia oddechowe „Chmurki” – dzieci rozdmuchują papierowe chmurki pod którymi ukryte są dwie ilustracje: ma jednej Ziemia – uśmiechnięta, na drugiej- smutna, chora 4. Rozmowa na temat treści ilustracji; – Dlaczego jedna Ziemia jest uśmiechnięta a druga jest taka smutna? – Kiedy my się uśmiechamy a kiedy jesteśmy smutni? 5. Prezentacja kuli ziemskiej. Nauczyciel wtacza na sale ogromna kule, symbolizującą kulę ziemską. 6. „Opowieść Ziemi”. Nauczyciel prezentuje opowieść ziemi dotyczącą jej historii kiedy to była czysta i szczęśliwa oraz jej obecną sytuacje kiedy człowiek ją wciąż zanieczyszcza i niszczy. 7. „Lekarze Ziemi” – dzieci „leczą” ziemie. Otrzymują od nauczycielki worki i oczyszczają kulę ziemską, zbierają śmieci. 8. Porównywanie kontrastujących ze sobą ilustracji przedstawiających środowiska przyrodnicze zanieczyszczone i wolne od zanieczyszczeń (las, miasto, rzeka). 9. „ Obdarowywanie kuli ziemskiej”- dzieci na oczyszczona przez siebie kulę ziemską przyklejają sylwety zwierząt i roślin. Ziemia tworzona przez dzieci ma być „ziemia ich marzeń”. 10. Nadanie zdrowiej Ziemi uśmiechu – naklejanie zdrowiej Ziemi pięknego uśmiechu. Wyciąganie wniosku do dalszego postępowania. 11. Tanieć wokół zdrowej Ziemi. 12. „Zdrowe jabłuszka” – dzieci myją ręce i otrzymują od nauczycielki jabłka jako prezenty- dary zadowolonej i zdrowej Ziemi. III. Zajęcia końcowe: „Czas odpoczynku” – dzieci kładą się na czystej łące ( na podłodze), odpoczywają słuchając muzyki relaksacyjnej. |
– wprowadzenie w tematykę wiersza
– dzieci siedzą przed tablica tematyczną (ilustracje do wiersza); – aktywizacja myślenia przez zadawanie pytań; – wzmacnianie aparatu artykulacyjnego; – zaciekawienie dzieci tematem zajęcia; – nawiązanie do doświadczeń dzieci; – aktywizowanie dzieci poprzez wprowadzenie dodatkowych bodźców wzrokowych; – uaktywnienie wyobraźni dzieci; – zainteresowanie tematem – nawiązanie do doświadczeń dzieci; – stawianie dzieci przed zadaniem wymagającym różnicowania; – stwarzanie sytuacji zadaniowej dla dzieci; – zaspakajanie potrzeb aktywności; – ćwiczenie czynności myślowej- wnioskowania; – tanieć integracyjny; – miły akcent na zakończenie zajęć; – ćwiczenia relaksacyjne-wyciszające: |