Piknik rodzinny – wspaniała zabawa dla dzieci i rodziców

Opracowała mgr Magdalena Kolonko, nauczycielka Przedszkola nr 1 w Kłodawie.

Jestem nauczycielką z 19- letnim stażem i pracuję w Przedszkolu nr 1 w Kłodawie. Środowisko przedszkolne jest drugim obok domu rodzinnego miejscem, w którym dziecko wzrasta, uczy się i bawi. Każdy nauczyciel zdaje sobie sprawę z tego, że współpraca z rodzicami jest niezwykle istotna w kształtowaniu pozytywnych relacji i służy przede wszystkim dobru dziecka i jego rozwojowi, dając mu poczucie bezpieczeństwa. Od dwóch lat na początku czerwca organizujemy w naszym przedszkolu piknik rodzinny. Impreza ta dostarczyła dzieciom wiele radości i satysfakcji, dlatego też chciałabym się podzielić swoim doświadczeniem z innymi koleżankami.

W czerwcu 2006 roku miałam przyjemność wspólnie z koleżanką prowadzić festyn rodzinny. Wszyscy byli zadowoleni, gdyż pogoda w tym dniu dopisała i od rana trwały intensywne przygotowania. Cały ogród przystrojono kwiatami z bibuły i balonami.

Festyn rozpoczął się o godzinie 15. Pani dyrektor serdecznie powitała rodziców i dzieci po czym przejęłyśmy z koleżanką mikrofon w swoje ręce.

Chcąc umilić rodzicom i dzieciom czas przygotowano wiele atrakcji: loterię fantową ,,każdy los wygrywa”. Uczestnicy spotkania mogli kupić w kąciku kulinarnym napoje i pyszne ciasta upieczone przez mamy i babcie . Rodzice mogli podziwiać na kiermaszu i zakupić prace artystyczne swoich dzieci.

Przez cały czas trwania uroczystości wszyscy wspólnie powtarzali okrzyk ,,jak to miło i wesoło gdy rodzice są wokoło”.

Przygotowałyśmy z koleżanką wiele atrakcyjnych konkursów sportowo- zręcznościowych przewidzianych dla dzieci oraz rodziców. Dzieci miały między innymi za zadanie wykonać slalom z piłeczką ping- pongową na łyżce, odbijać balony w jak najdłuższym czasie oraz wykonać najbardziej atrakcyjny taniec rodzinny dostosowany do podkładu instrumentalnego. Uczestnicy wszystkich konkurencji otrzymywali nagrody.

W przerwach między konkursami dzieci z poszczególnych grup wiekowych prezentowały swoje umiejętności wokalne w śpiewie zbiorowym i indywidualnym, teatralne i taneczne. Najwięcej uśmiechu na twarzach dzieci wywołały konkurencje, w których zaangażowani byli sami rodzice oraz całe rodziny.

Zgodnie z hasłem ,,Cała Polska czyta dzieciom” mamy miały za zadanie na podstawie przeczytanego cytatu rozpoznać z jakiej pochodzi bajki.Mamy wykazały się również zręcznością odbijając rakietką piłeczkę w jak najdłuższym czasie.

Przyszedł również czas na zaangażowanie tatusiów. Ich zadaniem było wykonanie wspólnie ze swoim dzieckiem jak najwięcej celnych rzutów do bramki aby okazać sie lepszym od drugiego zespołu rodzinnego. Najbardziej humorystyczną konkurencją było ,,golenie taty”. Wyodrębniono 5 zespołów tata-dziecko. Dzieci obficie ,,ozdobiły” tatusiów zabezpieczonych foliowymi pelerynkami pianką do golenia, po czym w jak najkrótszym czasie miały za zadanie zebrać ją plastikowym nożykiem. Zwycięskie drużyny otrzymały drobne upominki. Po atrakcjach sportowo- zręcznościowych odbyła się aukcja różnych przedmiotów. Były to między innymi obrazy wykonane przez uzdolnioną plastycznie mamę dziecka, uczęszczającego do naszego przedszkola oraz prace autorstwa różnych osób, zaangażowanych w przygotowanie licytacji.

Dzieci przy dźwiękach muzyki z radością korzystały jeszcze z wielu atrakcji. Mogły podziwiać prezentację zwierząt ze stadniny koni w Modzerowie oraz skorzystać z przejazdu kucykiem.

Festyn rodzinny okazał się dla dzieci źródłem wielkiej radości i wspaniałej zabawy. Istotne było to, że dzieci mogły czynnie z udziałem rodziców uczestniczyć w zabawach i konkursach.

Uważam, że powinno się organizować jak najwięcej tego typu imprez, gdyż zachęcają one rodziców do aktywnego udziału w życiu przedszkola oraz wzmacniają więź emocjonalną z rodziną.Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: