SCENARIUSZ ZAJĘCIA
- Osoba prowadząca: Marta Nowajczyk- Piela
- Grupa: II „ Misie”.
- Miejsce: sala przedszkolna, Przedszkole nr 61 w Warszawie.
- Temat kompleksowy: Cykl” Kolorowy świat”- „ Kolor zielony”.
- Temat zajęcia: „Nasze żabki”
- Metody pracy: słowna, poglądowa, praktycznego działania, plastyczna, improwizacji ruchowej
- Formy pracy zajęcia z całą grupą ,praca indywidualna dzieci
- Cele: zajęcia:
– Utrwalenie wiadomości na temat różnych żab, ich wyglądu, sposobu odżywiania się,
charakterystycznego głosu.
– Rozwijanie sprawności manualnych – lepienie z masy solnej,
– Wrażanie do pracy wg. instrukcji, używania podkładki i doprowadzenia pracy do końca.
– Wprowadzenie nowej formy zabawowej – wyliczanki.
– Przećwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach: „ re, re, kum, rech, kle”.
– Przestrzeganie zawartych umów.
9. Pomoce dydaktyczne: zdjęcia i ilustracje różnych żab, czapka „ bociana”, czapki żabek, masa solna dla każdego dziecka, guziki do zrobienia oczu żabki.
10. Przebieg zajęcia:
– Odśpiewanie przez nauczycielkę piosenki pt „ Była sobie żabka mała”. Zachęcanie dzieci do wspólnego śpiewania ( akcentowanie zgłosek: re, re, kum).
– Rozmowa przy tablicy tematycznej, utrwalająca poznane wiadomości na temat wyglądu i sposobu odżywiania się żab,
– Nauczycielka proponuje dzieciom przebranie się za żabki ( rozdanie czapeczek- żabek ).
– Wspólne zaśpiewanie piosenki: „ Jestem małą żabką”( głośne i wyraźne akcentowanie zgłosek: kum, kum),
– ćwiczenia buzi i języka „Żabie miny” ( rozszerzanie warg w uśmiechu i ściąganie ich, ściąganie ust w prawo, w lewo, wysuwanie języka do przodu i cofanie go, w pozycji prostej unoszenie języka do góry, na dół, na prawo, na lewo, oblizywanie warg),
– Zapoznanie dzieci z nowa formą wybierania do zabawy- wyliczanka (wybór bociana).
– zabawa ruchowa „ Bocian i żaby”.
– Pokazanie dzieciom żabki wykonanej z masy solnej. Rozmowy na temat : Co jest potrzebne, aby zrobić taką żabkę/Nauczycielka prezentuje dzieciom jak taką żabkę się robi- omówienie kolejnych czynności i zachęcenie do zrobienia takich samych żabek.
– Zaproszenie dzieci do stolików i rozpoczęcie samodzielnej pracy.
– Po skończonej pracy, umyciu rąk dzieci mówią jak nazwały swoje żabki i częstują się ciastkami- muszkami.
Marta Nowajczyk-Piela
Przedszkole nr 61 w Warszawie.