Konspekt zajęcia plastycznego “Na łące”.

Cele: – poznanie przyrody, uwrażliwienie na jej piękno

– poznawanie zasad ochrony przyrody w bezpośrednim z nią kontakcie

– poznanie  życia owadów i ich  zwyczajów

– zwrócenie uwagi na bogactwo kolorów / wiosenne kwiaty, zieleń trawy/

– umiejętność  przenoszenia swoich spostrzeżeń  i  wykorzystania ich w pracy plastycznej.

Pomoce :  – zagadki o owadach, mieszkańcach łąki; sylwety kwiatów wiosennych;  wesoła muzyka do

zabawy , linki, skakanki, farby plakatowe.

 

Przebieg zajęcia.

1. Rozmowa kierowana nawiązująca do wcześniejszej / wczorajszej/ wycieczki na łąkę.

Nauczyciel pyta o to, co dzieci widziały na łące / kwiaty, owady/. Rozmawia z dziećmi na temat

ochrony przyrody, nie zrywania kwiatów, łapania motyli i biedronek, niszczenia mrowisk,

zabijania pszczól i os. Pyta dzieci jak należy zachowywać się na łące.

2. Rozwiązywanie zagadek.

> Nosi kubraczek

w czerwone kropki.

Wiosną budzi się do słonka.

czy już wiecie ? To ….                                                           /  Biedronka/

> Kolorowy domeczek ma maleńki ganeczek.

Przez malutkie wrota, wnoszą ciężar ze złota.         /Pszczoły/

> Co to za konik?

Wspaniały muzykant.

Wozu  nie ciągnie,

za to lubi – cykać.                                                                / Konik polny/

> Nie liść – a na łące i zielony.

Nie zegar –  a cyka jak szalony.

Nie w stajni – a skacze wolny.

Już wiem – to ………                                                           / Konik polny/

> Chodzi po świecie z domkiem na grzbiecie.            / Ślimak/

> Co to za panie

mają pasiaste ubranie.

Od nich słodki miodek

na pewno dostaniesz.                                                        / Pszczoły/

> Skaczą po łące, pływają w wodzie,

żyją z bocianem w ciągłej niezgodzie.                        / Żaby/

 

3. Zabawa ruchowa do muzyki.

Na odgłos muzyki, dzieci wesoło pląsają po sali, na przerwę w muzyce każde staje obok    wybra-

nego kwiatka. Po skończonej zabawie podchodzą do stolików.

4. Nauczyciel podaje temat pracy: “Wiosenna  łąka”   .  Dzieci malują farbami plakatowymi.

Następnie odkładają  ukończone prace plastyczne do wyschnięcia.

5. Zabawa ruchowa : “Bocian i żaby”.

Nauczyciel wyznacza staw / duże koło z linki lub skakanki/  i z boku sali gniazdo bociana /również

koło/.  Żabki skaczą wokół stawu. a bocian z gniazda je obserwuje.  Na hasło: Bocian idzie! ,

żabki wskakują do stawu. Bocian może łapać żabki tylko poza stawem.  Złapane przez bociana

żaby, idą do bocianiego gniazda. Zmieniamy bociana, gdy złapie określoną liczbę żąb.


 



Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: