Scenariusz imprezy z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia

Cele ogólne:

– integrowanie społeczności przedszkolnej,

– stwarzanie sytuacji sprzyjających kontaktowi z literaturą dziecięcą,

Cele szczegółowe:

Dziecko:

– podejmuje i realizuje zadania konkursowe,
– docenia i nagradza starania kolegów,
– tańczy w układzie ruchowym,
– wykonuje gesty w oparciu o opowiadanie ruchowe,
– śpiewa piosenki o misiu,
– jest odbiorcą inscenizacji  wiersza H. Bechlerowej „ Lekarstwo misia”

Środki dydaktyczne:

– dekoracja urodzinowa sali (m.in. balony)
– makiety pluszowego misia,
– rekwizyty do inscenizacji wiersza,
– zagadki słowne,
– pianino

Metody:

– zabawa symulacyjna,
– praktyczna (zadania stawiane do realizacji)

Przebieg imprezy:

  1. Powitanie dzieci. Zapoznanie dzieci z celem spotkania.

Wspólne nawoływanie misia:

“Misiu, misiu wołam Cię!
Misiu, misiu pokarz się!”

  1. Miś wita się z dziećmi. Jest ciekawy co przedszkolaki wiedzą na temat misiów.

Zagadki – quiz

  1. Co misie lubią jeść najbardziej?
  2. Wymień trzech przyjaciół Kubusia Puchatka.
  3. Jakiego koloru jest futro niedźwiedzia polarnego?
  4. Jak nazywa się zimowe legowisko niedźwiedzia brunatnego?
  5. Z czego Gumisie produkują swój sok?
  1. Piosenka „ Mały miś”

Wspólne pląsy i tańce przy utworze muzycznym.

1)    Mały miś, śmieszny miś
Z pajacykiem tańczy dziś.
Mały miś, śmieszny miś
Zna pajaca nie od dziś.
Skaczą sobie dookoła,
Bo poleczka to wesoła.
2)    Mały miś, śmieszny miś
Z pajacykiem tańczy dziś.
Mały miś, śmieszny miś
Zna pajaca nie od dziś.
Klaszczą w rączki w rytm muzyki,
Tak jak lubią pajacyki.
3)    Mały miś, śmieszny miś
Z pajacykiem tańczy dziś.
Mały miś, śmieszny miś
Zna pajaca nie od dziś.
Tupią nóżki: raz i dwa,
A orkiestra pięknie gra.

  1. Opowiadanie ruchowe „ Miś i miód”

– Misie wstają, przeciągają się… w brzuszkach mamy pusto (głaszczą się po brzuchach) i mruczą (mrrr… mrrr…)
– tam na drzewie (gest w górę) jest miód
– wchodzimy na drzewo (stojąc w miejscu naśladują wdrapywanie się na drzewo)
– sięgamy łapą po miód (wyciągają rękę, nabierają na niby miód i wkładają do buzi)
– dobry miód (mruczą, mlaskają, oblizują usta)
– a tu przyleciała pszczoła i bzyczy (bzzzzzz…)
– może użądlić (misie machają łapami)
– trach, spadają z drzewa (siadają na krzesłach)
– w brzuszku pełno (klepią sie po brzuchu)
– idziemy spać (ziewają, przeciągają się i udają że śpią).

  1. Wspólne śpiewanie piosenki „ Gruby misio” wraz z pokazywaniem

„ Jestem sobie gruby misio a  na imię to mam Krzysio.
Siedzę sobie, nic nie robię,
Tylko klaszczę, tylko klaszczę sobie tak….( dzieci klaszczą)

Jestem sobie gruby misio,
A na imię to mam Krzysio,
Siedzę sobie, nic nie robię,
Tylko na kolankach, na kolankach sobie gram (dzieci uderzają dłońmi w kolana)

Tylko tupię, tylko tupię sobie tak….(dzieci tupią)
Tylko kląskam, tylko kląskam sobie tak (dzieci kląskają językami)
Tylko śpiewam, tylko śpiewam sobie tak: lalalalalalalala (dzieci śpiewają)”

  1. Inscenizacja wiersza H. Bechlerowej „ Lekarstwo misia”

– Koło pieca siedzi miś.

– Taki chory jestem dziś!
– Co cię boli?
– Bok i brzuszek, tu się ciągle trzymać muszę,
katar już od piątku trwa i tu ból mam, a tu dwa.
– Grypa, misiu. Dam ci proszki.
– Nie pomogą, takie gorzkie!
– Aspirynę, misiu, zażyj.
Może ziółka ci zaparzyć?
– Aspiryna nie pomoże,
a po ziółkach będzie gorzej.
Przyznam ci się, Zosiu, sam,
że lekarstwo lepsze znam.
Łyżka, dwie wystarczą chyba.
Będę po nim zdrów jak ryba,
będę mruczeć mógł jak z nut.
– Cóż to za lekarstwo?
– Miód!

  1. Wspólne śpiewanie piosenki „ Ty i ja” wraz z tańcem w parach.

„Ty i ja, ty i ja, ty i ja, misie szare, misie szare obydwa.

I kochają się te misie, przytulają swoje pysie
Misie szare, misie szare, obydwa.”


  1. Miś zaprasza dzieci na pyszny tort. Wszyscy śpiewają „ Sto lat.



Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: