Scenariusz zabawy integracyjnej z okazji Światowego Dnia zwierząt

„Jeżyk, lisek i wiewiórka to zgrana paczka z leśnego podwórka”

Cele ogólne:

  • Poznawanie wybranych gatunków zwierząt leśnych i ich jesiennych zwyczajów
  • Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (przedszkole)
  • Stwarzanie miłej atmosfery podczas zabaw
  • Umożliwianie dziecku ekspresji przeżyć w różnych formach działalności

Cele szczegółowe: dziecko

  • Wie, jakie są oznaki nadejścia jesieni
  • Zna zwierzęta zamieszkujące las i potrafi je wskazać
  • Aktywnie uczestniczy w sytuacjach sprzyjających integrowaniu się grup
  • Czerpie radość ze wspólnej zabawy

Metody:

  • czynne: kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania
  • percepcyjne: obserwacja
  • słowne: rozmowa, objaśnienie, instrukcja
  • pedagogika zabawy

Formy: praca z całą grupą i zespołowa

Środki dydaktyczne:  magnetofon, mikrofon, szarfy, bibuła, obrazki, zagadki,  kasztany, mata do kodowania, emblematy związane z jesienią,

PRZEBIEG :

  1. Zabawa na powitanie „Witam wszystkich tych, którzy…”-dzieci siedzą w kręgu, nauczycielka wypowiada zdania, np.:

– witam wszystkich tych, którzy lubią zwierzęta

– witam wszystkich tych, którzy chodzą na spacery do lasu

– witam wszystkich tych, którzy lubią jesień

– witam wszystkich tych, którzy mają coś zielonego

– witam wszystkich tych, którzy maja dobry humor itd.

Dziecko, które uważa, że wypowiedziane zdanie mówi o nim macha do nauczycielki prawą ręką

 

  1. „ Leśne zwyczaje”, dzieci uczą się treści wiersza i powtarzają gesty za nauczycielem

 

Idzie lisek tup tup tup

A wiewiórka w dziuplę siup

Mały jeżyk kolce stroszy

Dzik, sarenkę znowu płoszy

Sowa huczy hu hu hu

Niedźwiedź odpowiada mrrrru

I od rana do wieczora

Tak rozmawia leśna sfora

 

  1. „Pokaż zwierzęta na obrazku” Gr I– dzieci wybierają te obrazki, na których są zwierzęta z wiersza. Nauczyciel zauważa, że brakuje sowy, więc zaprasza dzieci z GrII –Sowy do następnej zabawy

 

  1. „Piosenka o sowie” GR II dzieci z kasztanów układają dużą dziuplę (koło) i tańczą w niej , gdy gra muzyka, a kiedy cichnie muszą szybko wyskoczyć z koła.

 

Zagadka

Kuzyn świnki, żyje w lesie
porośnięty jest szczeciną.
Żołędzie, grzyby, kasztany
z głodu nie dadzą mu zginąć.

 

  1. Zabawa ruchowa „Śladem zwierząt”.

Nauczycielka rozrzuca po całej sali ślady, jakie zostawia dzik i zając. Zadaniem  dwojga dzieci  z każdej grupy jest przejście po tych śladach i utrzymanie równowagi. Ten, kto pomyli ślady lub nie utrzyma równowagi zaczyna od początku

Zagadka
Z drzewa na drzewo bez kłopotu skaczę
Zbieram orzeszki , kiedy je zobaczę
Jestem dumna z kity, co ją rudą noszę
Jak ja się nazywam? Odgadnijcie proszę.

 

  1. W dziupli pani wiewiórki” Gr IV- kodowanie na macie według wielkości i ilości orzeszków. Zadaniem dzieci jest przyporządkować orzechy według ilości i odpowiedniej wielkości

Zagadka

Krótki ogon, długie uszy,
nie ma go w przedszkolu.
Żyje sobie w leśnej głuszy,
lub kica po polu.

 

  1. Zabawa ruchowa „Zwierzęta w lesie” – dzieci podzielone są na dwie grupy: – drzewa – stoją w rozsypce z uniesionymi rękami, machają nimi na boki – zające – poruszają się między drzewami w przysiadzie podpartym. Raz wykonują zadanie dziewczynki a raz chłopcy

 

  1. Kolorowo szumi lasdla wszystkich dzieci otrzymują szarfy i wstążki z bibuły w kolorach jesieni: żółty, czerwony, zielony, brązowy. Poruszają się po sali do słów piosenki „ Malowała Jesień’


Zagadka

Idę sobie leśną drogą,
czasem gniewnie tupnę nogą.
Kolce mam i wzdłuż i wszerz!
Kto ja jestem? Czy już wiesz?

 

  1. Jeżyk szuka pary” Gr III– zabawa w której dzieci mają jesienne obrazki (liście, żołędzie) do muzyki poruszają się po sali, na hasło” Jeżyk szuka pary’ dobierają się parami wg. obrazka.

Zagadka

Jest brunatny, albo biały,
nos ma czarny, futra w bród,
zaś ze wszystkich smakołyków
on najbardziej lubi miód.

10.Zabawa taneczna do piosenki „ Misie szare obydwa”

11.Zabawa odprężająca „Niedźwiadek”. Pożegnanie.


Dzieci wyobrażają sobie, że są niedźwiadkami, które mają pełne brzuszki. Są leniwe, ociężałe, ich łapy nie chcą się poruszać. Każde dziecko – niedźwiedź kładzie się wygodnie na dywanie i zwija w kulkę, żeby było mu ciepło i miło. Ziewa, zamyka oczy, zasypia i przez chwilę leży nieruchomo w ciszy.

 



Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: