Powitanie wiosny z bajkowymi postaciami krajów Unii Europejskiej

19 marca radośnie i uroczyście powitaliśmy wiosnę. Jednak nie zrobiliśmy tego w sposób tradycyjny – z Marzanną, lecz na pochód zaprosiliśmy bohaterów bajek z wielu krajów. Każda grupa maszerowała ze swoim bohaterem namalowanym na dużym plakacie. Byli z nami: Miś Uszatek, Calineczka, Kubuś Puchatek, Czerwony Kapturek, Muminki, Pipi, Rumcajs, Kruk i Lis, Konik polny i Mrówka. Dzieci trzymały w dłoniach kolorowe kwiaty, motyle i inne symbole wiosny. Nie zabrakło pięknych plakatów promujących naszą placówkę.

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia było spotkanie obu przedszkoli: Bajkolandii i Zespołu Żłobkowo-Przedszkolnego Nr 3, na placyku przed CK Zamek, gdzie czekało na nas mnóstwo niespodzianek.

W atmosferze zabawy i ciekawości oba przedszkola gorąco się przywitały i zaczęły nawoływać wiosnę wesołymi okrzykami, np. Hip, Hip Hura. Kolejna atrakcja to zagadki. Dotyczyły one zaproszonych bohaterów bajek. Dzieci błyskotliwie rozwiązały wszystkie zagadki. A kolejne plakaty ilustrujące bajki były wieszane na specjalnych stelażach, tworząc barwną mozaikę. Kolejne zadanie dla najmłodszych dotyczyło wskazania kraju, w który urodziła się dana postać. Dzieci wykazały ogromną wiedzę na ten temat. Okazało się, że nasze bajki pochodzą z : Polski, Niemiec, Anglii, Danii, Finlandii, Szwecji, Czech, Grecji i Francji. I tu nastąpiła ważna chwila. Po odwróceniu naszej mozaiki – utworzyła się flaga Unii Europejskiej. Po krótkim wyjaśnieniu przedszkolakom istoty Unii, przyszła pora na następną atrakcję: rozdanie grupom baloników z logo Unii oraz ciasteczek z gwiazdką (każdy z nas jako obywatel Unii).

Dalszą część imprezy prowadziły Panie z sąsiedniego przedszkola. Właśnie z nimi przywitaliśmy Panią Wiosnę, która przybyła do nas razem z ze swoim przyjacielem – Bocianem. Zaśpiewaliśmy wspólnie piosenki „Jam jest żabka”, „Wiosna”, oraz „Zielona żaba, zielony mech”. Pani Wiosna przeczytała nam fragment baśni, w którym odgadliśmy „Calineczkę” Andersena. Wiosna wyznaczyła nam też ważne zadanie – po powrocie do przedszkoli namalujemy jedną z przygód Calineczki. Bociek poczęstował nas cukierkami i uśmiechnięci powędrowaliśmy zanieść wiosnę do Bajkolandii.

To ważne wydarzenie w życiu naszego przedszkola przyczyniło się do zacieśnienia współpracy z sąsiednim przedszkolem oraz CK Zamek. Dziękujemy Im za wspólną pracę i wzajemną pomoc. Również Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Dolnośląskie Centrum Informacji Europejskiej pomogły nam w organizacji imprezy – poprzez podarowanie ponad 200 balonów z flagą Unii Europejskiej.

Powitanie wiosny było niezwykle barwne i wesołe, a dzieci wyniosły z niego poczucie wspólnoty lokalnej (ja i moje przedszkole, ja i moje otoczenie – sąsiednie przedszkole) oraz zaczątek poczucia się obywatelem europejskim. Jestem pewna, że ta impreza zostawiła w przedszkolakach miłe wspomnienia, a dla pracowników CK Zamek i Zespołu Żłobkowo-Przedszkolnego oraz mieszkańców Leśnicy była wizytówką pracy Bajkolandii.

Załączam scenariusz imprezy. Życzę miłej lektury.

Anna Stadnik
Nauczyciel Przedszkola Nr 66
We Wrocławiu

POWITANIE WIOSNY – BAJKOWE POSTACIE Z UNI EUROPEJSKIEJ1. powitanie

PIERWSZEGO DNIA WIOSNY WAS WITAMY
I DO WSPÓLNEJ ZABAWY TERAZ ZAPRASZAMY
WŚRÓD NAS BOHATERÓW BAJEK TUTAJ MAMY
ICH TEŻ DO GIER I ZAGADEK Z NAMI ZAPRASZAMY

2. zawołanie

WIOSNY SZUKAMY, NA WIOSNĘ CZEKAMY
ABY DO NAS PRZYSZŁA GŁOŚNO ZAWOŁAMY
NA CZEŚĆ WIOSNY
HIP HIP HURA

Zaczynam zdanie, wy kończycie głośno krzycząc – wiosna

KOLOROWA – WIOSNA
CIEPŁA I RADOSNA – …………
ZIELONA, PACHNĄCA, KWIATAMI KWITNĄCA – …………..

3. wstęp do zagadek

ZAGADKA, ZAGADKA
TO DLA DZIECI WIELKA GRATKA
DLA DUŻEGO, DLA MAŁEGO
A WIĘC PRZYŁĄCZ SIĘ KOLEGO

4. losowanie zagadek

proszę przedstawicieli kolejnych grup, aby wylosowali z kapelusza zagadkę, czytam

KTÓRA GRUPA ROZPOZNAJE TUTAJ SWOJEGO BOHATERA Z BAJKI?
MACIE GO Z SOBĄ?
KTÓRA GRUPA ZAPROSIŁA NA PARADĘ TEGO BOHATERA, POSTAĆ?

Przywieszamy pracę /ważne!!! Prace muszą być zawieszane w odpowiedniej kolejności/

5. przedstawienie postaci po kolei, pytanie kolejnych grup

GDZIE URODZIŁ SIĘ ….?
W JAKIM KRAJU/PAŃSTWIE URODZIŁ SIĘ ….?

6. krótki wstęp

BAJKI TE SĄ Z RÓŻNYCH KRAJÓW.
A WY W JAKIM MIESZKACIE KRAJU?
W POLSCE

TE BAJKI DZIECIOM Z WIELU PAŃSTW SĄ ZNANE
PRZEZ RODZICÓW, NAUCZYCIELI CZĘSTO CZYTANE
A I W TELEWIZJI CHĘTNIE OGLĄDANE

7. odwrócenie prac – odsłonięcie flagi unijnej

CO TO ZA ZNAK? CZY SKĄDŚ GO ZNACIE?

Chętne dzieci odpowiadają – podchodzę do nich z mikrofonem

TAK, TO FLAGA UNI EUROPEJSKIEJ

UNIA EUROPEJSKA – tworzą ją państwa Europy, np. te które poznaliście dzięki bohaterom bajkowym, w Unii nie ma granic między krajami, a ludzie płacą w sklepach takimi samymi pieniędzmi. Państwa Unii pomagają sobie wzajemnie a ludzie często się odwiedzają.

ROZDANIE BALONIKÓW Z LOGO UNII ORAZ CIASTECZEK Z GWIAZDKĄ PRZEDSTAWICIELOM GRUP.

8. zakończenie

KOLORY FLAGI PRZYPOMINAJĄ MI NADCHODZĄCĄ PORĘ ROKU. NIEBIESKIE NIEBO, ŻÓŁTE SŁOŃCE, ŻÓŁTE MLECZE, ŻONKILE
A WAM Z CZYM SIĘ KOJARZĄ TE KOLORY?

TAK BARDZO CHCEMY JUŻ WIOSNY
NIECH NADEJDZIE TEN CZAS RADOSNY

9. nawoływana wiosna przychodzi

dalszą część imprezy prowadzą Nauczycielki z sąsiedniego przedszkola.

Zagadki nt. bohaterów bajek

MAŁA, GRZECZNA DZIEWCZYNKA,
WILKA SPOTKAŁA W LESIE.
MA CZERWONĄ CZAPECZKĘ
BABCI LEKARSTWA NIESIE.

CO TO ZA RUDE PRZEBIEGŁE ZWIERZĘ,
SZYBKO PO LESIE POMYKA,
JEGO MIESZKANIEM JEST NORA W ZIEMI,
CHĘTNIE ZAKRADA SIĘ DO KURNIKA.

SPRYTNIE PEWNEGO PTAKA ZAGADUJE
I Z PYSZNYM ŁUPEM DO LASU WĘDRUJE.

BOHATERA TEJ BAJECZKI
KAŻDY Z WAS NA PEWNO ZNA
MIŚ, O KTÓRYM TERAZ MÓWIĘ,
OKLAPNIĘTE USZKO MA.

TO BARDZO ZNANY MIŚ,
KTÓREGO PRZYJACIELEM JEST CHŁOPIEC O IMIENIU KRZYŚ
CZERWONY KUBRACZEK, WESOŁA MINA
OD ZJEDZENIA MIODU DZIEŃ ZACZYNA

BRZUSZKI – BIAŁE KŁĘBUSZKI, NA GŁOWIE MAŁE USZKI
W DOLINIE MIESZKAJĄ
WSZYSTKICH ZAPRASZAJĄ
WESOŁE MAJĄ MINKI,
A ZWĄ SIĘ …..

CO TO ZA DZIEWCZYNKA
CO W JEDNEJ POŃCZOSZCE
KOLOROWEJ TROSZKĘ
ZDOBYWA ŚWIAT WRAZ A KONIEM
I MAŁPKĄ – PANEM WILSONEM

Z PŁATKA RÓŻY KOŁDERKA
A KOŁYSKA Z ORZECHA
TAKA MAŁA DROBINKA
TYLE PRZYGÓD JĄ CZEKA

ROZBÓJNIK CI TO NIE LADA
CO PO ŻACHOLECKIM LESIE CHADZA
HANKA I CYPISEK TO JEGO BLISCY
TAKIEGO ROZBÓJNIKA KOCHAJĄ WSZYSCY.

OWAD TEN JEST BARDZO MAŁY
MIMO TO – CIĘŻKO PRACUJE,
DLA KRÓLOWEJ I ROBOTNIC
MROWISKO BUDUJE.

Anna Stadnik
Nauczyciel Przedszkola Nr 66
We WrocławiuByć może zainteresują Cię również inne nasze materiały: