Scenariusz spotkania przeprowadzonego z okazji Dnia Mamy i Taty

PROWADZĄCA: Agnieszka Kubiczek

TEMAT: „Podróż do leśnej krainy”.

I.
1. Przywitanie się schodzących gości.
2. Instrukcja wstępna na dużym arkuszu w sypialni:

„Jesteś osobą zaproszoną do udziału w podróży do leśnej krainy, wybierz dla siebie znaczek i przyczep go do ubrania”.

II.
3. Nauczycielka czyta bajkę podczas której przedszkolaki recytują wiersze, śpiewają piosenki, wraz z rodzicami biorą udział w konkursach.
– W dalekiej leśnej krainie mieściło się wesołe królestwo. W królestwie tym mieszkał krasnal Hałabała. Dzieciaki czy znacie krasnala Hałabałę? (odpowiadają tak).
– Śpiewają piosenkę „Hałabała krasnal”.
– Krasnal Hałabała zaprosił nas wszystkich do swojej krainy by uczcić Dzień Mamy i Taty. Dziś zorganizujemy dla Was wyprawę do krasnala Hałabały podczas, której będzie wiele przygód i niespodzianek.
– Wyruszamy z przedszkola, wędrujemy chodnikami naszego miasta Katowice. Musimy uważać na ruch uliczny.

· recytacja wiersza przez dzieci „Światła na skrzyżowaniu”,
· śpiew piosenki „Pędzą auta” – wjechanie samochodem przez Dominika, trąbienie na klaksonie na przerwę w muzyce.

– Nagle wszystkie ulice zniknęły, zrobiło się zupełnie cicho, wokół nas dużo piachu, rozglądamy się i dostrzegamy zadanie numer 1. (wybrane dziecko odszukuje cyfrę jeden, po odsłonięciu dzieci czytają imię dziecka, które będzie lwem). Karawana rusza w drogę (płyta CD, Śpiewające Brzdące)
– Z Afryki przenieśliśmy się na piękną zieloną łąkę. Tam czekało na nas 2 zadanie. (wybrane dziecko odsłania zadanie z cyfrą 2, pokazuje znaczek czerwony. Rodzice mający taki znaczek, czytają wylosowane zagadki zakresu ekologii, a ich dzieci odpowiadają).
– Leśna kraina była jeszcze bardzo, bardzo daleko. Gdy wędrowaliśmy napotkaliśmy 3 zadanie Hałabały. (odsłonięcie numeru 3, czytanie napisu przez dzieci „mama”, „tata”. Zadanie dla ojców – 10 przysiadów, dla mam – 10 podskoków).
– W nagrodę za trud rodziców ogłaszam „Taniec dla mamy” i dalej wędrujemy ze śpiewem na ustach „Jak przyjemnie maszerować” (Tańce integracyjne, płyta CD).
– Podróż do leśnej krainy trwała bardzo długo…wszyscy postanowiliśmy odpocząć. Przedszkolaki, które leżakują w przedszkolu postanowiły ubrać na chwilę swoją piżamkę. Dzieciaki siadają na kolanach mamusi, mamusia je przytula, kołysze przy „Kołysance”. (odsłonięcie 4 zadania, konkurs na najładniej złożoną piżamkę przez dzieciaki).
– Ale jesteśmy już wypoczęci, ruszamy w dalszą drogę. Napotykamy 5 zadanie. (odsłonięcie cyfry 5 z sercem) Hałabała przypomina nam, że kogoś mocno kochamy. Kogo najbardziej kochacie dzieciaki? (odpowiadają „mamę i tatę”)

· Śpiewanie piosenki „Moja mama jest radosna” – gra na instrumentach perkusyjnych,
· Recytacja wiersza „Przyrzeczenie”,
· Śpiewanie piosenki „Mamusiu, tatusiu”.

– I tak powoli kończy się nasza wyprawa do leśnej krainy. (odsłonięcie przez wybrane dziecko ostatniego 6 zadania, na kartce prezent ze znakiem zapytania. Dzieciaki waszym ostatnim zadaniem jest odszukanie prezentów dla Waszych ukochanych rodziców (dzieci ustawieni w pociąg wyjeżdżają z sali z panią Krysią, ja zapraszam rodziców do leśnej krainy – sali „Jeżyków”).III.
4. Rodzice zajmują miejsca przy stolikach.

– Wejście do sali przedszkolaków: odśpiewanie „Sto lat”, wręczenie prezentów.
– Kosztowanie smakołyków podanych w leśnej krainie.

POMOCE: napis w sali „Witamy w leśnej krainie”, wypożyczone zwierzęta leśne, instrukcja wstępna na arkuszu, karty z zadaniami, samochód, znak drogowy, zagadki słowne z zakresu ekologii, płyty CD, instrumenty perkusyjne, gitara.
SPRZĘT AUDIO: mikrofon, magnetofon.

Opracowała: mgr Agnieszka KubiczekByć może zainteresują Cię również inne nasze materiały: