Problematyka czasu wolnego…

Problematyka czasu wolnego jest niezwykle aktualna, nie tylko z pedagogicznego punktu widzenia, ale również ze względu społecznego. Szybkie zmiany zachodzące we współczesnym świecie mają ogromny wpływ na jego spędzanie. Spożytkowanie tego czasu przez dzieci nie jest ich prywatną sprawą, lecz ogółu społeczeństwa a zwłaszcza ich rodziców. W czasie wolnym kształtuje się wiele nawyków i upodobań, cech osobowościowych, ułatwiających kontakty i przeżycia społeczne. Dzięki temu budzą się w dziecku potrzeby działania z innymi, chociażby w postaci organizowania wspólnej zabawy czy wypoczynku. Czas wolny od nauki stanowi w przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym znaczną część każdego dnia, nawet do kilku godzin, dlatego nie można jej zmarnować na bezczynne siedzenie przed komputerem czy na ławce. Żeby stał się skuteczną formą regeneracji sił fizycznych i psychicznych należy go planować tak samo starannie jak w odniesieniu do nauki szkolnej. Ucząc dziecko właściwego spędzania czasu wolnego, dbamy o jego zdrowie, wspomagamy rozwój fizyczny i emocjonalny, rozwijamy zainteresowania.

Jedną z funkcji rodziny jest organizacja czasu wolnego. To właśnie rodzice powinni czynnie uczestniczyć zwłaszcza na początku trudnej drogi prowadzącej do opanowania umiejętności organizowania czasu wolnego. Czynne spędzanie tego czasu niewątpliwie kształtuje, zwłaszcza fizyczny, rozwój dziecka, jednakże to kształtowanie rozwoju ma bardziej dojrzały przebieg, jeśli to właśnie rodzice są zaangażowani w planowanie czasu wolnego swoich pociech. Sposobów spędzania owego czasu jest w zasadzie tyle, ilu ludzi: od aktywnego wypoczynku, zabaw ruchowych, uczestnictwa w zajęciach zainteresowań, po granie na komputerze i bierne oglądanie telewizji.
Nie każdy ma świadomość ogromnej wagi czasu wolnego, tym bardziej dziecko w wieku wczesnoszkolnym, które dopiero zaczyna szukać swojego miejsca w życiu, poszukuje interesujących dziedzin kultury.
Jak wykazały wyniki przeprowadzonych przeze mnie badań, sposób spędzania czasu wolnego odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju fizycznym dziecka w wieku wczesnoszkolnym. Aktywność podejmowana w czasie wolnym przekłada się na lepsze funkcjonowanie dzieci. Dlatego od najmłodszych lat uczmy je organizować ten czas w sposób czynny: biegając, skacząc, pływając a nie tylko bierny, przed komputerem bądź też na bezmyślne „bujanie w obłokach”. Trzeba go tak zorganizować, aby poza regeneracją sił zawierał w sobie elementy przygody, rozrywki, emocji, atrakcji, zabawy, a więc wszystko to co budzi radość, chęć spędzania tego czasu w sposób czynny. Postawy i nawyki przekazane dziecku, rozwiną się i zaowocują w życiu dorosłym, staną się widoczne w sprawności fizycznej, stanie zdrowia i podejściu do własnych dzieci.Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały:

  • Wprowadzenie cyfry 4 w oparciu o utwór “Liski” W.ChotomskiejWprowadzenie cyfry 4 w oparciu o utwór “Liski” W.Chotomskiej Scenariusz zajęcia z aktywności matematycznej Prowadząca: mgr Joanna Kończyk Grupa wiekowa : 4-, 5- latki Cel ogólny: • zapoznanie z […]
  • BananyBanany Zapraszamy do oglądania naszych kolorowanek do wydrukowania. Kolorowanki w naszym serwisie są przygotowane w formacie pdf. Format ten […]
  • Korowód ZielonychKorowód Zielonych Scenariusz uroczystości pt. „Korowód Zielonych” Temat: Korowód Zielonych z okazji „Dnia Ziemi” Cel główny: Zainteresowanie dzieci oraz […]
  • Czysta planetaCzysta planeta SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W ODDZIALE SZEŚCIOLATKÓW Prowadząca: mgr Magdalena Matusiak - Mertens Temat: Czysta planeta Cele […]