Scenariusz zajęć wychowawczo dydaktycznych – Gdzie mieszka woda

Przygotowała Elżbieta Banach nauczyciel
z Przedszkola Parafialnego 188 w Krakowie.

TEMAT: GDZIE MIESZKA WODA?

Cele ogólne:

  • rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na temat ,,Jak wędrowała kropla wody?”
  • wzbogacanie słownictwa dziecka
  • rozwijanie sprawności dużej i małej motoryki
  • wspólne podejmowanie prac zbiorowych

Cele operacyjne:

  • słucha wypowiedzi innych
  • wie jak wędrowała kropla wody
  • czyta za nauczycielem wyrazy globalne: źródło, strumyk, potok, rzeka, morze
  • potrafi wymyślić odgłosy jakie wydaje wody
  • wydziera z gazety paski
  • potrafi zgodnie bawić się z innymi
  • potrafi zgodnie wykonać pracę w swoje grupie

Pomoce: film rysunkowy, napisy globalne, folia malarska, folia aluminiowa,
muszla, klej, gazety, farby, szary papier, kasety z muzyką relaksacyjną,
instrumenty wykonane z pudełek po jogurcie, różne przybory gimnastyczne do
toru przeszkód

PRZEBIEG:

1.,,Jak wędrowała kropla wody?”- dzieci oglądają film rysunkowy i słuchają opowiadania nauczycielki.
Film w całości zostaje rozwinięty i przypięty do tablicy ściennej.

2.Podpisanie filmu napisami do czytania globalnego.
Pytania do dzieci:

  • jak nazywa się miejsce skąd kropla wyruszyła w podróż?
  • źródło- pokazanie podpisu i umiejscowienie w odpowiednim miejscu na filmie, obrazek ze źródłem
  • co wypłynęło ze źródła?
  • strumyk- postępowanie jak przy pierwszym napisie
  • w co zamienił się strumyk?
  • potok
  • co płynęło przez miasto?
  • rzeka
  • do czego wpadła rzeka?
  • morze

Po umieszczeniu wszystkich wyrazów czytamy je wspólnie jeszcze raz.

3.,,Kropla wody wędruje w naszej sali”
Dzieci podchodzą do przygotowanego z folii aluminiowej biegu rzeki odźródła po morze. Nauczycielka

wlewa trochę wody, dzieci obserwują jej bieg. Doświadczenie powtarzamy z każdym dzieckiem.

4.,,Wędrujące krople”- zabawa ruchowa ( muzyka relaksacyjna).
Dzieci naśladują poruszając się za nauczycielką kolejno strumyk, potok, rzekę.
Omijają kolejne przeszkody. Dochodzą do folii malarskiej, którą delikatnie rozwijają.

Falują folią naśladując morze : leniwe, szumiące z lekkimi falami, wzburzone itp.
Na zakończenie zabawy rozkładają folię i siadają na około niej.

5.,,Kropla rozmawia z muszelką”- ćwiczenie ortofoniczne.
W morzu kropla spotkała muszelkę z którą rozmawiała.
Nauczycielka pokazuje muszlę morską .
Dzieci kolejno mogą przykładać ją do ucha i wsłuchiwać się co słyszą.
Muszla wędruje na środek folii.
Nauczycielka zadaje pytanie: ,,Jak kropla mogła rozmawiać z muszelką?”
Kto chce powiedzieć podchodzi do muszli bierze ją do ucha i podaje swoją propozycję.
Np. Kap, kap, kap
Plum,plum,plum,
Chlup, chlup, chlup
Każdą propozycję rytmizujemy głosem i ruchem.

6.,,Przywitanie kropli z muszlą” -wykonanie utworu ,,Pizzicato” na nietypowych instrumentach, propozycja wg. J.Tarczyńskiego.

7.,,Płynie sobie…” – zabawa z gazetami.
Dzieci dostają kawałek gazety z której za nauczycielem drą paski.
Pierwszy paseczek to będzie strumyczek
Drugi paseczek to rwący potok
Trzeci paseczek szeroka rzeka
Czwarty paseczek to ogromne morze

Dzieci wodzą palcem po paskach , stopami ,układają w dowolny sposób swoją rzeczkę.

8.,,Rozbiegane krople”- z pasków dzieci robią kuleczki i na folii podrzucają je do góry.
Celowanie kulkami do koszyczków.

9.,,Rzeczka”-praca plastyczna w grupach.
Na szarym papierze narysowana linia przedstawiająca bieg rzeki, dzieci naklejają kulki na linię

(tworzą swoją rzekę), potem malują farbami krajobraz na brzegach według własnego pomysłu.




Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: