Kronika Misia Lubisia

Jestem nauczycielką Wychowania Przedszkolnego w Przedszkolu 407 w Warszawie, obecnie pracuję w najmłodszej grupie czyli w maluszkach.

Aby uprzyjemnić dzieciom czas pobytu w Przedszkolu zapewnić im większe bezpieczeństwo i nawiązać bliższą współpracę z rodzicami, zaproponowałam pisanie kroniki z wybranym grupowym Misiem tzn. dzieci zabierają Misia do domu, bawią się, natomiast rodzice zapisują ciekawe wydarzenia do kroniki. Po dwóch dniach Miś towarzyszy dziecku w drodze do Przedszkola i daje dziecku większe poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.

Pomysł dzieciom się bardzo spodobał na dyżurnego Misia – przyjaciela dzieci, wybraliśmy nowego Misia, którego dostaliśmy podczas uroczystości:

„Pasowania na Przedszkolaka.”

Najpierw musieliśmy wybrać imię dla Misia, po kilku propozycjach np.

Przytuliś, Miluś, Lubiś, Buruś. wybraliśmy imię dla naszego Misia.

Większością głosów wybraliśmy imię „ Lubiś” bo też jest bohaterem w naszych książeczkach Elementarz 3-latka. Miś zaczyna wędrować z dziećmi do ich domku. Zrobiliśmy podstawową szatę graficzną i wtedy wymyśliłam dla Misia, o Misiu piękny wierszyk, który się dzieciom bardzo spodobał.

Miś Lubiś E. Jakubowska

Jestem Miś, miły miś
i nazywam się Lubiś
chciałbym wciąż bawić się
tylko z wami, już od dziś
Podam klocek, złapię piłkę,
poukładam zabaweczki na półeczki
każdemu coś miłego powiem
i delikatnie pogłaszcze po głowie.
Zrobię zdjęcie wszystkim dzieciom
bo ja jestem miś reporter – Lubiś
tylko Wasz już od dziś.Wierszyk bardzo się spodobał i został ustalony dzień do losowania, kto pierwszy zaprosi Misia. Po uroczystości Pasowania na Przedszkolaka było pierwsze losowanie i wtedy chłopiec wylosował dziewczynki Wiktorię i Julkę nasze bliźniaczki.

Dziewczynki bardzo się ucieszyły, że mogą zabrać Misia Lubisia do swojego domu. Miś był wielki największy z misiów prawie tak duży jak nasze niektóre maluszki, ale nasze bliźniaczki świetnie sobie poradziły i zabrały misia do swojego domu na dwa dni.

Po powrocie Misia Lubisia do przedszkola dziewczynki opowiadały jak bawiły się z misiem, a dla nas była ciekawa lektura do czytania, w postaci zapisanej przygody dziecka w kronice.

Mama bliźniaczek zapisała w kronice, że Miś oglądał zabawki dziewczynek oraz poznał swoich kuzynów misiów. Był z dziewczynkami na placu zabaw i zjeżdżał ze zjeżdżalni, tata dziewczynek złożył Misiowi życzenia bo akurat w tym czasie był „Dzień pluszowego misia.” Dziewczynki niechętnie oddawały Misia do Przedszkola, ale też wiedziały, że czekają na niego inne dzieci.

Po przeczytaniu kroniki, bliźniaczki Wiktoria i Julka losowały karteczkę z imieniem dla następnego dziecka, które zabierze misia do domu.

Następna osoba, która wylosowała Misia był – Michał.

Michał też się bardzo cieszył i tego dnia nie mógł się doczekać kiedy pójdzie do domu oczywiście z Misiem. I tak na zmianę chłopcy losują wizytówki z imionami dla dziewczynek, a dziewczynki dla chłopców. Rodzice bardzo się starają z szatą graficzną i każda strona, każda przygoda jest inna. Były to prace dzieci i ich rodziców były zdjęcia w plenerze i w domu z misiem i dziećmi.

Miś był u babci Szymka daleko za Warszawą jechał dużo kilometrów, a na miejscu Babcia z Szymkiem pokazała Misiowi prawdziwe zwierzątka; krówkę, konika pieski i kotki.

Dzieci bardzo lubią słuchać czytania przygód z kroniki, a także oglądać zdjęcia szczególnie zdjęcie z wizyty u Mateuszka w domu , bo tam Mis bawił się klockami „Lego”, których było baaaardzo duuuużo. Myślę , że taka forma z pisaniem kroniki przez Rodziców jest dobrą współpracą między nauczycielem – Rodzicem. My pracując Metodą Odimienną wprowadzającą dzieci w świat pisma od trzech lat mamy dodatkową okazję do ćwiczeń z wizytówkami utrwalając imiona dzieci, ponieważ dzieci w zabawie uczą się rozpoznawać swoje imiona oraz innych dzieci, uczą się cierpliwego czekania na swoją kolejkę, zaproszenia Misia do swojego domku. Miś przebywając w Przedszkolu pełni opiekuńczą rolę, często dzieci siadają obok Misia i przytulają się do niego głaszczą go, miś jest pocieszycielem gdy ktoś komuś niechcący zrobi przykrość, albo po prostu wypoczywają z misiem leżąc obok na jego wielkich łapkach.

Warszawa 2008-06 17
mgr Elżbieta Jakubowska
Nauczycielka Przedszkola 407
03- 982 Warszawa
Bora Komorowskiego 31Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: