SCENARIUSZ Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA
Grupa docelowa : 3 – latki
Prowadząca : mgr Natalia Rakowska
Cele ogólne:
– propagowanie wśród dzieci uroczystości przedszkolnej
– rozwijanie umiejętności współpracy i dzielenia się z innymi
– kształtowanie u dzieci szacunku do zabawek
– rozwijanie umiejętności manualnych
Cele szczegółowe dziecko:
– zna podstawowe informacje dotyczące obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia
– dzieli się zabawkami z innymi dziećmi
– uczestniczy we wspólnej zabawie
– wie, że zabawki należy szanować
– tworzy koronę według własnego pomysłu i podarowuje ją swojemu przyjacielowi
Metody pracy:
– aktywizująca
Formy pracy:
– zespołowa
– grupowa
– indywidualna
Środki dydaktyczne:
– misie przyniesione w tym dniu przez dzieci, wesoła dworska muzyka, koła hula-hop, wycięte małej wielkości korony, cekiny, guziki, klej
I.Przebieg zajęć:
1.Powitanie przybyłych gości. Dzieci siedzą w półkolu. Wyznaczone przez nauczyciela dziecko, staje na czerwonym dywaniku ułożonym naprzeciwko i prezentuje swojego misia podając jego imię. Każdy gość nagradzany jest oklaskami.
- Nauczyciel pyta dzieci, czy wiedzą z jakiej okazji gościmy dziś u nas w przedszkolu takich wspaniałych gości. Wyjaśnia, że w Dniu Pluszowego Misia dzieci na całym świecie, przynoszą do przedszkola swojego ukochanego misia i bawią się z nim cały dzień. Każdy misiu ma dziś swoje urodziny.
3.„ Misiowy taniec” – zabawa integracyjna
Dzieci stoją w kole trzymając się za ręce, naprzemiennie razem z misiami. W rytm wesołej muzyki wykonując polecenia nauczyciela: idziemy w kole/ w jedną stronę / w drugą stronę/ do środka koła/ wracamy/ idziemy w kole/ kucamy/ wstajemy/ kucamy/ wstajemy/ kucamy/ kładziemy się na plecach/ siadamy/ przytulamy misia
- „Poznaj mojego przyjaciela” – zabawa rozwijająca umiejętność dzielenia się.
Dzieci chodzą w rytm muzyki, na przerwę, wymieniają się swoim misiem mówiąc głośno jego imię.
- „ Czyj to miś” – zabawa rozwijająca spostrzegawczość.
Dzieci układają misie na wyznaczonej linii, siadają naprzeciwko niej i kolejno próbują odgadnąć do kogo należy dany miś, oddając go właścicielowi ( pomijają swojego misia).
- „Misiowa matematyka”- zabawa rozwijająca umiejętność określania wielkości przedmiotów.
Dzieci mają do dyspozycji dwa koła hula-hop. Ich zadaniem jest posegregować misie według wielkości np. małe misie do czerwonego, duże do zielonego koła
- „ Królewski miś”- praca plastyczna
Dzieci dekorują małe korony dla swoich misiów według uznania
- Uroczystość ukoronowania pluszaków oraz wspólne zdjęcie pamiątkowe.
- Ewaluacja – dzieci, którym zajęcia się podobały machają rączkami w stronę nauczyciela . Podziękowanie za wspólne zajęcia
Autor : mgr Natalia Rakowska