Scenariusz zajęć z zakresu edukacji humanitarnej „Podpisz pieska”

1. GRUPA WIEKOWA: trzylatki
2. PROWADZĄCA: mgr Anna Ośnicka
3. CELE:

Dziecko:

– wie, że pies zawsze powinien mieć dostęp do wody i pokarmu, aby być zdrowym i silnym;
– utrwala, że nie wolno drażnić psa, ponieważ może to być niebezpieczne dla zdrowia pieska;
– wie, że należy z czworonożnym przyjacielem często wychodzić na spacer;
– potrafi wskazać przedmioty potrzebne do wyprowadzenia psa na spacer;
– wie, że pies potrzebuje swobody do biegania;
– rozumie, dlaczego pies powinien mieć swoje legowisko;
– kształci słuch muzyczny;
– kształci sprawność manualną dłoni i palców;
– utrwala wygląd psa (wie, ze pies ma cztery łapy, tułów, mordkę, uszy, oczy);
– stara się uważnie słuchać i dokładnie wykonywać polecenia;
– jest skoncentrowane;
– bierze czynny udział w zajęciach;

4. PRZEBIEG:
• Wspólne zaśpiewanie i odtańczenie tańca powitalnego KLANZA
„Chodźcie wszyscy tu do koła, zabawimy się wesoło
Witamy Was wszyscy wraz, na zabawę nadszedł czas.
Jedna ręka, druga ręka, jedna noga, druga noga,
Cały tułów oraz głowa
Witamy Was”.
Po przywitaniu się, nauczycielka w ukryciu przebiera się za pieska Azorka .
Po przybyciu na salę rozmawia z dziećmi na temat:kim jest, skąd pochodzi i co lubi robić.
Następnie Piesek Azorek zaprasza do wspólnej zabawy, która będzie polegała na rozwiązaniu trzech zadań.
(Zadania umieszczone są na pieskach – maskotkach, które siedzą w trzech końcach sali, tak, aby dzieci miały swobodę w działaniu.).

Zadanie 1 (umieszczone na piesku – maskotce).
Przyjrzyj się uważnie obrazkom i powiedz, co złego robią dzieci namalowane na ilustracji.
• Piesek Azorek pokazuje dzieciom ilustracje:
– szarpanie psa za ogon;
– pies trzymany w klatce bez wody i jedzenia;
• Rozmowa z dziećmi na temat skutków niewłaściwego zachowania się dzieci na przedstawionych ilustracjach.
• Pochwalenie dzieci za wykonanie zadania.

Zadanie 2 (umieszczone na piesku – maskotce).
Popatrz uważnie na przedmioty znajdujące się na stoliku i wskaż te, które potrzebne są do wyprowadzenia pieska na spacer.
(Na stoliku znajduje się: smycz, obroża, miska, psia zabawka, kość, legowisko psie).
• Rozmowa z dziećmi na temat przeznaczenia każdego ww. przedmiotu.
• Pochwalenie dzieci za prawidłowo wykonane zadanie.

Zadanie 3 (umieszczone na piesku – maskotce).
Zaśpiewaj najpiękniej jak potrafisz piosenkę o piesku(pt.:Kundel Bury…) Wystukaj na instrumencie muzycznym rytm refrenu.
Każde dziecko otrzymuje jeden z instrumentów muzycznych tj. bębenek, kołatka, grzechotka.
• Pochwalenie dzieci za wykonanie zadania.

Piesek Azorek zaprasza dzieci do stoliczków w celu wykonania pracy plastycznej pt.: Piesek z plasteliny.
Pochwalenie dzieci za uczestnictwo w zajęciach.
Pożegnanie Psa Azorka.
Zorganizowanie wystawy prac plastycznych.

5. ŚRODKI DYDAKTYCZNE
– strój pieska;
– ilustracje: dzieci szarpiące psa za ogon, pies zamknięty w klatce bez pożywienia;
– stoliczek, na którym umieszczona jest: smycz, obroża, miska, psia zabawka, kość, legowisko psie;
– płyta CD z podkładem muzycznym Chodźcie wszyscy, Kundel Bury;
– instrumenty muzyczne tj.: bębenek, kołatka, grzechotka;
– fartuszki, podkładki, plastelina;

Mgr Anna Ośnicka




Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: