SCENARIUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ W GRUPIE 3-4 LATKÓW
Prowadząca – mgr Bożena Wiarek
Hospitująca – dyr. p-la –
Data – 22.04.2010
Miejsce – sala gr .II
Temat : Karolek i jego pomysły
Hasło programowe : Kształtowanie aktywnej postawy w stosunku do zdrowia i bezpieczeństwa
własnego oraz innych .
Cel ogólny :Rozpoznawanie sytuacji zagrażających zdrowiu .
Cele szczegółowe : – rozpoznaje i objaśnia sytuacje zagrażające zdrowiu przedstawione na obrazkach
– wie , jak takich sytuacji unikać .
– potrafi podać inne sytuacje niebezpieczne odnosząc się do własnej osoby
i najbliższego środowiska ( przedszkole , dom ). Objaśnia .
– poprawnie posługuje się karta pracy -rozpoznaje sytuacje , nakleja podpisy .
Metody : słowne-rozmowa,wypowiedzi dzieci , objaśnienia
percepcyjne – praca z obrazkiem
czynne – zabawa ruchowa ,samodzielna praca z wykorzystaniem kart pracy
aktywizujące – burza mózgów .
Formy pracy : z całą grupą ,indywidualnie .
Środki dydaktyczne : obrazki sytuacyjne , magnetofon , płyta CD z podkładem do zabawy ,
karty pracy , napisy ,,dobrze,, źle ,, klej .
Przebieg :
1.Przywitanie gościa , zaproszenie do uczestnictwa w zajęciu .
2.Kolejne przedstawianie obrazków ze scenkami niebezpiecznymi dla zdrowia a nawet życia.
-
rozpoznawanie przez dzieci zagrożeń , objaśnianie dlaczego jest to sytuacja groźna
-
podawanie bezpiecznych rozwiązań dla tych sytuacji .
3.Zabawa muzyczno – ruchowa z wykorzystaniem metody C.Orffa – Wilk i Czerwony Kapturek .
4.Burza mózgów – wynajdywanie przykładów zachowań dzieci, w domu lub przedszkolu , prowadzących do powstawania niebezpiecznych sytuacji .
5.Dobrze czy źle ? Praca z kartami pracy przy stolikach .
-
dzieci rozpoznają sytuacje i jako wynik rozpoznania ,,podpisują ,, naklejając napis
-
,,dobrze ,, lub ,,źle
6.Porządkowanie miejsca pracy .Zawieszenie prac na wystawce .