Scenariusz zajęć dla dzieci 5 – letnich “Przyjęcie urodzinowe”

SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH

(hospitacja diagnozująca, zajęcia otwarte dla rodziców)

Data: 26.04.2012r.

Imię i nazwisko nauczyciela: Beata Czynsz

Grupa: oddział przedszkolny

Temat: Przyjęcie urodzinowe

 

Cele operacyjne

dziecko (wie, zna):

–         wie jakie akcesoria kojarzą się z przyjęciem urodzinowym

–         wie ile ma lat

dziecko (potrafi):

–         ułożyć zdania do ilustracji

–         wyróżnić wyrazy w zdaniu

–         dokonać analizy i syntezy wyrazów na sylaby

–         wyróżnić głoskę w wygłosie i nagłosie

–         liczyć w zakresie 10

–         posługiwać się liczebnikami porządkowymi

–         zapamiętać treść obrazka

–         kontynuować regularności

–         posługiwać się terminami: tyle samo, najwięcej, najmniej

–         ułożyć obrazek z części

–         dopełniać w zakresie 10

–         starannie kolorować wg podanego szyfru

Postawa

–           rozwijanie postawy koleżeństwa i przestrzegania kolejności wypowiedzi podczas zajęć

Metody:

• Słowna – rozmowa, objaśnienia

• Oglądowa – pokaz

• Czynna – zadania stawiane do wykonania

• Pedagogika zabawy

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: obrazki – „puzzle” tortów, kolorowe ilustracje, rekwizyty z przyjęcia urodzinowego, serwetki papierowe, karty pracy, koraliki, talerzyki

 

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie dyrektora i przybyłych rodziców
  2. Zabawa w „Głuchy telefon” celem wprowadzenia do tematu – „Przyjęcie urodzinowe”
  3. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat obchodzenia urodzin

– jak świętujecie w domu swoje urodziny?

– ile macie lat?

– co chcielibyście dostać w prezencie?

– co na każdych urodzinach być powinno? (wybieranie obrazków kojarzących sie z urodzinami: tort, lody, ciastko, słodycze, sok, prezent, balon, aparat, winogron, czekolada)


 

  1. Ćwiczenia w  posługiwaniu się liczebnikami głównymi i porządkowymi – przeliczanie obrazków, liczenie wspak, określanie ich kolejności
  2. Dzielenie na sylaby nazw obrazków, określanie liczby sylab, wyróżnianie głoski w nagłosie i wygłosie, dzielenie na głoski (chętne dzieci)
  3. Ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej – zapamiętywanie treści obrazka
  4. Zabawa ruchowa „Przedszkolaczek tańczy”
  5. Układanie zdań do ilustracji : Mama kroi tort, To kawałek czekoladowego tortu – określanie liczby wyrazów w zdaniu
  6. Wybieranie z pudełka akcesoriów potrzebnych aby przygotować przyjęcie urodzinowe (serpentyny, balony, czapeczki, słomki, talerzyki jednorazowe, gwizdek, serwetki), uzasadnianie wyboru
  7. Dostrzeganie regularności i kontynuowanie rytmu z wykorzystaniem kolorowych serwetek urodzinowych
  8. Przeliczanie ilości serwetek, posługiwanie się terminami: najwięcej, najmniej, tyle samo
  9.  Układanie sylwet tortów z części
  10. Ćwiczenia w dopełnianiu w zakresie 6 – rozdanie talerzyków dzieciom, zabawa z wykorzystaniem koralików
  11. Wodzenie palcem po labiryntach – odpowiadanie na pytanie „Co dostały dzieci podczas urodzin?”, odczytanie ich imion
  12. Wypełnianie karty pracy – kolorowanie pól na wyznaczone kolory
  13. Rozdanie ankiet dla rodziców, podziękowanie za przybycie, pożegnanie



Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: