SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW ( ZAJĘCIE WARSZTATOWE)
1. Osoba prowadząca: Marta Nowajczyk- Piela
2. Grupa: II „ Misie”.
3. Miejsce: sala przedszkolna, Przedszkole nr 61 w Warszawie
4. Temat zajęcia: „Przygotowania do Świąt Wielkanocnych”.
5. Metody pracy: słowna, poglądowa, praktycznego działania, improwizacji ruchowej
6. Formy pracy: zajęcia z całą grupa ,z dziećmi i ich rodzicami, praca indywidualna, zabawy ruchowe, zabawy w parach, praca zespołowa.
7. Cele zajęcia:
– integracja wszystkich rodziców i dzieci z II grupy
– zachęcanie do aktywnego uczestniczenia w zabawach
– stwarzanie radosnej atmosfery i wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się Święta Wielkanocne
– zachęcanie do zgodnej współpracy dzieci i rodziców podczas zabaw i wykonywania Palm Wielkanocnych i malowania pisanek
– wdrażanie do uważnego słuchania wiersza
– rozwijanie wyobraźni dziecięcej poprzez rozbudzanie ekspresji ruchowej dzieci i działania plastyczne
8. Pomoce dydaktyczne: wiersze, zagadka o kurczaczku, tamburyno, materiały do zajęć plastycznych: kartki, kleje taśmy przezroczyste, krepina w rożnych kolorach, nożyczki, jajka ugotowane na twardo ( co najmniej 2 sztuki na parę rodzic- dziecko)
9. Przebieg zajęcia:
– Powitanie rodziców i dzieci
– dzieci na powitanie mówią wierszyk:
„ Wszyscy w kole tu stoimy
I za ręce się trzymamy,
I dzień dobry już mówimy,
Tak zabawę zaczynamy!”
– dzieci śpiewają dla rodziców piosenkę do melodii „ Panie Janie”
„ Witajcie rodzice, witajcie rodzice,
Jak się macie, jak się macie?
Wszyscy Was witamy, wszyscy Was witamy,
Bądźcie wśród nas, bądźcie wśród nas.”
– rodzice śpiewają dla dzieci:
„ Witajcie dzieci, witajcie dzieci,
Jak się macie, jak się macie?
Wszyscy Was witamy, wszyscy Was witamy,
Bądźcie wśród nas, bądźcie wśród nas.”
– wspólna zabawa w kole, zmieniają miejsca rodziny, osoby, które:
- Lubią razem spacerować
- Lubią razem chodzić do kina
- Lubią jeździć na wycieczki rowerowe
- Lubią czekoladę
- Lubią pająki
- Lubią niegrzeczne dzieci
- Lubią bałagan
- Lubią rozkrzyczane, głośne dzieci
– zagadka o kurczaczku dla dzieci
– rozmowy z dziećmi na temat: „ Z czego wykluwają się kurczęta, co lubią jeść itp.”
– zabawa ruchowa i dźwiękonaśladowcza w „ Kury, koguty i kurczaczki”
( mamy – kuru, tatusiowie- koguty, dzieci- kurczaczki )- dzieci maszerują w rytm tamburyna, a na sygnał chowają się w ramionach mamy- kuru, lub taty- koguta ).
( Powtórzenie 3 razy ).
– zabawy w parach rodzic- dziecko. Najpierw rodzic na plecach dziecka pokazuje różne znaki , odpowiednio do treści wiersza, potem zamiana i dziecko to samo robi na plecach rodzica
„ Tędy biegły konie,
Tędy przeszły słonie
Idzie pani na szpileczkach,
A tu przeszła szczypaweczka
Spadł malutki deszczyk,
Czy cię przeszedł dreszczyk ?”
– słuchanie wiersza D. Gellner pt.” Pisanki”
– słuchanie opowiadania o „ Baranku, kurczaczku i zajączku”.
– wspólne zabawy ruchowe ilustrujące treść opowiadania, zabawy dźwiękonaśladowcze
( kic, bee,pi, pi, koko, kukuryku)
– ćwiczenia dużych grup mięśniowych – malowanie przez zwierzątka dużej pisanki.
– wytłumaczenie dzieciom i rodzicom sposobu wykonania Palm Wielkanocnych i zapoznanie dzieci z ich symboliką. Zachęcanie do realizowania własnych pomysłów podczas ich ozdabiania i malowania pisanek.
– nagrody dla dzieci na zakończenie zajęć- kurczaczek, baranek, lub zajączek do pokolorowania.
Marta Nowajczyk- Piela
Przedszkole nr 61 w Warszawie.