Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Jak pokazać dzieciom, że pomaganie może być przyjemne?
Jeśli chcą Państwo poznać odpowiedzi na te pytania, to zapraszamy to wzięcia udziału w światowym projekcie UNICEF –WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA. W Polsce kampanię wpiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.
Celem projektu jest:
- kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
- pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
- zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym.
Zapraszamy serdecznie do trzeciej odsłony jednej z najbardziej znanych, kampanii UNICEF na świecie! W Polsce projekt był już realizowany z powodzeniem dwukrotnie. W obu edycjach wzięło udział ponad 1700 placówek edukacyjnych! Zachęcamy do zaangażowania się w akcję wszystkie szkoły i przedszkola, które znają już ją znają, a także nowe placówki, które chciałby przyłączyć się do tej niezapomnianej przygody. Udział w akcji dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń uczestnikom, a radość jaka towarzyszyła wszystkim przy przygotowywaniu laleczek i organizacji imprez w szkole trwale zapisała się w ich pamięci.
Dlaczego warto wziąć udział w kampanii? Odpowiedź wydaje się oczywista! Poza fantastyczną zabawą towarzyszącą szyciu laleczek przyczyniają się Państwo do poprawy losu setek tysięcy dzieci na świecie. Dzięki zaangażowaniu szkół i przedszkoli udało się pozyskać ponad 1, 1 miliona złotych na ratowanie życia dzieci w Sierra Leona i Czadzie. Bez Państwa udziału setki tysięcy dzieci nie otrzymałyby ratujących życie szczepionek. UNICEF dziękuje w ich imieniu. Jednocześnie zachęcamy kolejny raz do włączenia się w ogólnoświatową pomoc dzieciom.
W ramach akcji uczniowie będą przygotowywali charytatywne, szmaciane laleczki UNICEF. Laleczki te są niezwykłe, ponieważ symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Każda z nich będzie miała swoją tożsamość. Dzieci same wybiorą kraj pochodzenia dla wykonanej przez siebie laleczki, a przez to określą kolor skóry, strój, a także imię i wiek, które umieszczą w „akcie urodzenia”. Laleczki zostaną zaprezentowane podczas specjalnie zorganizowanych w szkole imprez, spotkań, festiwali etc. Każdy z zaproszonych gości będzie mógł zaopiekować się wybraną laleczką w zamian za przekazanie darowizny na rzecz ratowania życia dzieci w Sudanie Południowym. Minimalna kwota darowizny w wysokości 10 zł umożliwi zaszczepienie jednego dziecka przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego, a tym samym pozwoli na uratowanie mu życia.
Etapy projektu:
1. Podróż przez kontynenty – dzieci podczas zajęć, bądź w formie pracy domowej, wybierają kraj, z którego będzie pochodziła ich laleczka, zbierają jak najwięcej informacji o geografii kraju, a także o jego mieszkańcach: zwyczajach, kulturze, itp.
2. Przygotowanie laleczek przez uczniów – uszycie laleczki jest niezwykle proste! W oparciu o szablon wysłany przez UNICEF dzieci przygotowują swoje charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały.
3. Wystawa laleczek w szkole – podczas specjalnego wydarzenia odbędzie się prezentacja laleczek. Na ten dzień dzieci zaproszą rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku z Sudanu Południowego, przekazując na ten cel darowiznę.
4. Konkurs na „najbardziej oryginalną laleczkę”– każda realizująca projekt szkoła, będzie mogła wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole.
Zgłaszając się do udziału w kampanii szkoły wyrażają w ten sposób chęć propagowania wrażliwości społecznej i idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.
Wszystkie szkoły, które zrealizują projekt, otrzymają „Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki” w roku szkolnym 2014/2015.
Każda placówka, która przystąpi do projektu, otrzyma pocztą:
1. Wykrojniki/szablony do przygotowania laleczki wraz z instrukcją wykonania oraz kartoniki z „aktem urodzenia laleczki”,
2. Plakaty kampanii „Wszystkie kolory świata”,
3. Płytę CD z dodatkowymi materiałami: prezentacją, spotami promującymi kampanię, materiałami o sytuacji dzieci w Sudanie Południowym, a także dodatkowymi materiałami dydaktycznymi dla nauczycieli,
4. Po zakończeniu kampanii: zaświadczenia dla koordynatorów oraz Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki w roku szkolnym 2014/2015.
Jak przystąpić do projektu:
1. Każda szkoła, która chce wziąć udział w programie powinna wyznaczyć jednego Koordynatora – Nauczyciela, który zarejestruje placówkę do projektu
2. Przed przystąpieniem do projektu należy zapoznać się z dokumentami (Regulaminem projektu oraz opisem, dostępnymi w zakładce „dokumenty projektu”)
Szczegóły akcji dostępne na stronie: http://www.unicef.pl/nmaction/akcja_szkolna/wszystkiekoloryswiatae28093iiiedycja/71
Pytania prosimy kierować do:
Małgorzaty Połowniak-Dąbrowskiej
Koordynatora projektu
szkoly@unicef.pl
Pomaganie jest przyjemne. Przekonaj się! Uszyj laleczkę, daj dzieciom nadzieję!