,,Powracamy do Tradycji”

Scenariusz z zajęcia otwartego,
przeprowadzonego dla rodziców i dzieci w dn. 07.12.2016r.
w grupie ,,Skrzaty” w Przedszkolu Miejskim Nr 1 w Ostródzie.

Temat zajęcia: ,,Powracamy do Tradycji”.
Cel: – przybliżanie wiadomości historycznych nt. wykonywania w dawnych czasach samodzielnie ozdób choinkowych ze słomy, papieru lub z owoców przez wszystkich członków rodziny w okresie przedświątecznym; – propozycja na wspólne spędzenie czasu przez dzieci i rodziców; rozwijanie zainteresowań dekoratorskich u dzieci i rodziców; – wzmacnianie więzi rodzinnych.
Metody i formy pracy: m. słuchowa i zadaniowa, praca w zespołach.
Pomoce:- ilustracje starych fotografii z XIX i początku XX wieku, ukazujące rodziny zgromadzone przed choinką i wykonujące wspólnie ozdoby na choinkę ze słomy lub papieru, -ilustracje ozdób na choinkę wykonanych ze słomy lub z papieru,- słoma, papier kolorowy, elementy ozdobne: (tasiemki, sznurki, cekiny i korale), kleje.
– dziecko czerpie radość i ma satysfakcję ze wspólnie wykonanej pracy z rodzicem.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie rodziców i dzieci przez nauczycielkę.
2.Opowieść ruchowa do śpiewu piosenki pt. ,,Smutno choince”.
3.Opowiastka historyczna- przybliżenie wiadomości historycznych nt. wykonywania w dawnych czasach ozdób na choinkę ze słomy, papieru lub z owoców, przechowywanych w chłodni przez wszystkich członków rodziny w okresie przedświątecznym, na podst. starych ilustracji ukazujących tradycję wykonywania samodzielnie ozdób choinkowych w długie zimowe wieczory. Oglądanie ilustracji, w jaki sposób można wykonać ze słomy różne ozdoby na choinkę.
4.Wspólne wykonanie prac w zespole rodzinnym, według inwencji oraz pomysłów rodziców i dzieci.
5.Wykonanie wystawy – umieszczenie prac wykonanych razem przez dzieci i rodziców w przedszkolnej galerii.

Scenariusz przygotowała:
Ewa LoddByć może zainteresują Cię również inne nasze materiały: