KONSPEKT UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA MAMY I TATY W GRUPIE „TĘCZOLUDKÓW”

Data: 30. 05. 2014.

Grupa: 4-5 – latki.

Opracowanie: mgr Joanna Gawron.

Przygotowanie do uroczystości: mgr Joanna Gawron, mgr Joanna Komendecka.

Prowadzenie: mgr Joanna Gawron.

Cele ogólne:

– Uczestniczenie w obchodach świąt o charakterze rodzinnym.
– Prezentowanie własnych umiejętności.
– Wzmacnianie rodzinnych więzi uczuciowych.

Cele szczegółowe:

– Chętnie uczestniczy w pracach organizacyjnych dotyczących
pobytu członków rodziny w przedszkolu.
– Potrafi zaprezentować własne umiejętności: wokalne,
recytatorskie, aktorskie, taneczne.
– Wzmacnia więź uczuciową z rodziną.
– Kulturalnie zachowuje się w czasie występów.
– Pełni rolę współgospodarza placówki.

Forma:

– Praca z całą grupą.

Środki dydaktyczne:

– Wiersze, piosenki o tematyce rodzinnej.
– Płyty CD o tematyce rodzinnej (Największe Przeboje Rybki Mini Mini, Dla Mamy i Taty, Dzień Mamy i Taty).
– Magnetofon.
– Prezenty.
– Dekoracje.

– Krzesło.
– Kartka z wierszem dla mamy.
– Dwa wózki.
– Dwie lalki.
– Stroje dla dzieci na inscenizację.
– Elementy stroju galowego dla chłopców i dziewczynek.
– Chustka do zawiązywania oczu dla tatusiów.
– Pudełko na losowanie.
– Karteczki z nazwami zwierząt dla mam.
– Balony.
– Karteczki z zadaniami oraz pytaniami.
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI

1. Wiersz: „Powitanie”.

Witamy wszystkie mamy oraz wszystkich tatusiów!
Czas na przygodę przedszkolną ruszyć.
Chcemy się bawić, wspólnie świętować,
aby wspomnienia miłe zachować.

2. Piosenka „Wesoła lokomotywa”.

3. Wiersz „Kto nas kocha…”.

Kto nas kocha tak jak nikt
I ochrania całym sercem.
I do kogo można przyjść
Z każdą troską jak najprędzej?
(mama)

4. Wiersz „Ach, te mamy”.

Ach te mamy, nasze mamy
To są śliczne, piękne damy.
Jak gustownie są ubrane,
a jak pięknie uczesane.
Jak się śliczne uśmiechają,
jak radosne oczy mają,
suknie mają w kwiatki, groszki,
ładne butki i pończoszki.

5. Piosenka „Kiedy byłam jak kropelka”.

6. Wiersz „Mama”.

Mama usiadła przy oknie.
Mama oczy ma mokre.

Mama milczy i patrzy w ziemię
pewnie ma jakieś zmartwienie.

Zrobiłam dla niej teatrzyk
a ona wcale nie patrzy.

Przyniosłam w sreberku orzecha
a ona się nie uśmiecha.

Usiądę sobie przy mamie.
Obejmę mamę rękami

I tak jej powiem na uszko:
„Mamusiu, moje jabłuszko,
Mamusiu, moje słoneczko,

Mama uśmiechnie się do mnie,
I powie : „Moja córeczko.”

Dlaczego kocham moją mamusię
tego tłumaczyć chyba nie muszę.

7. Piosenka „wesoła rodzinka”.

8. Wiersz „Gdy zepsuje..”.

Gdy zepsuje się coś w domu,
On wie jak zaradzić temu,
Wszystkie dziury w mig załata
Kto? Wiadomo-to nasz…
(tata)

9. Wiersz „wszystkie dzieciaki…”.

Wszystkie dzieciaki dumne są ze swojego taty
– to sprawa oczywista
Wobec czego dziś dla taty
Mamy wiersze, piosenki i buziaki.

10. Piosenka „Laurka – tato”.

11. Inscenizacja „Rodzice”.

Narrator: Czy słoneczko, czy wiaterek
Chodzą rodzice na spacerek.
Tato: Dzień dobry! Jak tam córeczka?

Mama: Dziękuję. Jest bardzo grzeczna.
A jak tam pana synek?

Tata: Niegrzeczny odrobinę.

Aha, aha, aha……….

Narrator: Wózki mi się podobały.
Lecz rodzice tacy mali..?

Mama 2: Jak synek?

Tata: Jak córeczka?

Mama 2: Wypiła jedną butelkę mleczka.

Tata: Co? Jedną?! A mój dwie! I jeszcze kaszkę zje!
I kaszkę i kotlety! Bo straszny ma apetyt!

Aha, aha, aha………..

Narrator: Oj! To już zupełnie źle!
Czy niemowlak tyle zje?

Mama: Co z synkiem? Jakie wieści?

Tata: Już w wózku się nie mieści!
O mamę ciągle pyta…

Mama: A moja książki już czyta!!!!

Tata: Akurat! Tra la la! A mój syn na trąbie gra!!!

Aha, eee…………….

Narrator: Jak się rodzice posprzeczali,
to o wózkach zapomnieli.
Ładna sprawa… Ładna sprawa…

Razem dzieci: Bo to przecież jest zabawa!
A w tych wózkach zamiast dzieci,
Piękne lale leżą przecież!

12. Piosenka „Wesoła rodzinka”.

13. Wiersz „W dniu Święta Rodziny…”.
W dniu Święta Rodziny
radośnie serca nam biją.
Więc krzykniemy razem:
Mamusia i Tatuś niech nam żyje, żyje!

14. Piosenka „Gdy w niedzielę…”.

15. Konkursy dla mamy i taty:

• „Buźki przedszkolaków”.

Ojcowie z zawiązanymi oczami – dotykając delikatnie twarzy dzieci rozpoznają, które spośród dzieci to ich pociechy.

• „Kalambury”.

Mama przedstawia ruchem i gestem cechy wyglądu i zachowanie zwierzęcia, którego nazwę wylosowała wcześniej (na kartce z pudełka na losowanie), a dzieci zgadują jakie to zwierzę.
• „Karteczka z zadaniem”.
Do konkursu wybieramy dwóch chętnych ojców oraz dwie chętne mamy. Każdy z nich losuje balon w środku którego jest karteczka z zadaniem, np. zaśpiewaj piosenkę, wykonaj 10 przysiadów, opowiedz dowcip, powiedz jak się nazywa nasza pani, powiedz dokładnie do której grupy chodzi Twoje dziecko.
16. Wiersz „Przyjmijcie życzenia”.


Mamo, Tato!
Przyjmijcie dzisiaj od nas życzenia,
sto lat w dobrym zdrowiu i marzeń spełnienia.
Tysiące dajecie nam dobrych rad,
więc dziś śpiewamy – żyjcie nam sto lat!

17. Piosenka „Sto lat!”.

18. Wiersz „Zakończenie”.

Dziękujemy wszystkim gościom za liczne przybycie,
To co tutaj było złego, to nam wybaczycie.
Bo my mali artyści oraz małe dzieci
Jeśli się wam podobało, braw – mamy nadzieję – będzie nie mało!

19. Piosenka „Boogie-woogie” (Do tańca dzieci zapraszają swoich rodziców).
20. Wręczenie rodzicom prezentów.
21. Wspólny poczęstunek.
22. Pożegnanie gości.



Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: