Scenariusz zajęć prowadzonych w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej.
Temat : ,,Jak ludzie i zwierzęta przygotowują się do zimy”
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z postacią Krasnala Hałabały L.Krzemienieckiej
- rozwijanie zainteresowań dzieci przyrodą w najbliższym otoczeniu
- utrwalenie nazw popularnych drzew
- rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi
- zachęcanie dzieci do robienia zapasów
Cele operacyjne:
- dziecko rozpoznaje i prawidłowo nazywa liście
- wie, jak nazywają się owoce poznanych drzew
- potrafi przeliczać liczebnikami porządkowymi
Środki wspomagające działanie:
Magnetofon, plyta CD, sylweta Krasnala Hałabały, sylwety rożnych liści, materiał przyrodniczy (dla każdego dziecka owoce i liście), kolorowe półeczki( czerwona, niebieska, żółta, zieloa)wycięte z papieru
Metody :
słowna- opowiadanie, opis, rozmowa, instruktaż
czynna- ćwiczenia praktyczne, zabawy dydaktyczne
oglądowa- obserwacja, pokaz(sylwety, ilustracje)
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
Przebieg zajęć:
1. Utrwalenie piosenki,, Jesień już przyszła”. Interpretacja ruchowa piosenki
2. Zaproszenie dzieci do wysluchania opowiadania
3. Słuchanie opowiadania o ,, Krasnalu Halabale” na podstawie utworu L. Krzemienieckiej
4. Rozmowa z dziećmi:
– o czym jest opowiadanie?
– co robił Hałabała?
– gdzie gromadził swoje zapasy?
-jakie zapasy gromadził w swojej dziupli?
5. Przypinanie na tablicy poszczególnych półek i odpowiednią liczbe nagromadzonych zapasów
6. Liczenie elementów zbiorów
– ile jest kasztanów?
– ile jest żołędzi?
– ile jest jarzębin?
– ile jest orzechów laskowych?
7. Określanie kolejności
– na której półce Krasnal zgromadził kasztany?
-na której półce zgromadził żołędzie?
-na której półce Hałabała ma orzechy laskowe?
-na której półce ma jarzębinę?
8. Nazywanie drzew, z których pochodzą zapasy Hałabały
– dobieranie do poszczególnych owoców odpowiednich liści np. kasztan do liścia
kasztanowca itp.
9. Zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem piosenki ,, Bawiły się dzieci paluszkami”
10. Praca indywidualna- każde dziecko z pamięci odtwarza spiżarnię Krasnala
– układa półki kolorami
– określa ich kolejność
– układa odpowiednią liczbę zapasów
11. Praca przy stolikach- dorysowywanie odpowiedniej liczby elementów na określonych półkach.