Scenariusz wycieczki integracyjnej z rodzicami „GRZYBOBRANIE” w grupie 4-5 latków

Temat: „Grzybobranie”

Miejsce: Miejskie Przedszkole Publiczne nr 5 w Bolesławcu – las w miejscowości Dobra

Liczba osób: cała grupa + rodzice

Czas trwania: 730 – 1400

Osoba odpowiedzialna: nauczycielka Beata Gąsieniec

Cele i założenia programowe wycieczki:

  • zintegrowanie dzieci i rodziców poza terenem przedszkola poprzez wspólny wyjazd do lasu i przebywanie na świeżym powietrzu
  • wprowadzenie radosnego nastroju w grupie poprzez zabawy integracyjne oraz wspólny śpiew piosenek
  • propagowanie zdrowego stylu życia jako alternatywnej formy spędzania wolnego czasu

Cele operacyjne:

  • dziecko:

–         zna nazwy grzybów jadalnych i trujących,

–         potrafi rozróżnić grzyby jadalne od trujących,

–         bierze udział w zabawach, śpiewa piosenki i zachęca do uczestnictwa rodziców,

–         kształtuje wieź emocjonalną z rodzicami i przedszkolem,

–         rozwija poczucie bezpieczeństwa i samoakceptacji,

–         odczuwa radość ze wspólnie spędzonego czasu,

–         wzbogaca doświadczenia we współpracy z dorosłym

Metody:

  • słowna: instruktaż do zabaw i zadań, teksty piosenek dla rodziców,
  • oglądowa: pokaz ilustracji grzybów,
  • czynna: zadania do wykonania,
  • aktywizująca; ekspresja ruchowa, pedagogika zabawy

Formy:

  • praca z całą grupą
  • praca w grupach
  • praca indywidualna

Środki realizacji: magnetofon, płyta CD z piosenkami: „Malowała jesień” (słowa i muzyka: Danuta i Karol Jagiełło), „Zbieramy grzyby” (muzyka :Tadeusz Pabisiak, słowa: Agnieszka Galica), teksty w/w piosenek dla każdego rodzica, przewodnik metodyczny cz. 1. „Nasze przedszkole” MAC Edukacja, „W co się bawić z dziećmi?” M. Bogdanowicz, kosze do zbierania grzybów, suchy prowiant, odpowiedni ubiór do lasu, apteczka.

Przebieg:

  1. Zbiórka o godzinie 730.
  2. Sprawdzenie listy obecności zadeklarowanych uczestników „Grzybobrania”.
  3. Krótka rozmowa w oparciu o ilustracje na temat rodzajów grzybów rosnących w lesie:

–        Dzieci rozwiązują zagadki i wymieniają nazwy grzybów i wyszukują określonego grzyba na obrazku

–        wyselekcjonowanie dwóch zbiorów grzybów: jadalne i trujące (niejadalne)

–        wyjaśnienie dzieciom zasad bezpiecznego zbierania grzybów (Zbieramy grzyby tylko jadalne i pod opieką dorosłych. Nie dotykamy i nie niszczymy grzybów trujących. Grzyby trujące są ozdobą lasu i pożywieniem dla zwierząt leśnych.).

  1. Zabawy integracyjne dzieci i rodziców:
  • „Zabawa ruchowa z powtarzaniem rymowanki-wyliczanki „Wyliczanka”:

Kółko małe,      (rysujemy w powietrzu palcem wskazującym prawej ręki małe kółko)

Kółko duże.       (rysujemy w powietrzu całą ręką kółko duże)

Głowa prosto, ręce w górze,     (prostujemy głowę, wyciągamy ręce do góry)

Skłoń się w prawo, skłoń się w lewo (kłaniamy się w prawą i lewą stronę)

Tak się w lesie chwieje drzewo (kołyszemy się na boki)

Kółko małe,      (rysujemy w powietrzu palcem wskazującym prawej ręki małe kółko)

Kółko duże.      (rysujemy w powietrzu całą ręką kółko duże)

Głowa prosto, ręce w górze,     (prostujemy głowę, wyciągamy ręce do góry)

Takie skrzydła ptaki mają,  (pokazujemy rytmicznie ręce)

Pokażemy jak fruwają (odwracamy się w prawą stronę i naśladujemy ruch skrzydeł ptaków).

Zabawę powtarzamy dwa razy – za drugim razem czynności wykonujemy lewą ręką.

  • Śpiewanie piosenki „Malowała jesień”.

Zaprezentowanie rodzicom przez dzieci piosenki. Rozdanie tekstu utworu i wspólne z rodzicami wykonanie piosenki.

  • Zabawa paluszkowa w opracowaniu M. Bogdanowicz „Śniadanie” – dzieci naśladują ruchy nauczyciela, a następnie zapraszają do zabawy rodziców.

Najpierw chleb pokroję („kroimy” chleb)

Masłem posmaruję („smarujemy chleb)

Na to ser położę  (klaszczemy w dłonie poziomo)

Pomidora też położę   (klaszczemy w dłonie poziomo)

I posolę i popieprzę   („solimy” i  „pieprzymy”)

Żeby wszystko było lepsze   (głaszczemy się po brzuchu)

Już nie powiem ani słowa   (opieramy łokieć prawej ręki na dłoni lewej, robimy  wahadełko)

Bo kanapka jest gotowa! (pokazujemy obie ręce).


  • Piosenka śpiewana wspólnie z rodzicami „Zbieramy grzyby”.
  1. Wyjazd do lasu. Wspólne śpiewanie piosenek podczas podróży autobusem.
  2. Grzybobranie – promowanie zdrowego stylu życia.
  3. Wymiana doświadczeń, oglądanie zbiorów.
  4. Wspólny posiłek na świeżym powietrzu.
  5. Wykonanie pamiątkowego zdjęcia.



Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: