SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH
(hospitacja diagnozująca, zajęcia otwarte dla rodziców)
Imię i nazwisko nauczyciela: Beata Czynsz
Grupa: oddział przedszkolny
Temat: Zwiastuny wiosny
Cel główny: Utrwalenie nabytych wiadomości o aktualnej porze roku, rozwijanie umiejętności w trakcie działań indywidualnych oraz grupowych
Cele operacyjne
dziecko (wie, zna):
– rozpoznaje i nazywa zwiastuny wiosny
– zna nazwy i wygląd kwiatów chronionych
– zna nazwę i charakterystyczne cechy aktualnej pory roku-wiosny
dziecko (potrafi):
– klasyfikuje zbiory wg cech jakościowych
– posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi
– rozwiązuje zagadki
– rozpoznaje odgłosy z płyty CD
– chętnie uczestniczy w zabawie ruchowej
– układa obrazek z części
– wskazuje podobieństwa i różnice pomiędzy obrazkami
– dokonuje analizy i syntezy sylabowej wyrazu
– układa rym do podanego wyrazu
– nazywa głoski w nagłosie i wygłosie wyrazu
– posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi
– porównuje liczebność zbiorów
– rozpoznaje symbole i rozumie ich znaczenie
– dostrzega regularności i kontynuuje je
– potrafi dokończyć zdanie, tworząc logiczną wypowiedź
– odróżnia zdanie prawdziwe od fałszywego
– samodzielnie wykonuje pracę plastyczną
Postawa
– wdrażanie do przestrzegania ustalonych norm współżycia w grupie
– nauka współpracy w zespole
Metody:
– czynna – zadań stawianych dziecku, ruchowej ekspresji twórczej
– słowna – rozmowa, objaśnienie, zagadki
– percepcyjna – obserwacja, pokaz
Formy: grupowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
Sylwety elementów jesiennych, zimowych i wiosennych, koperty z ilustracjami zwiastunów wiosny, kwiatki z papieru, zagadki, płyta CD, „puzzle” wykonane z obrazków wiosennych, sylweta słonka, promyki, sylweta chmurki, kropelki, ilustracje związane z wiosną, sylwety kwiatków;
Przebieg zajęć:
- Powitanie dyrektora i przybyłych rodziców
- Przekazywanie sobie „motylka przyjaźni” przez uścisk dłoni w kręgu
- Ćwiczenie spostrzegawczości i umiejętności kojarzenia „Co nie pasuje do wiosny?”
- Krótka rozmowa z dziećmi w formie „prawda czy fałsz?” na temat aktualnej pory roku:
Nauczyciel podaje informacje, a dzieci podnoszą w górę kwiatek jeśli informacja jest ich zdaniem prawdziwa:
- Teraz jest pora roku którą nazywamy wiosną
- Na wiosnę przylatują bociany z ciepłych krajów
- Zimą jeździmy na wakacje i kapiemy się w morzu
- Zimą lepimy bałwana
- Wiosną kolorowe liście spadają z drzew
- Jesienią zbieramy grzyby i kasztany
- Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty
- Zabawa słowna „Co nam dajesz, wiosno?” – dzieci siedzą w kole, w środku na tronie (krzesełko) – wiosna. Dzieci kolejno podchodzą do wiosny, kłaniają się przed nią i zadają pytanie „Co nam dajesz wiosno?” Wiosna odpowiada na pytanie i zamienia się z pytającymi na miejsca.
- Zabawa „Zwiastuny wiosny” – klasyfikowanie zwiastunów wiosny wg podanych kategorii: ptaki, kwiaty, pogoda (odczytanie symboli):
– podział dzieci na 3 zespoły,
– otrzymanie kopert z ilustracjami
– wyszukiwanie obrazków przedstawiających charakterystyczne cechy wiosny, naklejanie w zespołach pasujących tematycznie obrazków,
– prezentacja wyników prac poszczególnych grup
– dzielenie nazw obrazków na sylaby
– wyróżnianie głosek w nagłosie i wygłosie
– dobieranie podpisów do obrazków (dzieci czytające)
– przeliczanie elementów zaznaczanie kropkami liczby elementów
– określanie czego najwięcej, czego najmniej
- Zabawa „Wiosenne rymowanki”. Dzieci tworzą rymy do podanych zdań:
- Przez deszczyk pokropione rosną listeczki ….….(zielone)
- Zajączki kicają i trawki ……… (szukają)
- Na gałęzi siedzi wrona, czarna wrona bez ……… (ogona)
- Nad stawem żabki kumkają, przed bocianem się….. (chowają)
- Bocian ma ostro zakończony dziób ….. (czerwony)
- Wiosenne zgadywanki – rozwiązywanie zagadek słownych przy wykorzystaniu ilustracji:
Wiszą frędzelki
Kto ich dotyka
Ten zamieni się
W Chińczyka (leszczyna)
Mleczka nie piją
Myszek nie jedzą
Te bure kotki
Na drzewie siedzą (kotki wierzbowe)
Widzisz je we dnie
Nie widzisz w nocy
Zima grzeje słabo
Latem z całej mocy (słońce)
O szyby dzwoni
Gdy chmura łzy roni (deszcz)
- Zabawa ruchowa „Wiosna budzi się”. Dzieci tańczą przy muzyce, gdy muzyka cichnie słuchają polecenia nauczyciela. Na hasło słonko – dzieci wznoszą ręce w górę, na hasło krople – naśladują padanie deszczu, na hasło – kwiat – obracają się wokół własnej osi
- Ćwiczenia słuchowe i artykulacyjne „Rozpoznajemy wiosenne odgłosy”.
- Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej – układanie w całość pociętych obrazków
- Doskonalenie spostrzegawczości – porównywanie dwóch obrazków, wyszukiwanie różnic i podobieństw
- „Małe pogaduchy” – rozwijanie rozpoczętej myśli:
- Wiosna sprawia, że…..
- Wiosenna pogoda jest…..
- Spacerując wiosną można zobaczyć…….
- Ćwiczenia w kontynuowaniu zaproponowanego rytmu „Wiosenne szlaczki”
- Podsumowanie zajęć – ewaluacja:
Na zakończenie dzieci, które dobrze się bawiły przyczepiają promyk do żółtego koła , tworząc słoneczko, dzieci którym było smutno umieszczają kropelkę pod chmurką tworząc deszcz
- Zabawa plastyczna „Kwiaty” – doklejanie płatków kwiatu według podanego kodu
- Rozdanie ankiet dla rodziców, podziękowanie za przybycie, pożegnanie