“Rybki” – zajęcie matematyczne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MATEMATYCZNYH DLA DZIECI 4-LETNICH wg E.Gruszczyk- Kolczyńskiej.

 

  1.   Osoba prowadząca: Marta Nowajczyk-Piela
  2.    Grupa; 4- latki „Misie”
  3.     Data: 6.XI.2003r.
  4.   Miejsce: sala przedszkolna, Przedszkole nr 61 ul. Lelechowska 7 Warszawa
  5.   Temat kompleksowy: „Nasze akwarium”
  6.   Temat zajęcia: „Rybki”
  7.    Metody: słowna, poglądowa, praktycznego działania.
  8.   Formy pracy: zajęcia z całą grupą, praca indywidualna dzieci.
  9.    Cele ogólne:

Ustalanie wyniku dodawania i odejmowania: liczenie przedmiotów – dokładanie lub zabieranie jednego elementu lub kilku (stosownie do możliwości dzieci) i liczenie dla ustalenia, ile jest po takiej zmianie. Porządkowanie materiału do przeliczania. Porównywanie liczebności zbiorów przez przyporządkowanie. Wdrażanie do uważnego słuchania poleceń nauczycielki. Zachęcanie do samodzielności przy wykonywaniu zadań i indywidualnych odpowiedzi.

Cele szczegółowe:

– dziecko zna i umie stosować określenia dużo – mało

– dziecko zna i umie posługiwać się nazwami liczebników głównych: jeden, dwa, trzy, cztery (i więcej dla dzieci zdolnych),

– dziecko umie dodać i odjąć o jeden (i więcej stosownie do możliwości dzieci)

– dziecko próbuje porównać liczebność zbiorów (więcej, mniej, tyle samo)

– dziecko umie wyodrębnić obiekty do przeliczania.

      10. Pomoce: małe i duże rybki wycięte z tekturki (liczmany), muszelki, niebieski brystol, plastikowe obręcze, indywidualne karty pracy dla dzieci, zagadka o muszelkach, piosenka pt. „Rybki”, zabawa ruchowa z tekstem „Raz rybki w morzu brały ślub”.

Piosenka „Rybki”

„Tańczą w kółeczku rybki i rak,

w tańcu wesoło kręcą się tak,

a fale szumią raz, dwa i trzy,

razem z rybkami zatańcz i Ty.”

Zagadka:

Gdy je fale wyrzucają z morza głębokiego,

Zbierasz je na plaży, mój mały kolego

Zabawa ruchowa:

„Raz rybki w morzu

brały ślub,

chlupała woda

chlup, chlup, chlup.

A wtem wieloryb

wielki wpadł

i całe towarzystwo

zjadł, zjadł, zjadł

      11. Przebieg zajęcia:

– Zgromadzenie dzieci w półkolu na krzesełkach.

– Rozpoczęcie zajęć wspólną piosenką o rybkach

– Słuchanie opowiadania nauczycielki o akwarium połączone z   przeliczaniem rybek (na podłodze leży duży niebieski karton i papierowe rybki).

– Zadawanie pytań i zachęcanie dzieci do indywidualnych odpowiedzi np:

  • Czy w tym akwarium jest dużo, czy mało rybek?
  • Kto podejdzie i przeliczy?
  • Mamy tyle rybek, dokładam, dodaję dwie, ile mam razem?
  • Mam tyle rybek, zabieram, odejmuję trzy, ile zostało?

(pokazywanie wyników na palcach)

– Zagadka o muszelkach i przeliczanie muszelek (porównywanie liczebności zbiorów)

– Zabawa ruchowa „Raz rybki w morzu brały ślub”

– Rozdanie dzieciom plastikowych obręczy i rybek

– Ćwiczenia rąk z użyciem plastikowych obręczy.

– Praca indywidualna dzieci – wykonywanie poleceń nauczycielki.

– Zebranie obręczy (kolejno: żółte, czerwone, zielone) i rybek ( ćwiczenia ruchowe)

– Wytłumaczenie dzieciom indywidualnego zadania do wykonania.

– Zaproszenie dzieci do stolików i rozdanie indywidualnych kart pracy (stopniowanie trudności, indywidualne tempo pracy).




Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: