MUZYKA PANA FRYDERYKA – konkurs międzyprzedszkolny

Opracowanie i prowadzenie:
Małgorzata Leszek
Anna Chruściel
Alina Lenard

1. Powitanie przybyłych gości:
Serdecznie witamy i cieszymy się bardzo, że Państwo zechcieli zaszczycić swoją obecnością nasz międzyprzedszkolny konkurs pt. „Muzyka Pana Fryderyka”.
Witamy:
………………………………………………………………………..

2. Przedstawienie celu konkursu.
W związku z 200 rocznicą urodzin naszego wielkiego kompozytora, a także ogłoszeniem roku 2010 rokiem Chopinowskim, Przedszkole nr 35 dla uczczenia tego wydarzenia zorganizowało konkurs dotyczący życia i twórczości Fryderyka Chopina, aby poprzez wspólne zabawy i zagadki ukazać postać, przybliżyć życie i twórczość jednego z najbardziej znanych polskich pianistów i kompozytorów światowego formatu.

3. Przedstawienie zasad konkursu.
Każda drużyna ma przygotowany zestaw pytań i za każdą prawidłową odpowiedź zdobywa jedną wesołą nutkę, którą kapitan każdej z drużyn przykleja na pięciolinii.

Grunt to dobre wychowanie, ale ważne jest śniadanie (menu chopinowskie – 1 i 2 zwrotka)
Polonez to też taki utwór, co naśladuje rytm chodzenia

Angelika S. gra na pianinie utwór: „Polonez dziecięcy”

Teraz przystępujemy do rozwiązywania zagadek i odpowiedzi na pytania.

Pyt.1. Kim był Fryderyk Chopin
W domu państwa Chopinów nie brakowało muzyki. Grały jego matka i starsza siostra Ludwika. Mały Frycek na dźwięki reagował bardzo żywo. Gdy był trochę starszy lubił siadać obok Ludwiki przy klawikordzie albo pod nim. Była to oczywiście zabawa, ale właśnie dzięki siostrze przyswoił sobie np. układ reki i poznał kilka łatwych melodii.
Jak myślicie, kim został Fryderyk Chopin – malarzem, piosenkarzem, a może pianistą i kompozytorem ?

Pyt.2. Który z przedstawionych postaci to Fryderyk Chopin ?
Sławni ludzie żyli w różnych czasach naszej historii. Żeby zapamiętać ich zasługi – twórczość, pokazać wszystkim jak wyglądali – malowano ich portrety.
Przyjzyjcie się uważnie i wskażcie – podnosząc do góry, który portret przedstawia Fryderyka Chopina ?
Pyt.3. Podaj datę urodzenia Fryderyka Chopina
Z dokumentów, które się zachowały wynika, że Fryderyk Chopin przyszedł na świat 22 lutego 1810 , ale czy ta data jest prawdziwa ?
Chopin urodził się 1 marca. Tak samo mówiła pani Justyna. W jednym z listów do syna napisała: „Dzień pierwszy i piąty marca nadchodzi, a ja cię uściskać nie mogę…”. Piąty marca to imieniny Fryderyka, a pierwszy to na pewno dzień urodzin. Żadna mama nie zapomina takiej daty.
Podaj rok urodzenia Fryderyka Chopina.Pyt.4. Gdzie urodził się Fryderyk Chopin ?
„W Żelazowej Woli – drzewa wysokie
W Żelazowej Woli – malwy u okien,
Biały dworek stoi nad rzeczką?
Czy to tutaj ?
Tutaj córeczko.”

Gdzie urodził się Fryderyk Chopin? W Warszawie, Krakowie czy Żelazowej Woli ? Wskaż prawidłowy obrazek.

Pyt.5. W wieku 7 lat …
Kiedy rodzice zorientowali się, że maja w domu wyjątkowe dziecko, zaczęli rozglądać się za odpowiednim nauczycielem. Okazał się nim Wojciech Żywny. To on pierwszy dostrzegł, że mały Frycek ma wielki talent. Pewnego dnia przyniósł do domu Chopinów wiadomość, że jeden z polonezów który napisał mały Fryderyk ukaże się drukiem. Fryderyk miał 7 lat, kiedy tworzył swoje pierwsze kompozycje. Jego polonez B-dur został zapisany w nutach ręką ojca.
Jak nazywał się utwór skomponowany przez Fryderyka Chopina gdy miał 7 lat ?

Menu Chopinowskie – „Co by na drugie zjeść śniadanie”

Pyt. 6.
Posłuchajcie teraz utworu w wykonaniu Doroty B. – uczennicy I stopnia Szkoły Muzycznej Ogólnokształcącej im. Karola Lipińskiego i spróbujcie odgadnąć czy zagrany utwór to polonez (patyczek z parą tańczącą poloneza) czy mazurek (para tańcząca mazurka)

„Menu chopinowskie” – Na koniec miło nam zaprosić…..

Wariacja grana na pianinie lub z płyty CD – dzieci tańczą z kolorowymi wstążkami.
Teraz nastąpi ocena plakatów wykonanych przez dzieci z rożnych przedszkoli – dzieci wkładają zwiniętą wstążkę do pudełka obok plakatu, który najbardziej im się podoba.

Pyt.7. Jaki to instrument ?
A teraz będą zagadki słowne polegające na wysłuchaniu brzmienia kilku instrumentów i odgadywaniu ich nazwy oraz wyglądu. Na pewno znacie ich bardzo dużo i wszystkie uda się wam z łatwością rozpoznać. Po wysłuchaniu każdego z utworów – podnosimy odpowiedni obrazek.

Pyt. 8. Jak nazywa się instrument na którym grał Fryderyk Chopin ?
Ta zagadka polega na ułożeniu puzzli. W każdej kopercie znajdują się puzzle, które należy ułożyc i
przykleić na kartkę, a następnie nazwać instrument.

Pyt.9. Który z zeszytów służy do pisania nut ?
Na pewno wiedzie, że dzieci chodzące do szkoły maja zeszyty, w których uczą się pisać. Są różne rodzaje zeszytów: w kratkę, w 3 linie, SA też takie zeszyty, które maja aż 5 linii. Jak myślicie w jakim zeszycie Fryderyk Chopin zapisywałby swoje nuty ? Należy podnieść do góry prawidłowy zeszyt.

Pyt. 10. Jak nazywa się klucz…
Teraz macie przed sobą czarodziejskie woreczki, w których znajdują się różne klucze. Wśród nich jest klucz, którym można otworzyć zapis nutowy. Proszę podnieść do góry ten klucz i powiedzieć jak się nazywa.

Pyt.11. Który z pomników…..
„Wielki koncert – preludium deszczowe.
Ludzie stali, plakaty czytali
Nie pytali gdzie będzie ten koncert
Tylko biegli pod pomnik Chopina
Do Łazienek, gdzie wierzby płaczące”

Jak myślicie, który z pomników znajdujących się w koszulce to pomnik Fryderyka Chopina, znajdujący się w warszawskich Łazienkach ? Proszę podnieść do góry.

Wspólna zabawa i granie na instrumentach muzycznych – piosenka „Fryderyk Chopin”.
Wybór dyrygenta, rozdanie instrumentów.

Nastąpi teraz przeliczenie punktów i ogłoszenie werdyktu.
Wszystkie drużyny zdobyły po 11 punktów, ponieważ było 11 zadań. Natomiast największą liczbę punktów dodatkowych zdobył wybrany przez dzieci plakat z Przedszkola nr ……
Podziękowania za udział w konkursie, wręczenie nagród, dyplomów. ( w tle słychać fanfary)

Zapraszamy jeszcze na słodką niespodziankę.Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: