“Kotek i myszka” – zabawy ortofoniczne

SCENARIUSZ ZAJĘCIA ORTOFONICZNEGO

  1. Osoba prowadząca: Marta Nowajczyk- Piela
  2. Grupa: II „ Misie”
  3. Miejsce: sala przedszkolna, Przedszkole nr 61 w Warszawie, ul. Lelechowska 7
  4. Temat kompleksowy: „ Pomagajmy zwierzętom’
  5. Temat zajęcia: „ Zabawy ortofoniczne w formie opowieści o kotku i myszce”.
  6. Metody pracy: słowna, poglądowa, praktycznego działania, improwizacji ruchowej
  7. Formy pracy: zajęcia z całą grupą, praca indywidualna dzieci, zabawy ruchowe.
  8. Cele zajęcia:

– usprawnianie narządów mowy poprzez ćwiczenia buzi i języka,

– wdrażanie do uważnego słuchania nauczycielki i dokładnego wykonywania poleceń,

– uznawanie praw do zabawy wszystkich dzieci, nie przeszkadzanie kolegom podczas zabawy,

  1. Pomoce dydaktyczne: zagadka o myszce, zagadka o kotku, opaski z kocimi uszami dla wszystkich dzieci, kredka kosmetyczna do malowania wąsów kocich, krem czekoladowy, szpatułki dla wszystkich dzieci, tamburyno, kaseta z muzyka relaksacyjną, strój lekarza weterynarza, kotki do pokolorowania dla dzieci.

 

  1. Przebieg zajęcia:

– zaproszenie dzieci do koła

– zagadka o myszce

– słuchanie opowiadania nauczycielki o małej myszce

– nauczycielka przedstawia dzieciom swoja małą myszkę, która mieszka u niej w buzi (jest to język), proponuje dzieciom aby sprawdziły czy też maja takie myszki,

– dzieci słuchają opowiadania nauczycielki o myszce i powtarzają po pani ćwiczenia buzi i języka,



– myszka sprząta domek, najpierw w środku:

  • język wykonuje kółka w środku buzi,
  • unoszenie języka do góry i opuszczanie w dół,
  • język raz na prawo raz na lewo,
  • wymiatanie śmieci z domku – język wypychamy na zewnątrz dotykając górnych zębów a potem dolnych,
  • myjemy sufit – język po podniebieniu,
  • myjemy okna – oblizywanie warg (itp.)

– zagadka o kotku

– nauczycielka proponuje dzieciom przebranie się za kotki (zakłada im opaski z kocimi uszami i maluje kosmetyczną kredką czarne noski i wąsy)

– zabawa ruchowa „Kotki” (kotki wychodzą na spacer, chodzą raz wolno raz szybko w rytm tamburyno),

– kotki idą do lasu – wdychają powietrze noskiem i wydychają ustami,

– zrywa się wiatr – dzieci naśladują dźwięk wiatru (sz…..),

– kotki wracają do domku i piją mleczko (dzieci tworzą miseczkę z rączek i języczkiem udają że piją mleczko),

– kotki kładą się spać (puszczenie muzyki relaksacyjnej),

– kotki się budzą, ziewają, przeciągają, robią koci grzbiet,

– nauczycielka mówi że niektóre kotki są chore po spacerze i musi je zbadać lekarz, pyta jaki lekarz leczy zwierzęta,

– nauczycielka przebiera się za weterynarza,

– smarowanie kotkom pyszczków lekarstwem (krem czekoladowy) – dzieci dokładnie wylizują usta,

– osuszanie buzi chusteczkami,

– pani odczarowuje dzieci,

– na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymuje w nagrodę kotka do pokolorowania i wycięcia.

Marta Nowajczyk- Piela

Przedszkole nr 61 w Warszawie



Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: