Scenariusz zajęć przedszkolnych „Na dalekiej Północy”

globusCele ogólne:

– zapoznanie dzieci ze sposobem życia, wyglądem oraz ubiorem Eskimosów

– doskonalenie umiejętności wypowiadania się

– rozwijanie percepcji słuchowej

 

Cele operacyjne: dziecko

– poznaje sposób życia, wygląd oraz ubiór ludu Eskimosów na podstawie zgromadzonych ilustracji

– opisuje przedstawione ilustracje

– udziela odpowiedzi na pytania postawione przez nauczyciela, dotyczące wysłuchanego opowiadania

 

Formy pracy: grupowa, indywidualna

 

Metody pracy:

  • czynne – zadań stawianych dziecku
  • percepcyjne – pokaz
  • słowne – rozmowa, opowiadanie

 

Środki dydaktyczne: globus, książki i ilustracje przedstawiające Eskimosów, karty pracy (K1, 28), kredki, płyta CD z muzyką

 

Przebieg zajęć:

 

  1. „Mapa i globus” – zabawa dydaktyczna.

Oglądanie globusa. Rozpoznawanie lodów oraz akwenów wodnych. Zapoznanie dzieci z biegunami zimna (północnym i południowym).

 

  1. „Kto mieszka w krainie wiecznych śniegów?” – zabawa dydaktyczna.

Wypowiedzi dzieci dotyczące Eskimosów w oparciu o ilustracje i książki zgromadzone na dywanie. Zapoznanie dzieci ze znaczeniem słowa „igloo” oraz jego wyglądem. Opisywanie krajobrazu oraz klimatu dalekiej Północy.

 

  1. „Pingwin” – zabawa ruchowa przy piosence.

Naśladowanie ruchem sposobu poruszania się pingwinów. Wspólne śpiewanie piosenki „Pingwin”.

 

  1. „Jak dojść do igloo?” – ćwiczenie grafomotoryczne.

Rysowanie drogi do igloo, gwiazdki oraz bałwana wg podanego wzoru. Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej oraz umiejętności logicznego myślenia.

 

  1. „Opowieści podróżnika” – wysłuchanie opowiadania Olgi Masiuk.

Rozmowa z dziećmi kierowana pytaniami nauczyciela. Zapoznanie dzieci z zawodem podróżnika oraz przedmiotami niezbędnymi w czasie jego wypraw.

Scenariusz przygotowany został przez pedagogów z Przedszkola Świat Dziecka w Konstancinie – http://www.przedszkoleswiatdziecka.edu.pl/




Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: