Pies przyjacielem człowieka

Autor: Barbara Boba

Temat: Pies – przyjacielem człowieka

Grupa- 6- latki

Cele ogólne; wzbogacanie wiadomości na temat życia psów, kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt, inspirowanie do kreatywnych działań, wzbudzenie w dzieciach pozytywnych uczuć- chęci udziału w akcji ,,Pomóżmy zwierzętom”

Cele szczegółowe;

dziecko wypowiada się na podany temat, wie co to znaczy słowo przyjaciel, jest otwarte na potrzeby innych, rozumie potrzebę niesienia pomocy humanitarnej, zna prawa zwierząt i potrafi zachować ostrożność w stosunku do zwierząt obcych, kształci umiejętności konstruowania twórczych działań i opowiadań, współdziała w zabawach.

Metody;

aktywizujące- przeżywanie
praktyczne- działanie( drama)
podające- przyswajanie

Farmy pracy; praca grupowa, zespołowa, indywidualnaPomoce; książka L. Gęca ,,Tańce integracyjne” z kasetą, nagranie z taśmoteki Klauza- ,,Taniec nut”, czarodziejska różdżka, kolorowe pisaki, kukiełki zwierząt, plastelina, flakonik perfum, pokrojona pomarańcza, diagram, ruchomy alfabet, kaseta z odgłosami zwierząt, dary dla zwierząt; miska, kocyk, pokarm w puszce, makaron, ryż, gumowe zabawki…

1. Piosenka powitalna ( muzyka i słowa; L. Gęca)

Dzieci stojąc w kole wykonują gesty i ruchy wynikające z tekstu zwrotki i refrenu

Chodźcie wszyscy tu dokoła.
Zabawimy się wesoło.
Witamy was, wszyscy wraz.
Na zabawę nadszedł czas.

Ref. Prawa ręka, lewa ręka, prawa noga, lewa noga,
Cały tułów oraz głowa, witamy was.

2. Wysłuchanie opowiadania ,,Prezent”- D.E. Sobiesiak

Kamil był chłopcem bardzo mądrym. Wiele nauczył się w ośrodku rehabilitacyjnym. Jest to taka jakby szkoła, w której uczą wszystkich potrzebnych człowiekowi czynności. Chłopiec od urodzenia miał trudności z poruszaniem się. Niedawno okazało się, że będzie musiał korzystać z wózka inwalidzkiego.

Rodzice chłopca zajmowali się nim jak tylko potrafili najlepiej. Zawsze przed południem mama Kamila wiozła go do parku. Tam karmił on wróble, gołębie, a kiedyś nawet wiewiórka wskoczyła mu na kolana. Była taka milutka. Za kilka miesięcy Kamil zostanie już uczniem i wtedy na pewno będzie rzadziej bywał w parku.

Chłopiec codziennie spotykał też w parku psa. Był duży, ale jeszcze bardzo młody. Kamil przynosił mu coś do jedzenia i tak co dnia się spotykali. Kamil miał zawsze przy sobie swoją maskotkę. Był to stary pajacyk, któremu powierzał swoje myśli i marzenia.

– Kamilku, zostawię cię tu na chwilę i pójdę tatusiowi kupić gazetę.
– Dobrze mamusiu. Pobawię się z pajacykiem. Idź.

Kamil przytulał swoją maskotkę, podnosił do góry i opowiadał mu swoje różne tajemnice. Nagle, nie wiadomo dlaczego, pajacyk wypadł z rąk chłopca, spadając na ziemię.

-Jak teraz go podniosę?- pomyślał chłopiec- przecież nie mogę się ruszyć. Pies, który leżał przy wózku chłopca jakby zrozumiał, że musi zrobić coś dla swojego przyjaciela. Nie zgadniecie. Pies podszedł do pajacyka, powąchał go i szybko złapał w zęby.
– Daj to! Daj!- powiedział Kamil. Pies podszedł z zabawką, położył ją na kolanach chłopca, a na dodatek położył swój łepek, patrząc mądrymi oczami na dziecko.
– Kamilku, już jestem, wracamy do domu.
-Mamo, wiesz co się zdarzyło… i Kamil opowiedział historię z pajacykiem.
-Dobrze, dobrze, już dobrze- powiedziała mama.
-Cześć piesku, spotkamy się jutro, przyniosę ci coś dobrego.

Następnego dnia, Kamil zbudził się rano, bo poczuł że na jego ręku leży coś ciężkiego.

– co to jest?
-Co… Co ty tu robisz?!- zawołał
-Piesku, piesiuńciu…Mamo!!!
– Co się stało, Kamilku? A, o to ci chodzi? Wiesz, wczoraj wieczorem opowiedziałam tatusiowi historię z pajacykiem. Tato poszedł do parku. Gdy już spałeś, po twojego nowego przyjaciela. Wyobraź sobie, że nie chciał z tatusiem przyjść. Dopiero gdy zobaczył pajacyka i poczuł twój zapach, poszedł za tatusiem. Wykąpaliśmy go, nakarmiliśmy i postanowiliśmy, ze skoro nie ma domu, to niech zamieszka z nami. Zapiszemy go do specjalnej szkoły dla psów. Jest młody, wszystkiego się nauczy i będzie ci zawsze pomagał. Wiesz, on chyba ciebie bardzo polubił.
-Och, dziękuję wam! Będę się nim opiekował.
-Tak, ty będziesz się opiekował nim, a on tobą. Będzie wspaniałym przyjacielem- powiedziała mama z uśmiechem i dodała:
-Wszystkiego najlepszego Kamilku! Dzisiaj są twoje urodziny. A …a właśnie jak go nazwiemy.
-Nazwiemy go Reks, chyba ładnie?
-Dobrze. Tak więc dzisiaj są twoje urodziny, a Reks jest naszym prezentem dla ciebie- powiedziała mama i zawiązała Reksiowi na szyi szeroką czerwoną kokardę. Wyglądał pięknie.

3. Rozmowa na temat opowiadania i własnych doświadczeń – wypowiedzi dzieci na temat; kto to jest przyjaciel, kto może być przyjacielem człowieka, kto ma swojego przyjaciela, określanie cech Reksa i innych psów ( mądry, odczuwa smutek, cierpienie, radość, ma dobry węch ) i ich potrzeb ( potrzeba właściciela, jedzenia, picia, należytych warunków), omówienie sposobu dbania o psy.

4. ,,Zaczarowani w zwierzęta”- taniec przy muzyce. Nauczyciel za pomocą czarodziejskiej różdżki zamienia dzieci w różne zwierzęta zapraszając do tańca i przypominając o tym, że każde zwierzę porusza się inaczej:

,,Abrakadabra, hokuspokus,
Obracam się na pięcie, pałeczką robię zaklęcie.
Niech się cały świat zmienia,
Niechaj czarownik dzieci w zwierzęta zamienia”.

5. ,,Muzyczny dialog”- zabawa w parach. Para dzieci rysuje na wspólnej kartce na temat ,,nasz przyjaciel”- …rysują na zmianę kontrastowymi pisakami/ np. jedno dziecko zielonym, drugie czerwonym…/ kolejność rysowania wyznaczają zmieniające się fragmenty muzyki. Po zakończeniu prac/ nauczyciel może przerwać kiedy uzna za stosowne/ dzieci opowiadają o swoim wspólnym rysunku.

6. Stworzenie z dziećmi ,,Kodeksu właściwego zachowania” się w stosunku do obcych zwierząt ( nie wolno brać zwierzątek do rąk, nie wolno dotykać nieznajomych zwierząt, nie robimy gwałtownych ruchów w obecności nieznajomych zwierząt, zachowujemy się cicho…)

7. ,,O czym mogą rozmawiać zwierzęta”- dzieci w grupkach wybierają z kącika teatralnego przygotowane kukiełki zwierząt i wymyślają rozmowy pomiędzy nimi. Prezentowanie rozmów przed całą grupą.

8.,,Mój piesek”- lepienie z plasteliny; zwrócenie uwagi na konieczność posiadania identyfikatora z kontaktem do właściciela, który każde zwierzę powinno mieć zawieszone na obroży.

9. ,,Wystawa psów”- wykorzystanie figurek z plasteliny; każdy właściciel swojego plastelinowego psa przedstawia go z jak najlepszej strony komisji która zadecyduje o przyznaniu miejsca w konkursie. W skład komisji wchodzą wybrane w drodze losowania dzieci oraz nauczyciel.

10. Zabawa ,,Szukaj”- dziecko z zawiązanymi oczami kierując się węchem musi odnaleźć ukryty przedmiot o silnym, przyjemnym zapachu np. flakonik perfum, pokrojona pomarańcza. Zwycięzcy otrzymują drobne nagrody.

11. ,,Kto jest właścicielem tego psa”- utrwalenie poznanych liter. Na tablicy umieszczone są sylwety 3 psów. Obok każdej sylwety znajduje się diagram dwupoziomowy. W górnej części diagramu znajdują się symbole, tzw. szyfr, a w dolnej puste miejsca na litery. Z boku tablicy umieszczony jest kod. Wybrane dzieci uzupełniają diagramy literami z ruchomego alfabetu wg załączonego kodu. Rozwiązanie: TOMEK, TATA, MAMA

12. ,,Kogo słyszę”- rozpoznawanie i powtarzanie głosów zwierząt

13.Ogłoszenie akcji ,,Pomóżmy zwierzętom”- rozmowa na temat losu zwierząt ze schroniska poparta ilustracjami, omówienie potrzeby ich dokarmiania, zachęcenie do czynnego udziału w akcji

14.,,Zaczarowany woreczek”- dzieci wyciągają z worka różne przedmioty i pokarmy- nazywają je i odkładają te, które mogą ofiarować dla zwierząt ze schroniska

15.Słuchanie piosenki ,,Mój przyjaciel”- muzyka i słowa B. Forma

16. Ewaluacja

Dzieci kończą rozpoczęte przez nauczycielkę zdania:

Przyjacielem może być…
Zwierzęta, które mieszkają w schronisku są…..
Możemy im pomóc…..
One lubią gdy…
Zwierzę to istota, która odczuwa…..
Zwierzęta pragną też być….
Szczęśliwe są wtedy gdy…

17.Zabawa na zakończenie zajęć przy piosence ,,Bujany walczyk”- dzieci stoją w kole w kole i wykonując gesty i ruchy wynikające z tekstu refrenu ( muzyka, słowa; L. Gęca )

Wszystkim pięknie dziękujemy za wspólna zabawę.
Może znów się zobaczymy, razem zatańczymy.

Ref. Raz w prawo, raz w lewo i w przód, i w tył,
Byś długo pamiętał, żeś z nami był /2 razy/Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: