Pomaganie jest przyjemne. Przekonaj się! Uszyj laleczkę, daj dzieciom nadzieję!

Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Jak pokazać dzieciom, że pomaganie może być przyjemne?
Jeśli chcą Państwo poznać odpowiedzi na te pytania, to zapraszamy to wzięcia udziału w światowym projekcie UNICEF –WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA. W Polsce kampanię wpiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.
Celem projektu jest:

  • kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
  • pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
  • zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym.

Zapraszamy serdecznie do trzeciej odsłony jednej z najbardziej znanych, kampanii UNICEF na świecie! W Polsce projekt był już realizowany z powodzeniem dwukrotnie. W obu edycjach wzięło udział ponad 1700 placówek edukacyjnych! Zachęcamy do zaangażowania się w akcję wszystkie szkoły i przedszkola, które znają już ją znają, a także nowe placówki, które chciałby przyłączyć się do tej niezapomnianej przygody. Udział w akcji dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń uczestnikom, a radość jaka towarzyszyła wszystkim przy przygotowywaniu laleczek i organizacji imprez w szkole trwale zapisała się w ich pamięci.
Dlaczego warto wziąć udział w kampanii? Odpowiedź wydaje się oczywista! Poza fantastyczną zabawą towarzyszącą szyciu laleczek przyczyniają się Państwo do poprawy losu setek tysięcy dzieci na świecie. Dzięki zaangażowaniu szkół i przedszkoli udało się pozyskać ponad 1, 1 miliona złotych na ratowanie życia dzieci w Sierra Leona i Czadzie. Bez Państwa udziału setki tysięcy dzieci nie otrzymałyby ratujących życie szczepionek. UNICEF dziękuje w ich imieniu. Jednocześnie zachęcamy kolejny raz do włączenia się w ogólnoświatową pomoc dzieciom.
W ramach akcji uczniowie będą przygotowywali charytatywne, szmaciane laleczki UNICEF. Laleczki te są niezwykłe, ponieważ symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Każda z nich będzie miała swoją tożsamość. Dzieci same wybiorą kraj pochodzenia dla wykonanej przez siebie laleczki, a przez to określą kolor skóry, strój, a także imię i wiek, które umieszczą w „akcie urodzenia”. Laleczki zostaną zaprezentowane podczas specjalnie zorganizowanych w szkole imprez, spotkań, festiwali etc. Każdy z zaproszonych gości będzie mógł zaopiekować się wybraną laleczką w zamian za przekazanie darowizny na rzecz ratowania życia dzieci w Sudanie Południowym. Minimalna kwota darowizny w wysokości 10 zł umożliwi zaszczepienie jednego dziecka przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego, a tym samym pozwoli na uratowanie mu życia.
Etapy projektu:

1. Podróż przez kontynenty – dzieci podczas zajęć, bądź w formie pracy domowej, wybierają kraj, z którego będzie pochodziła ich laleczka, zbierają jak najwięcej informacji o geografii kraju, a także o jego mieszkańcach: zwyczajach, kulturze, itp.

2. Przygotowanie laleczek przez uczniów – uszycie laleczki jest niezwykle proste! W oparciu o szablon wysłany przez UNICEF dzieci przygotowują swoje charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały.
3. Wystawa laleczek w szkole – podczas specjalnego wydarzenia odbędzie się prezentacja laleczek. Na ten dzień dzieci zaproszą rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku z Sudanu Południowego, przekazując na ten cel darowiznę.

4. Konkurs na „najbardziej oryginalną laleczkę”– każda realizująca projekt szkoła, będzie mogła wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole.

Zgłaszając się do udziału w kampanii szkoły wyrażają w ten sposób chęć propagowania wrażliwości społecznej i idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.

Wszystkie szkoły, które zrealizują projekt, otrzymają „Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki” w roku szkolnym 2014/2015.

Każda placówka, która przystąpi do projektu, otrzyma pocztą:

1. Wykrojniki/szablony do przygotowania laleczki wraz z instrukcją wykonania oraz kartoniki z „aktem urodzenia laleczki”,2. Plakaty kampanii „Wszystkie kolory świata”,

3. Płytę CD z dodatkowymi materiałami: prezentacją, spotami promującymi kampanię, materiałami o sytuacji dzieci w Sudanie Południowym, a także dodatkowymi materiałami dydaktycznymi dla nauczycieli,

4. Po zakończeniu kampanii: zaświadczenia dla koordynatorów oraz Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki w roku szkolnym 2014/2015.
Jak przystąpić do projektu:
1. Każda szkoła, która chce wziąć udział w programie powinna wyznaczyć jednego Koordynatora – Nauczyciela, który zarejestruje placówkę do projektu
2. Przed przystąpieniem do projektu należy zapoznać się z dokumentami (Regulaminem projektu oraz opisem, dostępnymi w zakładce „dokumenty projektu”)

Szczegóły akcji dostępne na stronie: http://www.unicef.pl/nmaction/akcja_szkolna/wszystkiekoloryswiatae28093iiiedycja/71
Pytania prosimy kierować do:
Małgorzaty Połowniak-Dąbrowskiej
Koordynatora projektu
szkoly@unicef.pl
Pomaganie jest przyjemne. Przekonaj się! Uszyj laleczkę, daj dzieciom nadzieję!Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: