Scenariusz imprezy z okazji Światowego Dnia Ziemi

Scenariusz imprezy przeprowadzonej w oddziale przedszkolnym
z okazji Światowego Dnia Ziemi

Temat dnia: Mali przyrodnicy
Cele ogólne:
– kształtowanie przyjaznej postawy wobec środowiska naturalnego,
– kształtowanie umiejętności zgodnego współdziałania podczas zabaw i konkursów,
– wzbogacenie wiadomości o świecie przyrody.
Cele operacyjne:
– wie, jak zachowują się przyjaciele przyrody,
– właściwie zachowuje się w sytuacjach rywalizacji podczas konkursów i zabaw,
– aktywnie uczestniczy w konkursach, wykorzystując zdobytą wiedzę
przyrodniczą,
– poprawnie segreguje odpady.
Metody: ćwiczeń utrwalających, kwiz, stawianych zadań do wykonania.
Formy: grupowa, zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: pojemniki w różnych kolorach oznaczone symbolami, słoiki, butelki plastikowe, szklane: białe i kolorowe, folia, reklamówki, woreczki, baterie itp., karty z zagadkami do kwizu, obrazki przedstawiające różne zachowania dzieci w stosunku do przyrody, płyta CD z piosenką.
Przebieg imprezy:
1.Dzieci zgromadzone w sali. Powitanie uczestników. Zapoznanie z celami dzisiejszego spotkania. Omówienie zasad, których muszą przestrzegać uczestnicy konkursów.
2. Puzzle obrazkowe – „Zwierzęta zagrożone wyginięciem” Dzieci podzielone na 5 grup według wcześniej wylosowanych obrazków zwierząt, układają puzzle – obrazki przedstawiające zwierzęta – aligator, bocian, żółw, tygrys, słoń. Max – 5 pkt.

3. Quiz przyrodniczy. Dzieci w grupach odpowiadają na zadane pytania. Za każdą poprawna odpowiedź otrzymują 1 pkt.

ZESTAW I

1. Myszek nie łowią, ptaszków nie jedzą, te kotki szare, co na drzewach siedzą. (bazie)
2. Służy do picia, służy do mycia, bez niej na Ziemi nie byłoby życia (woda)
3. Pszczółki do mnie zaglądają, bo swój domek tutaj mają (ul)
4. Wymień pory roku …. (wiosna, lato, jesień, zima)
5. Kiedy jesteś w lesie:
a)zachowujesz się cicho, aby nie wystraszyć zwierząt
b)zachowujesz się głośno, bo możesz wreszcie się wykrzyczeć

ZESTAW II

1.Kot ogromny pręgowany, ostre zęby, groźna mina. Z takim kotem mój kochany, lepiej nigdy nie zaczynaj. (tygrys)
2.Co buduje każdy ptak, by chować pisklęta, a tylko kukułka o tym nie pamięta? (gniazdo)
3.Mieszka w niej wiewiórka …. (dziupla)
4.Wymień 3 nazwy wiosennych kwiatów …
5.Co robisz z papierkami po cukierkach:
a) Wyrzucam je do kosza
b) Wyrzucam je tam , gdzie stoję

ZESTAW III

1. Skacze po lesie z wielkiej uciechy, pewnie ma w dziupli smaczne orzechy. (wiewiórka).
2. Dom niedźwiedzia to …. (gawra)
3. Kury mieszkają w ………. (kurnik)
4. Gdy zobaczysz w lesie ogień – co robisz?
a) uciekasz z miejsca zdarzenia
b) powiadamiasz dorosłą osobę lub dzwonisz do straży pożarnej
5. W trakcie mycia zębów:
a) Zakręcam kran z wodą
b) Woda z kranu leci, aż umyję zęby

ZESTAW IV

1. Przez całą zimę słodko sobie śpi. Wiecie dlaczego? Bo miód mu się śni. (niedźwiedź)
2. Jak nazywa się domek, w którym mieszka pies (buda)
3. Którędy spacerujesz w parku :
a)Alejką
b)Po trawie
4. Powrócił do nas z dalekiej strony. Ma długie nogi i dziób czerwony (bocian)
5. Co robisz ze śmieciami w lesie?
a)Zostawiam w lesie na ziemi
b)Zabieram ze sobą

ZESTAW V

1. Rudy, mieszka w norze i poluje w borze. Mistrz wybiegów i zasadzki.
Strzeż w kurniku kury, kaczki. (lis)
2. Choć mają kropeczki, to nie biedroneczki. Kropek tych bez liku na kapelusiku. (muchomor)
3. Wymień trzy nazwy warzyw: ………
4. Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w beczce leży kiszony. (ogórek)
5.Podczas wiosennego spaceru zauważasz pierwsze wiosenne kwiaty –
co robisz?
a)zrywasz je niosąc piękny bukiecik do domu
b) przyglądasz się kwiatkom wiedząc że nie wolno ich zrywać
c) bawisz się wesoło nie zwracając uwagi na to ,że podczas zabawy możesz podeptać kwiaty.

4. „Kręgle” – rzuty piłką do stojących plastikowych butelek (3 szt.)
Przedstawiciel wykonuje 1 rzut .
Punktacja według ilości przewróconych butelek.

5. „Kiedy Ziemia się śmieje?”.
Dzieci podzielone na 5 grup. Każda z nich otrzymuje duży karton podzielony na 2 części oraz ilustracje przedstawiające właściwe i niewłaściwe zachowanie człowieka względem przyrody. Zadaniem dzieci jest posegregowanie obrazków, wklejenie ich w odpowiednim miejscu oraz pokolorowanie. Za poprawne wykonanie zadania otrzymują 1 pkt.

6. „Zajączki – czyścioszki”- segregowanie śmieci według kolorystyki pojemników. W wyznaczonym miejscu wystawione są pojemniki, do których dzieci muszą wrzucić odpowiednie rzeczy tj.:
– do I pojemnika (zielonego): szkło kolorowe (butelki kolorowe)
– do II pojemnika (białego): szkło białe (słoiki, butelki białe itp.)
– do III pojemnika (żółtego): plastikowe butelki, folia, reklamówki, pojemniki po serkach itp.
– do IV pojemnika (niebieskiego): makulaturę.
Za wrzucenie odpadu do właściwego kosza grupa otrzymuje 1pkt.

7. Podliczanie punktów i ogłoszenie wyników konkursu.
Dzieci otrzymują odznaki „Przyjaciel Przyrody” i składają ślubowanie.


Ślubowanie

Kocham ptaki, zieleń, drzewa,
wiem – jak o przyrodę dbać trzeba.
– Nie będę łamał gałęzi
– rozpalać ognisk w lesie
– nie będę rzucać śmieci
– zwierzętom krzywdy nie zrobię
– nie zabrudzę wody
bo jestem strażnikiem przyrody.

Opracowała: Ewa Modlińska



Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: